Afyonkarahisar Seyahatinde Görülecek 5 Yer

Afyonkarahisar Seyahatinde Görülecek 5 Yer

İç Anadolu bölgesinde yer alan Afyonkarahisar, Türkiye turizmi açısından en önemli kentlerden biridir. Merkezdeki kaleden adını alan şehir, doğal güzellikleri ve tarihi geçmişi ile ön plana çıkmaktadır.

Gezinizde farklı bir rota, değişik bir destinasyonda zaman geçirmek isterseniz, kesinlikle Afyonkarahisar’ı tercihleriniz arasına almanızı öneriyoruz. M.Ö. 3000 yıllarına dayanan geçmişi ve bu geçmişinden günümüze taşıdığı izleri ile misafirlerini ağırlayan kentte görmeniz gereken 5 yer hakkında sizlere bilgi sunmaya çalışacağız.

Afyonkarahisar’da Görülecek 5 Etkileyici Yer

Gezilecek yerleraçısından Afyonkarahisar tarihi ve dokusu ile önemli bir Anadolu şehrdir. Bu gezilecek yerler içinde sizlere daha çok ayrıntıları da vereceğiz. Kısaca göz atmak isteyenler için şu şekilde sıralayabiliriz.

Afyonkarahisar Kalesi

M.Ö. 1350 yıllarında Hitit İmparatoru II. Murşil zamanından öncesine dayanan bir geçmişe sahiptir. Afyon ilinin merkezinde, volkanik bir kaya kütlesi üzerine inşa edilen kale, hakkında çok efsanelerin olduğu bir yerdir aynı zamanda. Tarih boyunca farklı isimlerle anılan kalenin; Hapanuva, Roma ve Bizans döneminde “Akroenos”, Selçuklular döneminde ise “Larahisar” isimleri ile anıldığı tarih kaynaklarında yer almaktadır.

afyon kalesi

Afyonkarahisar Müzesi

Eski Tunç, Hitit, Frig, Lidya, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait arkeolojik eserlerin sergilendiği Afyonkarahisar Müzesi, Cumhuriyet tarafında kurulmuştur. Şehrin geçmişi hakkında bilgi edinmek, kültürel yaşamı hakkında detayları incelemek için kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir noktadır. Şehre gelen turistlerin fazlasıyla dikkatini çeken Afyonkarahisar Müzesi, 1933 yılında Müze Müdürlüğü’ne dönüştürülmüştür.

afyon müzesi

Mevlevi Camii ve Mevlevihane

Mevlevi Cami ve Mevlevihane, 13. yüzyılda inşa edilmiş ve Konya’daki Mevlevihane’den sonra Türkiye’nin en önemli Mevlevihanesidir. Tarihi uzun dönemler öncesine dayanan yapı, 1900’lü yıllarda meydana gelen yangında büyük oranda harabeye dönmüş, Sultan II. Abdülhamit’in emri ile aslına uygun şekilde restore edilmiştir. Afyonkarahisar’ın en çok ziyaret edilen ve ilgi çeken bu yapıtı, hem tarihi kültürel değerler açısından hem de inanç turizmi açısından önemli bir yere sahiptir.

afyon mevlevi cami

Zafer Müzesi

Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin planlandığı bu müze, sadece Afyon için değil, Türkiye için de önemli kararların alındığı bir yerdir. İlk yapıldığı 1913-1915 yılları arasında belediye binası olarak kullanılan bina, daha sonra müzeye dönüştürülmüştür. 370 metrekare alan üzerine kurulan Zafer Müzesi binasında; 19 oda, 1 adet toplantı salonu ve 1 adet sergi salonu bulunmaktadır. Önemli kararların alındığı bu tarihi yapı, Afyonkarahisar seyahatinde görülmesi gereken 5 yerden biridir.

afyon zafer müzesi

Millet Hamamı

Millet Hamamı, 17. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmiş ve ustaları Ermenilerdir. Bu nedenle halk arasında “Gavur Hamamı” olarak da adlandırılıyor. Çifte hamam şeklinde tipik Osmanlı eseri olarak yaptırılan hamam, günümüzde Kültür ve Semt evi olarak kullanılıyor. Mimari yapı açısından bir hayli dikkat çekici olan tarihi yapıt, Afyon gezilecek yerleri arasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

afyon millet hamamı

İç Anadolu bölgesinin tarihi ve doğal güzellikleri bir arada sunan Afyonkarahisar ilini görmek, sizin için de farklı bir deneyim olacaktır. Türkiye’nin tüm illerinden Afyon otobüs bileti satın alarak ulaşabileceğiniz kentte güzel zamanlar geçireceğinizi umuyoruz. Afyonkarahisar gezilecek yerler için listemize sizlerde yardımcı olabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.