1. Anasayfa
  2. Akdeniz Bölgesi

7 Yedi Uyurlar Mağarası Nerede? Ashabı Kehf Nedir?

7 Yedi Uyurlar Mağarası Nerede? Ashabı Kehf Nedir?
7 Yedi Uyurlar Mağarası Nerede? Ashabı Kehf Nedir?
0

Müslüman ve Hıristiyanların kutsal olarak kabul ettiği, bu sebeple sürekli ziyaretler gerçekleştirdiği Yedi Uyurlar Mağarası kaya içerisine oyulmuştur. Yaklaşık 20 basamak ile inilmektedir. Allah’ın 300 yıl uyuma süresi verdiği yedi genç ile ismini Yedi Uyurlar Mağarası olarak almaktadır.

Günümüzde Ziyaret Dağı diye olarak da adlandırılan dağ, konik biçimli görüntüsü ve topografik görüntüsü sayesinde doğal bir görüntüye sahiptir. Mağara 300 metrekare büyüklüğündedir ve 10 metre yüksekliğe sahiptir. Ayrıca bu mağaranın içinde 3 adet de tünel bulunmaktadır. Kuran’ı Kerim’de Kehf suresinde de ismi bahsedilen bu mağarayı Hristiyanlar ve Müslümanlar kutsal olarak saymaktadır. Mağaraya girerken 15-20 adet basamaktan inilir. Eshab-ı Kehf Mağarası’nın hemen yakınına Osmanlı padişahı olan Abdülaziz tarafından 1873 senesinde bir mescit inşa ettirilmiştir. Türkiye ile özellikle Akdeniz Bölgesi toroslar sayesinde Mağaralar açısından çok zengin bir yer olmaktadır.

7 Yedi Uyurlar Mağarası Nerede? Ashabı Kehf Nedir?
7 Yedi Uyurlar Mağarası Nerede? Ashabı Kehf Nedir?

Yedi Uyurlar Mezarı Nerede?

Hıristiyan dinine mensup kişilerce kabul gören hikayeye bağlı olarak 7 Uyurlar Mezarı nerede sorusu dünya literatüründe yer alır. Burada mezar ile mağara karışımı söz konusudur. 7 Uyarlar Mezarı Selçuk ilçesi Enfes Antik kentine çok yakın bir yer olan Panayır Dağı eteklerindedir. Burada Mağara üzeri kilise yapılmıştır. 1927 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan kilise ile mezarlar 5 ile 6. Yüzyıla ait olduğu belirtilmektedir. Efsaneye istinaden insanlar 7 uyurlar ne kadar uyudu sorusuna yanıtlar aranır. Yedi gencin kaçarak sığındığı mağarada 300 yıl uyku uyumaları için Allah tarafından verilen bir süreden bahsedilmektedir.

Dijital ortamlarda yapılan aramalar ile sürekli karşımıza çıkan 7 Uyurlar mağarası kaç tane olduğu merak edilen bir diğer husustur. Birçok bölgedeki mağaraya bu isim verilmiştir. Ancak 7 uyarlar mağarası gerçekte Mersin ili Tarsus ilçesinde bulunmaktadır. Hıristiyanlar ve Müslümanların kutsal yeri olarak sürekli ziyaretçi çeker. Büyük bir kayanını oyulması ile ortaya çıkarılmıştır. Mağaraya 15-20 basamakla inilmektedir. 1873 yılında mağaranın üzerine Sultan Abdulaziz’in yaptırdığı cami ve sonrasında bu camiye üç şerefeli minare eklenmiştir.

7 Yedi Uyurlar Mağarası Nerede? Ashabı Kehf Nedir?
7 Yedi Uyurlar Mağarası Nerede? Ashabı Kehf Nedir?

Efsanesi ile birlikte merak uyandıran sorulardan bir tanesi Yedi Uyurlar Mağarası gerçekte nerede olmaktadır. Öyle ki 7 Uyurlar dünyanın birçok bölgesinde kendisine yer edinmiştir. Bu anlamda yedi uyurlar mağarası gerçekte Tarsus’a yaklaşık 12 km uzaklıkta bulunan Dedeler Köyü ile Encülüs Dağının eteklerinde olmaktadır. Özellikle bu mağara Hıristiyanların kutsal bir ziyaret yeri olarak görülmektedir.

