1. Anasayfa
  2. Demre

Andriake Antik Ören Yeri Likya Uygarlıklar Müzesi

Andriake Antik Ören Yeri Likya Uygarlıklar Müzesi
0

Likya birliğinin önemli yerleşim şehri olan Myra bugünkü Demre sınırları içerisinde bulunuyor. Bir çok tarihi kente ev sahipliği yapan burada Andriake Antik Ören Yeri Likya Uygarlıklar Müzesi de 2016 yılından bu yana ziyaretçilere açık.

Antalya merkezine 140 km mesafedeki kent turistik oteller açısından çok geride kalmış. Ancak bu durumunun kendisine avantaj sağladığını belirtmek doğru olur. Myra bir çok medeniyete ev sahipliği yaparken doğal afetler ve depremler sonrası da belli bir tahribatlar görmüş. Buna rağmen halen ayakta duran tarihi mekanlardan birisi olan Andriake bugün yenilenmiş yüzeyle ziyaretçilerini bekliyor. Geçtiğimiz yıllarda açılan Andriake Antik Ören Yeri Müzesi konumu, güzelliği ve sergilediği güzellikler ile sizleri mest edecek.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

andriake Antik Ören Yeri Likya Müzesi
Yıllar önce kazılar başlamadan önce Andiake’nin durumu incelemiş ve panoramik olarak fotoğraflarını çekmiştim. Bu halinde şimdilerde eser yok.

Andriake Müzesine Ulaşım Nasıl Yapılır?

Demre şehir içi ulaşımı henüz aktif olmayan bir ilçe. Burada şehir içi toplu ulaşım araçları ile gitmeniz mümkün değil. Ancak kent merkezine yaklaşık 12 km mesafede. Mutlaka kendi aracınız ya da taksi kiralayarak buraya ulaşabiliyorsunuz.

Andriake Antik Ören Yeri Müzesi

Çayağzı Limanına giderken sol tarafta kalan müzenin girişinden sonra yaklaşık 1,5 km kadar yürümeniz gerekiyor. Bu da zaman kaybı gibi görülebilir. Ancak müze girişi bilet gişesinden sonra elektrikli araçlar ile sizleri müzeye götürüp getiren yetkililer bu anlamda önemli bir hususu hayata geçirmiş.

Andiake Müzesinin Oluşumu, Kazı Çalışmaları

Andriake Antik Ören Yeri Müzesi

Demre merkezinden Çayağzı Limanına giderken sol kısımda kalan Andriake Antik ören Yeri Müzesi tarihi binası ile sizleri kendisine çekecektir. Burası 2008 yılında başlayan kazılar sonrası ortaya çıkan yeni çehresi ile müze haline dönüştürüldü. Dönemin Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek’in attığı adımlar ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın destekleri ile Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Nevzat Çevik hocam başkanlığında yapılan kazılarda ortaya çıkan eserlerin sergilendiği müze kısa sürede büyük beğeni topladı ve önemli sayılarda ziyaretler gerçekleştirildi.

Andriake Antik Ören Yeri Müzesi

Müzeye Giriş Ücreti ve Çalışma Saatleri

Müzeye giriş doğal olarak ücretli. Ancak diğer antik kentler de olduğu gibi yüksek ücretli değil. Giriş için ödeyeceğiniz ücret 10 TL. Yaz dönemi 08:00 19.00 saatleri arasında kış dönemi ise 08:00 ile 17:00 arasında açık oluyor. Alan geniş olduğu için müze girişinden müzeye kadar elektrikli araçlar ile gidip gelebiliyorsunuz. Yaz aylarında burada yürüyüş meşakkatli. Çünkü bastıran nem ve sıcak yorucu olabiliyor. Müze kart sahibi olanlar ücretsiz giriyor.

Eski devirlerde tahıl ambarı olarak kullanılan müzede dönüştürülmüş. İçeriye girdiğinizde sizleri loş bir ışık ve dalga sesleri sizleri karşılıyor. Müzeyi geziniz süresince bu ambians’ı yaşıyorsunuz ve ziyaretinize ayrı bir ahenk katıyor. Müze öncesi yaklaşık 10 dakikalık tanıtım filmini izlemek sizlere daha iyi bir deneyim kazandıracaktır.

Andriake Antik Ören Yeri Müzesi

Antalya geçmişten günümüze kadar bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu sebeple her bir yerinde antik kentler, müzeler kurulmuştur. Denizi ve havası sayesinde her yıl gelen milyonlarca kişiye tarihi ve kültürel ziyafet veren bölge günübirlik geziler içinde önem arz ediyor. Bu çerçevede ziyaret edeceğiniz Andriake Antik Ören Yeri Müzesi sizlerin gezi masalı yazmanızda önemli yer tutacak. Müze ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Kazılar Öncesi Andriake Antik Kenti Ören Yeri

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *