11 Adımda Erken Rezervasyon Nasıl Yapılır?

30.01.2023
643
11 Adımda Erken Rezervasyon Nasıl Yapılır?

Bir seyahatin, bir tatilin veya ilerleyen tarihlerde katılım planlanan bir etkinliğin daha maliyetli hale gelmesi için erken rezervasyon yaptırılır.

Avrupa ve diğer ülkelerde eskiden beri bilinen ancak Türkiye’de yeni yeni turizm dünyasında kendini göstermeye başlayan erken rezervasyon, artık şirketlerin de reklamlarında argüman olarak kullandıkları bir kelime haline geldi. Aslında literatüre yeni kazanılmış bu kavram hakkında bir şeyler biliyordur. Ancak doğru uygulamak için doğru adımları bilmek gerek. Peki, erken rezervasyon nasıl yapılır?

İşte 10 adımda erken rezervasyon yaptırma

Seyahat Aracınızı Uçak Biletinizi Alın

Seyahatlerin planlanmasında erken rezervasyon alacağınız uçak biletleri için de önem arz ediyor. Çünkü biletinizi ne kadar önce alırsanız o kadar az ödemiş oluyorsunuz. Son dakika uçak bileti almak her zaman sizin için bütçenizde büyük açıklar yaşatır. Bu sebeple  en uygun alma uçak bileti yöntemlerinden birisi erken rezervasyonla alınmış olanlarıdır. Tatil öncesi gezi planı yapmak önemli. Bu çerçevede yazacağınız gezi masalı için planlama yapmak önemli bir husus.

Tatil Tarihlerinizi Belirleyin

erken rezervasyon

Erken rezervasyonun faydaları iki adımda değerlendirilebilir. Birincisi az para ödemek, ikincisi tercih ettiğiniz doğrultuda bir yer seçmek. Mesela otelde erken rezervasyon yaptırdığınızda ki -yaz tatili için bir planınız varsa bunu Ocak ayından itibaren yaptırmanız gerekiyor- istediğiniz gibi bir odayı daha rahat seçebilirsiniz. Tabi bununla birlikte sezonun henüz açılmış olması, daha az para ödemeniz için de bir kolaylık olacaktır. Bu nedenle tatil tarihlerinizi önceden belirlemeniz gerekiyor.

Tatile Gideceğiniz Bölgeyi Seçin

Bazı bölgelerde erken rezervasyon indirimi uygulanırken bazı bölgelerde ise bu yoktur. Mesela Akdeniz ve Ege bölgesinde yer alan otellerden erken rezervasyon yaptırabilirsiniz. Yerli turistlerin yaz aylarında en çok değerlendirdikleri bölgeler de buralardır. Fethiye, Kaş, Kalkan, Side, Alanya, Assos, Ayvalık gibi insan ruhunu dinlendirmeye en müsait yerleri tercih ederken Ocak ayından itibaren rezervasyon yaptırmanızı öneririm.

Tatile Gideceğiniz Oteli Araştırın

Tatillerde en önemli şeylerden biri de oteller veya diğer konaklama tipleridir. Ancak buralarda yer ayırtmadan önce haklarında bilgi edinmeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Otel arama siteleri, bu iş için biçilmiş kaftandır. Tabi tek siteye bağlı kalmamak kaydı ile.

erken rezervasyon

Tatile Gideceğiniz Oteli Seçin

Her destinasyonda ön plana çıkan bazı oteller vardır. Bu oteller; verdikleri hizmetleri, müşteri memnuniyeti ve ek hizmetleriyle bilinirler. Böyle bir otel bulduğunuzda kesinlikle erken rezervasyon indirimlerinden yararlanarak yerinizi ayırtmanızı öneririm. Tatilinizin istediğiniz seyirde devam edebilmesi adına konakladığınız yerin isteklerinizi karşılayabilmesi önemlidir.

Erken Rezervasyon Firmasını Seçin

Tatil, her geçen gün daha da büyüyen bir sektör haline geliyor. Ülkemizde ve diğer dünya ülkelerinde de bu böyledir. Türkiye’de turizm sektörünün geliştirilmesi son 10 yılda daha büyük bir oranda hız kazandı. Otelleri rezerve eden kurumsal firmalar; müşterileri en iyi hizmet veren otellerde ağırlarlar. Geneli bu şekilde çalışsa da fiyatlar, firmalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle erken rezervasyon firmasını seçmek, literatüre daha uygun olacaktır.

İptal Ücreti Alıp Almadıklarını Sorun

Tatiller, bazı nedenlerden dolayı iptal edilebilir. İşlerin aksi gitmesi, zamanın iyi hesaplanamaması vs. tüm bu durumlarda kişilerin ilk başvurdukları şey rezervasyonu iptal ettirmektir. Tabi burada da dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Bu da rezervasyon yaptığınız firmanın iptal bedeli alıp almadığını sormak olacaktır. Bazı firmalarda “iptal bedeli” alınırken bazılarında ise belirlenen bir süre içinde yapılan iptallerden herhangi bir bedel alınmamaktadır. Bazılarında ise tamamen ücretsizdir.

erken rezervasyon

Garanti Fiyat Uygulamaları

Otel rezervasyon firmalarının çoğu otellerle anlaşma yaparken “garanti fiyat” veya “garanti satış” sözleşmesi imzalarlar. Bunun anlamı, otel odalarını satın alıp belirlediği fiyatlardan satmaktır. Bu sözleşme sadece bir firma ile yapılmadığı için de fiyatlarda değişiklik görülebilir. Bu nedenle otel seçerken bir firmaya bağlı kalmamanızı öneririm.

Erken Rezervasyon Yapın

Türkiye’deki tatil destinasyonlarının çoğunda erken rezervasyonlarda yüzde 35’lik bir indirim uygulanır. Erken rezervasyon tarihi ise belirlenen tarihten en az 5-6 ay öncesine ait rezervasyonlardadır. Otellerde Ocak ayından itibaren başlar, uçak biletlerinde ise uçuş tarihinden 6 ay öncesinden başlar.

Erken Rezervasyon Sigortası Yaptırın

Yukarıda iptal ücreti başlığı altında bazı nedenlerden dolayı tatilin iptal edilmesi zorunlu olabilmektedir. Böyle bir durumda paranızın tamamını geri alabileceğiniz “erken rezervasyon sigortası” işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Tatilinizi sigortaladığınızda seyahatinize 72 saat kalaya kadar iptal etmeniz durumunda herhangi bir kesinti yapılmadan paranızın tamamı iade edilir. Bedeli sigortasız rezervasyona göre daha fazla olsa da kesinlikle buna değer.

Tatilin Keyfini Çıkarın

Tatilinizi daha ucuza getirebilmeniz için sunduğumuz önerilere uyarsanız, kesinlikle tatilin keyfini beklediğiniz gibi çıkartabilirsiniz. Ekonomik, daha fazla seçenek ve daha rahat yer ayırtmak için erken rezervasyon yaptırmanız kazançlı çıkmanızı sağlayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.