Erdemli Yedi Uyurlar Mağarası Efsanesi

Tarihi bölgeler her zaman rivayetlere efsanelere konu olmuşlardır. Erdemli Yedi Uyurlar Mağarası efsanesi ise şu şekildedir.

Bir rivayete göre; mitolojik tanrılara inananların, gücünün azaldığı zamanlarda, sadece tek bir Tanrıya inanıyor olmalarından dolayı eziyet gören ve bu eziyetlerden kaçmaya kalkan Hristiyan dinine ait olan Mekseline, Mislina, Yemliha, Sazenuş, Mernuş, Kefeştetayuş ve Tebernuş isminde yedi adet genç, putperestlik dinine dönmek istemedikleri için Rum Hükümdarı Dakyanus’un karşısına çıkarılırlar. Hükümdar gençlerin, putperestlik dinine itaat etmeye devam etmelerini, aksi halde onları öldürteceğini bildirerek birkaç gün zaman verir. Bu 7 genç ise, yanlarında bulunan köpekleri Kıtmir ile beraber ölmekten kurtulabilmek için verilen bu süreyi kaçmak için kullanır ve bu mağaraya denk gelip buraya sığınır.

7 Yedi Uyurlar Mağarası Nerede? Ashabı Kehf Nedir?
7 Yedi Uyurlar Mağarası Nerede? Ashabı Kehf Nedir?

Allahu Teâlâ tarafından bu gençlere 300 senelik bir uyku verilmiştir. İlk uyanan genç, sadece 1 günlük uykudan uyanmış olduğunu düşünerek yiyecek bir şeyler alabilmek için kente iner. Ancak elindeki paralar zamanı geçmiş yani tedavülden kalkmış paralar olduğu için çevredekiler tarafından yakalanır. Yakalayanlar parayı nerden bulmuş olduğunu sorarlar ve kendilerini de oraya götürmesini isterler. Bu genç de yalnız başına olmadığını ve diğer 6 arkadaşı ile birlikte bir mağarada yaşadığını söyler. Onunla beraber mağaraya geldikleri zaman, mağarada hiç insan olmadığını ve yedi tane yavru kuşun olduğu bir yuva dışında başka hiçbir şey olmadığını görürler. Bu sebeplerden dolayı günümüzde de bu mağaranın adını Yedi Uyurlar Mağarası olarak anmaktayız.

Erdemli Yedi Uyurlar Mağarasına Nerededir?

Eshab-ı Kehf ismi ile de bilinen Yedi Uyurlar Mağarası Mersin’e bağlı Tarsus ilçesinde bulunur. Mersin merkeze uzaklığı 33 kilometredir. Bu mağarayı ziyarete gelebilmek için otobüs, otomobil veya uçak tercih edebilirsiniz. Hava yolu ile seyahat edebilmek için öncelikle Adana havalimanına inebilir ve oradan Mersin’e hareket eden servislere binip Tarsus ilçesine inebilirsiniz. Tarsus merkezinden ise Dedeler Köyü’ne hareket eden araçlara binebilir ve bu köyün Encülüs Dağı eteklerinde bulunan Yedi Uyurlar Mağarası’na ulaşabilirsiniz.

Erdemli Yedi Uyurlar Mağarası’na Giriş Ücretli Midir?

Mersin (İçel) ilinin, Tarsus ilçesinde bulunan Yedi Uyurlar Mağarası’na giriş için herhangi bir ücret bulunmamaktadır. Yedi Uyurlar Mağarası’na istediğiniz saat diliminde giriş yapabilirsiniz fakat akşam ezanından sonra mağaralar, turistlerin ziyaretine kapatılmaktadır. Yolunuz Mersin ve Tarsus tarafına düşerse bu tarihi yeri ziyaret etmek için 7’den önce orada olmalısınız.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *