Abdal Musa Türbesi Tekkesi Nerede Nasıl Gidilir?

Abdal Musa Türbesi Tekkesi Nerede Nasıl Gidilir?

Ülkemizin yetiştirdiği ünlü bir ozan ve düşünür olan Abdul Musa aynı zamanda Anadolu’daki ünlü erenlerden ve ermişlerden birisidir. Eski ismiyle Teke köyünde bulunan  Abdal Musa Türbesi her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Antalya’nın Elmalı ilçesine göç eden ünlü düşünür burada Tekke Köyüne yerleşmiştir. Kendisi hakkında net bilgiler olmasa da; kendisine yakın tarihçilerin verdiği bilgiler ışığında kendisi hakkında bilgi ediniyoruz.

Abdal Musa Türbesine Nasıl Gidilir?

Abdal Musa Türbesi Antalya’nın Elmalı İlçesi’nde bulunmaktadır. Antalya Elmalı arası 176 km olup yaklaşık 3 saat mesafesi bulunur.  Elmalıya ulaşım hem karayolu ile ulaşmanız mümkün. Ancak uçakla seyahat edenler için Antalya Havalimanından kalkan servisler aracılığıyla Elmalı bölgesine kadar gitmeniz buradan da taksi kiralayarak türbenin bulunduğu Tekke diğer adıyla Teke köyüne gitmeniz gerekiyor. Günümüzde burası köy hüviyetinden çıkmış mahalle olarak idari yapıya bürünmüştür. Havalimanına ulaşılmasıyla belediyenin hususi amaçlı ayırdığı otobüsler sayesinde Abdal Musa Türbesi ’de içlerinde olmak üzere ilçedeki her bölgeye ulaşım mümkündür. Vatandaşların hususi araçları ile de bölgeye ulaşmaları mümkündür.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Abdal Musa Kimdir?

Abdal Musa Anma Törenleri

Fotoğraf Turan AY

Abdal  Musa Türbesi Antalya Elmalı’da bulunur. Türbeyi tanıtmadan evvel Abdal Musa Sultan hakkında bilgiler verelim. Abdal Musa Sultan ya da yaygın adıyla Abdal Musa Horasanlı’dır. Horasan erenlerindendir. Peygamber efendimizin soyundan geldiği düşünülmektedir. Osmanlı Devleti zamanında yaşamış, Orhan Gazi ile seferlere katıldığı rivayet edilmektedir. Bilgili olduğu, adaba nezakete çok önem verdiği çeşitli kaynaklara konu olmuştur. Özellikle küçüklerine karşı gösterdiği sevgi, çevresinde bulunan haleflerine örnek olmuştur.

Abdallık Mertebesine Yükselmesi

“Abdallık” mertebesine yükselmesinde engin bilgisinin etkili olduğu bilinmektedir, ayrıca çeşitli alanlarla ilgili olmuştur. Bunlardan tasavvufi faaliyetler ön plana çıkmıştır. Maneviyata ekstra önem verdiği için müritlerine her daim manevi duygu dolu nasihatlerde bulunmaktan asla kaçınmamıştır.

Türbenin tarihine değinilecek olursa, Abdal Musa Türbesi’nin bulunduğu yer önceleri Abdal Musa’nın bizzat yaptırmış olduğu tekkeye ev sahipliği yapmakta idi. Kurduğu tekkeden sayısız ilim irfan sahibi, edepli kişiler yetişmiştir. Kaygusuz Abdal bunlardan en ünlüsüdür. Tanınmasına, ozanlık irşadı aldığı tekkede birçok nasihate kulak asması neden olmuştur. Tekke alevi-bektaşi geleneği çerçevesinde faaliyetlerde bulunmuştur. Bu durumun oluşmasında ki en büyük pay Abdal Musa Sultan’ın, Hacı Bektaşi Veli’nin en büyük haleflerinden biri olmasıdır.

Tekke dağların arasında ufak bir ovanın üzerine kuruludur. Zamanla tekke hasara maruz kalmış günümüzde ise sadece Abdal Musa Türbesi kalmıştır. Abdal Musa’nın Türbesinin yanı sıra Abdal Musa’nın annesi, babası, kız kardeşi ve en büyük öğrencilerinden Kaygusuz Abdal’ın kabirleri de mevcuttur.

Elmalı’da Görülmesi Gereken Yerler

Abdal Musa Türbesinde Neler Yapılır?

Türbe, özellikle maneviyata önem veren ziyaretçilerini beklemektedir. Yöre halkı dahi haftada bir kez türbede dua etmek için bulunmaktadır. Türbe bölgenin popülaritesini yükseltmiş ve kültürel zenginlikler katmıştır. Gelen ziyaretçiler Abdal Musa’nın hayat felsefesine dair bilgiler edinmekte, adeta bir kültür sentezi ile baş başa kalabilmektedir. Yerinde görerek Abdal Musa’nın hayatından dersler çıkarabilmektedirler.

Abdal Musa Türbesi

Fotoğraf Turan Ay

Abdal Musa Şenlikleri Her Yıl Düzenleniyor

Elmalı’nın Tekke Mahallesinde bulunan Abdal Musa Türbesi ve çevresinde her yıl Haziran ay’ında Abdal Musa Şenlikleri düzenlenmektedir. Şenliğe ülkenin her bölgesinden katılım olur ve burada büyük bir kalabalığa şahit olursunuz. Ancak yurdun dört bir köşesinden gelen kişiler burada konaklama yeri olmadığı için tekke Mahallesi halkında misafir olur.

Abdal Musa Türbesi

Fotoğraf Turan AY

Mahalleli gelen misafirlere her yıl aynı özeni göstererek misafir eder. 600 yıl öncede Abdal Musa dergahında sürekli ocaklarda yemekler pişer ve yemek hiç eksik olmazmış. Günümüzde de mahalle halkı aynı adeti sürdürüyor.

Abdal Musa Türbesi

Fotoğraf Turan Ay

1983 yılından bu yana yapılan Abdal Musa Anma Törenleri yapılıyor. Törenler kapsamında Alevi-Bektaşi inançlı yurttaşlar burayı doldurur. Ülkemizin önemli düşünürlerinden olan Abdal Musa Türbesi yıl içerisinde de sürekli ziyaret ediliyor.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.