Adıyaman Gezilecek Yerleri

Adıyaman Gezilecek Yerleri

Adıyaman, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan, tarihi milattan öncesi yıllara dayanır. Bu çerçevede Adıyaman gezilecek yerler başlıca şu şekildedir.

Uzun soluklu tarihi ile günümüze kadar gelen Adıyaman, coğrafi yapısı itibari ve taşıdığı değerler itibariyle tarih boyunca farklı egemenliklerin hakimiyeti altında kalmış ve her egemenlik döneminde şehre farklı bir mimari getirilmiştir. Hitit, Hurri, Mitanni, Kummuh, Asur, Pers, Seleukos, Kommagene Krallığı ile Roma ve Bizans hâkimiyeti gibi değişik krallıkların hüküm sürdüğü antik kent, 7. Yüzyıldan sonra Müslümanlar tarafından ele geçirilmiştir. 2016 nüfus sayımına göre 296,316 nüfusa sahip olan kent, doğa güzellikleri ve antik kentleriyle gezilmeye değer bir şehirdir.

Adıyaman gezilecek yerleri

Nemrut Dağı – Ören Yeri

Adıyaman’ın en bilindik yeri Nemrut Dağı ve Ören Yeri’dir. Kommagene Kralı Antiochos’a ait Tümülüs, dünya turizmi açısından önemli bir yerdir. UNESCO (Dünya Mirasları Listesi)’da yer alan Nemrut Dağı, ilginç heykelleriyle ve Kommagene Kralı Antiochos’a ait Tümülüs, milli park içerisinde yer almaktadır.

adıyaman gezilecek yerler nemrut dağı

Adıyaman Kalesi (Hısn-ı Mansur)

Hısn-ı Mansur veya diğer adıyla Adıyaman Kalesi… Şehir merkezinde yer alan kale, 7. Yüzyılda Bizans saldırılarına karşı korunmak için Emevi Komutanı Mansur İbn-i Cavana tarafından, yığma bir tepe üzerine yapılmıştır. Korunma amaçlı yapılan kale daha sonra Adıyaman şehrinin oluşmasını etkilemiştir. İlk olarak 8. Yüzyılda Harun Reşit tarafından onarılan kale, günümüze harap bir şekilde gelmiş olsa da Adıyaman Belediyesi tarafından restore edilmiştir.

Adıyaman kalesi

Cendere Köprüsü

Dünyanın en eski köprülerinden birini görmek isteyenlere önerilebilecek Cendere Köprüsü, Adıyaman’ın sembollerinden biridir. Günümüzde aktif bir şekilde kullanılan köprü, aynı ismi taşıyan Cendere Çayı üzerine kurulmuştur. İ.S 1 yüzyılın sonlarında, Samsat’ta karargâh kurmuş olan 16. Roma Lejyonu Septimius Severus tarafından kurulan Cendere Köprüsü, 1900 yıldır ayakta kalmayı başarıyor.

cendere köprüsü

Karakuş Tümülüs’ü

Adıyaman’ı ön plana çıkartan Kommagene Krallığı ailesine ait anıt mezarın bulunduğu yere Karakuş Tümülüs’ü deniyor. İsmini 9 metre yükseklikteki bir sütun üzerine yapılan kartal heykelinden almaktadır. Tümülüs’ün hemen yanında ise 21 metre yüksekliğindeki çakıl taşların yığılmasıyla oluşturulan Kommagene Krallık Ailesi’nin anıt mezarı yer alıyor.

karakuş tümülüsü

Perre Antik Kenti

Uzun soluklu tarihi geçmişi ile günümüze kadar gelen Adıyaman’da görülmesi gereken bir diğer önemli nokta Perre Antik Kenti’dir. Uzun dönem herhangi bir çalışmanın yapılmadığı antik kent bölgesinde 2010 yılında sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından bir inceleme başlatılmış ve ardından turizm dünyasına kazandırılması için çevre düzenlemesi yapılmaya başlamıştır. Perra Antik Kenti’nde 200’ün üzerine kaya mezarı ve Roma çeşmesi bulunuyor.

perre antik kenti

Oturakçı Pazarı

Adıyaman kültürü ve geleneklerini canlı olarak görmek için uğramanız gereken yer Oturakçı Pazarı’dır. Pazarda, şehrin kültürel el işleri veya gündelik işlerinde kullandıkları halı, kilim, cicim, çanta ve heybe gibi eşyaları bulabilirsiniz.

oturakçı pazarı

Çelikhan İçmesi

Adıyaman, tarihi yerleri ile ön plana çıktığı kadar doğa alanlarıyla da kendini gösteriyor. Çelikhan ilçesinin 23 km. kuzeydoğusunda yer alan Çelikhan İçmesi, çevre illerden gelenlerin akınına uğrayan bir yer. Zira buradan çıkan kaynak suyu; mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi, böbrek taşına iyi geliyor. Bir de sağlıklı zayıflamak isteyenler de buraya geliyorlar.

çelikhan içmesi

Gümüşkaya Mağarası

M.Ö. 150 yılından günümüze kadar gelen Gümüşkaya Mağarası da Adıyaman gezilecek yerleri arasındadır. Şehir merkezinin 40 km. güneybatısında Göksu Nehri kenarında yer alan Göksu Köyü’ndeki Gümüşkaya Mağarası, oyma tünellerle birbirine bağlantılı bir yerdir. Hangi amaç doğrultusunda yapıldığı bilinmese de tarihi değer açısından ve mimari bakımdan ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

gümüşkaya mağarası

Adıyaman Gezilecek yerleri listesi sizin kişisel zevklerinize göre daha çok artırılabilir. Fakat tarihi açıdan önemli kültürlere ev sahipliği yapmış başlıca dokuları bu şekildedir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.