Akdamar Adası Kilisesi (Ahtamara’nın Hikayesi)

Akdamar Adası Kilisesi (Ahtamara’nın Hikayesi)

Akdamar Adası Kilisesi. Benim için önemi büyük bir kültür mirasımız. Nedeni ise yaklaşık 7 yılımı geçirdiğim Van bölgesinin en önemli adreslerinden bir yer olması. İlk kez gittiğimde nereye gittiğimi bilmeden adım attığım ada buraya ilk yolculuğumda otobüs penceresinden gördüğüm ve çok merak ettiğim bir yerin olması beni ayrıca heyecanlandırmıştı.

Akdamar Adası Kilisesi Van Gevaş’ta

Yaklaşık 7 yıl kaldığım Van bölgesinde Gevaş ve Akdamar adası ayrı bir yer tutmuştur bende. Göl kenarında yaptığınız yolculuk adayı ve dolayısıyla Akdamar Kilisesi’ni sizlere tüm gizemi ile göz kırpıyor. Tatvan ve Gevaş bölgesinden Van merkezine karayolundan seyahat ediyorsanız, gezmeyi ve keşfetmeyi seviyorsanız bu adayı ve kiliseyi mutlaka görür ve içinizdeki kıpırdanmayı hissedersiniz. Nitekim bunlar benim yaşadığım duygularımdı ve yine gitsem yine aynı duyguları en sonuna kadar yeniden yaşarım. Hani benim anlatacağım ama sizin anlayamayacağınız duygular. Tam anlamıyla kendi gezi masalımın baş yazarıyım.

van akdamar adası kilisesi

Akdamar Adası Kilisesi

Son olarak 2014 yılında ziyaret ettiğimiz Akdamar Adası ve kilisesi 2001 yılındaki ilk ziyaretimden çok daha farklıydı. Buraya gereken önem verilmiş ve restorasyon çalışmaları yapılmıştı. Bu çerçevede dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın attığı adımları da boş geçmemek gerekiyor diye düşünüyorum. Nitekim bu adımlar inanç turizmi açısından da ülkemize önemli kazançlar sağlamıştır. Van Gezilecek Yerler ile çok zengin bir bölgedir.

Ahtamara’nın Hikayesi

Yıllar sonra kızımla ziyaret ettiğimiz Akdamar adasındaki hikayeler henüz 4 yaşımdaki kızımda büyük heyecanlar yaşattı. Bu ada, adaya verilen isim ve Ahtamara’nın hikayesi içine çok işlemiş olacak ki bana ve eşime iki yıl boyunca hikayesini anlattırdı durdu. Bu çerçevede yazımı okuyan sizlerde bu hikayeyi merak ettiğinizi düşünerek sizlere yazmak istiyorum. Ben hikaye diyorum siz efsane deyin. Tam anlamıyla benim duyduğu ve bildiğim okuduklarım sizlerin de inanmak istedikleriniz şöyle.

van akdamar adası kilisesi

Ahtamara Hikayesinin Evi

Akdamar adasının kıyıdan uzaklığı yaklaşık 1,5 km ve çapı da 500 metredir. Hikayeler genelde kralın kızı ve çoban arasında geçer. Buradaki hikaye de kilisenin keşişi ile çoban arasında geçer. Keşişin kızı çobana çobanda keşisin kızına aşık olur. Keşiş bu aşkı doğru bulmaz ve adaya bir kilise yaptırarak kızını buraya yerleştirir. Çoban aşkından uzak kalamaz ve adaya yüzerek gider.

Keşişin kızı da elinde kandille çobanı bekler ve kendisine yön gösterir. Buluşmalar bu halde ilerler. Bir süre sonra keşiş bu durumu fark eder ve kızını kapatarak elinde kandil ile çobanı bekler. Çobanın geldiğini görünce fener ile adanın etrafını dolaşır. Çoban aşkının peşinden yüzer ve adanın etrafını dolaşırken çok yorulur. Dermanı kalmayan çoban Ahtamara…. Ahtamara diyerek deniz sularında batar, dünyaya, aşkına ve inandıklarına veda eder.  Adanın bir kenarı çok dik yamaçtan meydana gelmektedir. Çoban adaya çıkacak gücü kendisinde bulamaz ve aşkının uğruna kendisini Van Gölünün derin sularına bırakır.

van akdamar adası kilisesi

Van Gölü Gün Batımı

Van’da Gezilecek Yerler

Van bölgesine geziye gitmişseniz burada gezeceğiniz bir çok yer bulunuyor. Özellikle;

  • Hoşap Kalesi
  • Muradiye Şelalesi
  • Van Kalesi
  • Van Evleri
  • Van Kedilerinin bulunduğu Üniversite
  • Kapodokya olarak değerlendirebileceğiniz Vanodokya,
  • İnci kefale balıklarının yumurtlama döneminde Erciş Bendi (Burada suya atlarsanız balıkların üzerine düşersiniz)
  • Kuş yuvası Erçek Gölü
  • Çaldıran Kayak Merkezi
  • Edremit Sahili

Akdamar Efsanesi

van akdamar adası kilisesi

Akdamar Adası Kilise

Anlatılan değil elbette bu. Akdamar efsanesi Ahtamara Ahtamara derken Akdamar’a döner. Bazı kesimlerde bu keşiş değil kraldır. Ancak unvanı ve kim olduğundan ziyade aşka inananların hikayesi olarak biz değerlendirelim.

Akdamar Adası ve Kilisesine ilk gittiğim zamanlar burada ilkbahardı. Adada yetişen tek ağaç türü badem ağaçlarıdır. Buradaki bademlerde benim zamanımda çiçek açmıştı ve tüm ağaçlar bembeyazdı. Sonraki dönemlerde elbette bu ağaçların bademlerinden yeme imkanım  doğu kısmındaki dik yamaca çıkarak buranın tüm manzarasını izleme fırsatlarım oldu. Kaç kez gittiğimi hatırlamıyorum. Ancak her gittiğimde ayrı bir heyecan ayrı bir zevkle buraya gitmiş ve gezmiştim.  Son olarak 2014 yılında eşim, kızımla çıktığım güney ve güney doğu ile doğu gezimde  burayı tekrar ziyaret etme imkanı yaşadım. Bir sonraki dileğim oğlumuzu da yanımıza alarak burayı tekrar ziyaretim. Kızım 4 yaşındaydı. Oğlum 4 yaşına geldiğinde buralarda 12 yaşındaki kızımla geçmişte çektiğim fotoğrafları tekrar çekmek istiyorum. Yıllar geçiyor ve bizler yeni yaşlarımızla buradayız ve albümlerdeyiz diyebilmek için.

van akdamar adası kilisesi

Akdamar Adası Kilisesi İçi

Bir Akdeniz kadar güzeldir Van Gölü’nde güneşin batışı. İnce ve narin. Tüm renkleri ile size hiçbir yeri aratmaz yaz ve kış tüm mevsimlerin en güzelliğiyle.

Van turizmi açısından önem taşıyan Gevaş’tan Güzelkonak beldesine doğru giderken liman üzerinden açılan teknelerle ziyaret edebileceğiniz Akdamar Adası ve kilisesine Gevaş’ta göl kenarındaki limandan da tekne bulabilirsiniz. Bölge halkı buraya deniz diye adlandırır. Nitekim deniz kadar geniş ve büyüktür. Sadece başka sularla bağlantısı yoktur.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.