Adana Kazancılar Çarşısı Nerede? Nasıl Gidilir?

Adana Kazancılar Çarşısı Nerede? Nasıl Gidilir?

Tarihi ve doğal dokusunun yanında kültür şehri olan Adana Kazancılar Çarşısı kapalı çarşı olarak geleneksel örneklerden biridir. Halen canlı olmasının doğal sebebi olarak Adana gezilecek yerler listesinde kendisine yer bulan Kazancılar Çarşısı ismini almasının en büyük nedeni burada kazan, bakır ve kalay ustalarının olmasıdır. Ancak bu özelliğini günümüzde yitirmiştir.

Daha çok onlarca kazancı, bakır ve kalay ustasının bir araya geldiği Adana Kazancılar Çarşısı günümüzde bu vizyonundan uzaktır. Kazan ve bakır kültürünü yaşatmak isteyen sayılı kişiler burada kendisini gösteriyor olsa da geçmiş ihtişamından uzak bir görüntü vermektedir. Özellikle fotoğraf sanatçılarının yoğun rağbet gösterdiği Adana Kazancılar Çarşısı nerede sorusuna yanıt aranmaktadır.

Adana Kazancılar Çarşısı Nerede? Nasıl Gidilir?

Kazan imalatından uzak olarak görünse de günümüzde daha çok el sanatının geliştirilmesinde önemli çalışmaların yapıldığı çarşıdan bahsetmek mümkündür. Öyle ki burada muhteşem ağaç işlemeciliği örneklerini bir arada görebilirsiniz. Bununla birlikte bıçak yapımları, ayakkabı üretimleri kendisini göstermektedir. Zira ünü ülke dışına çıkan ayakkabı zanaatkarlarının adresi haline gelmiştir.

Adana Kazancılar Çarşısı

Adana Kazancılar Çarşısı

Güvercin merakı olanların önemli adreslerinden olan Adana, hafta sonları ve Pazar günleri kurulan güvercin pazarı ile Kazancılar Çarşısı adres olmuştur. Günümüzde kuş pazarı adresini değiştirse de Kazancılar Çarşısı halen çok yoğun olarak gezilen adreslerden olmaktadır. Adana’ya özgü yemeklerin burada sıklıkla bulunduğunu bahsetmek doğru olur. Zira Adana kebabı ile birlikte buradaki ciğer kahvaltıların da adresi olmaktadır.

Hediyelik eşya alımı için en iyi alternatiflerden biri olarak Adana Kazancılar Çarşısı yol tarifi arayışınız olabilir. Bu aşamada GPS ile rotanızı buraya belirleyebilirsiniz. Ali Münif Caddesi üzerinde bulunan Kazancılar Çarşısı’na ulaşım toplu ulaşım araçları ile yapılabilmektedir.

Adana’da Günübirlik Gezilecek Yerler

Tarihi ve kültürel açısından Adana Kazancılar Çarşısına gelen kişiler burada günübirlik geziler olarak farklı bölgeleri de gezebilirler. Zira tarihi ve turistik bölgeleri ile zengin bir şehir olan Adana’da yürüyerek gezebileceğiniz başlıca yerler şunlardır.

 • Büyüksaat
 • Ramazanoğlu Konağı
 • Ulucami
 • Ziyapaşa Parkı
 • Kız Kalesi
 • Sinema Müzesi
 • Taşköprü
 • Atatürk Müzesi
 • Tepebağ Evleri
 • Sabancı Merkez Camii
 • Musabalı Konağı
 • Merkez Park
Adana Kazancılar Çarşısı

Adana Kazancılar Çarşısı

Adana Kazancılar Çarşısı hakkında bilgi edinmek isteyenler özellikler burayı gezmesi gerekir. Zira Kazancılar Çarşısı tarihçesi herkesin ilgisini çekmektedir. Büyük saatin yanında kendisine yer bulan çarşı etkileyici atmosferi ile ziyaret eden herkesi kendisine hayran bırakmaktadır.

Kazancılar Çarşısı ciğer yemeği özellikle kahvaltının adresi olmaktadır. Muhteşem bir lezzet katan ciğer sabah kahvaltıları ile burada yoğun bir şekilde trafiğin artmasına neden olur. Özellikle Kazancılar Restoran Büyüksaat ile Lider Kebap kahvaltının adresi ciğer tüketimi için olmaktadır. Bir diğer adres ise Adana Ciğerciler Sokağı olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.