7 bin yıllık geçmişiyle Malta

7 bin yıllık geçmişiyle Malta

Malta ’nın bugünkü resmi adı Malta Cumhuriyeti. Güney Avrupa ülkesi olarak adlandırılmasına rağmen Akdeniz’in ortasında kendisine yer edinen Malta’nın geçmişi de bir hayli uzun.

Akdeniz’in orasında bal renkli minik bir cenneti andıran adalardan bir tanesi Malta’dır. Ilıman iklime sahip olması, bulutsuz gök yüzü, renkli gece hayatı, dolambaçlı sokakları ve geniş kumsallarıyla adeta güzel bir cenneti size sunacaktır. Esasında küçük bir sahil kasabasını andıran bu ada, İngiliz sömürgesinde olduğu için yeterli gelişmeyi gösterememiş. 7 bin yıllık büyük bir geçmişe sahip olan bu ada, kültür gezisi anlamında son derece önemli rotalardan birisi olarak karşınıza çıkacaktır.

Malta

Malta Kendisine Has Mimariye Sahip

Bal rengi taş yapılarıyla müze görünümünü andıran Malta, adım başı tarihi eserleriyle eşsiz bir yapıya sahiptir. Küçük binaları ve çatısız evleriyle buraya ilk geldiğinizde “Gerçekten Avrupa seyahatine mi çıktım?” sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Kendine has yapısıyla ve özgün güzelliğiyle enteresan bir yapılaşma olsa da, yaşamak için en ideal noktalardan birisi olarak görebilirsiniz.

İlginizi çekebilir Malta Köşkü Nerede? Kahvaltı Fiyatları Ne Kadar?

Malta Sokakları

Eğitim adanın en önemli gelir kaynağı bu sebeple çocuklu ailelerin tercihi daha doğru olacaktır. Gemi yapımı – tamiri, limancılık, balıkçılık ve turizmin yanında adada çok fazla kurs ve okulun bulunmasından dolayı hem eğitim anlamında hem çocukların zaman geçirmesi anlamında çok büyük katkılar görebilirsiniz. Adaya ulaştığınız da tramvay, metro ve tren gibi imkanların olmadığını, bununla birlikte küçük deniz araçları ve otobüslerin ulaşım için kullanıldığını göreceksiniz.

Malta’da Nereler Gezilir?

Gezi rotanıza ilk olarak Malta’nın en güzel kenti ve limanına sahip olan Valetta’dan başlayın. Ardından St. Juliana, St. Paul ve Mellieha koylarını, balıkçı şehri Marsaxlokk’u ve en büyük kilisesi Mosta’yı ziyaret edin. Unesco Dünya Mirası Listesi’nde bulunan arşivlik keşif niteliğinde Mdina, Tarxien Tapınakları ve St. John Katedrali’ne de mutlaka gitmelisiniz.

Malta Limanı

Malta’da Konaklama;

Adada en az sıkıntı yaşayacağınız olgu oteller olacaktır. Nitekim adanın her yerinde akdeniz manzaralı 3 veya 4 yıldızlı otelleri bulabilir ve konaklama imkanınızı gerçekleştirebilirsiniz. Malta otelleri dinlenmek için gerçekten çok güzel bir yerdir. Kendinizi dinç hissettiğiniz anda artık Malta gecelerine akabilirsiniz. Gündüz gördüğünüz mavi Akdeniz manzaraları geceleri hem gözlerinize hem de canlı hayatıyla kulağınıza hitap edecektir.

Malta’da Yeme içme

Akdeniz demişken, Akdeniz mutfağının lezzetlerini tatmak için kesinlikle sabırsızlanmalısınız. Sicilya’ya olan yakınlığından dolayı, pizzaları, deniz mahsulü makarnaları ve şaraplarıyla kendinizi bir ziyafetle ödüllendirin. Fakat tavsiye isterseniz, sadece seyahatiniz sırasında deneyebileceğiniz, o yere özgü yöresel lezzetlerden şaşmayın!

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.