1. Anasayfa
  2. Havaalanları

Antalya Havalimanı Transferler ve Ulaşımı

Antalya Havalimanı Transferler ve Ulaşımı
0

İlk etapta askeri amaçlı olarak inşa edilen Antalya Havalimanı ilerleyen zaman içerisinde şehir içinde kalması ve ihtiyaç oluşturması nedeniyle uluslararası havalimanı görünümüne bürünmüştür. İlk uçuş tarihi ise 1960 lı yıllara dayanıyor.

Antalya Havalimanı 1960 Yılında Uçuşlara Başladı

Ulusal alanda 1960 yılında 300 metre karelik bir bina ile Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçuşlarına başlayan Antalya Havalimanı 1985 yılında uluslararası hüviyet kazanmış ve trafiğe açılmıştır. İç ve dış hatlar terminali olarak iki boyutu bulunan havalimanın da dış hatlar 1996 yılında inşa edilmiş ve 1998 yılından itibaren hizmeti girmiştir. Bayındır Holding imzası taşıyan havalimanında yap işlet devret modeli ilk kez Türkiye’de bu havalimanı için kullanılmış 1999 yılında da 25 milyon avro karşılığı Fraport yüzde elli hissesini satın almıştır. 2006 yılında da kalan hisseleri alarak tamamına sahip olan Fraport bir çok yerde havalimanı işletmeciliğini üstlenmeye devam etmektedir. Gazipaşa Havaalanı işletmeciliği de aynı şirket tarafından üstlenilmiştir.

antalya havalimanı

Antalya Havalimanı Yaz Aylarında En Yoğun dönemini Yaşıyor

Antalya Uluslararası Havalimanı şehrin Muratpaşa ve Aksu sınırları arasında kalmaktadır. Dünya’nın hemen hemen her ülkesine ve şehrine direk uçuşların bulunduğu liman özellikle yaz aylarında çok yoğun dönem yaşar. Dakika başı uçağın inip çıktığı anların olduğunu söylemek mümkündür. Bu sebeple de ülkemiz açısından önemli bir havaalanıdır. Güncel olarak 173 havayolu şirketinin 52 ülke ile 213 farklı destinasyonla Antalya Havalimanına bağlandığı belirtilmektedir.

Antalya Havalimanı inşasında her türlü uçağın kalkıp inebilmesi için pistler yapılmış ve ilerleyen süreçlerde de pistlerin yeteri kadar genişletilmesi için gerekli alanlara sahiptir. Aynı anda hem iki pistin hem uçak indirmesi hem uçak kaldırması amaçlı olarak imkân veren bir hizmete sahiptir. Bunun yanında uçakların gece kalabilme imkanlarınında olması buranın önemini gösteriyor.

antalya havalimanı

Antalya Havalimanı Nerede? Ulaşımı Nasıl?

Türk Ekonomisine ve Antalya ekonomisine önemli katkılar sağlayan Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 20 km mesafede bulunmaktadır. Tatil bölgesindeki otellere konaklamak ve tatil için gelen yerli ve yabancı turistlerin buradan transferler ile konaklama yapacakları otellere ulaşımları sağlanıyor. Aynı zamanda havalimanına şehir içi otobüsleri ile tramwaylar ile gelip gitme imkânı da bulunuyor. Bu durum da havalimanını kullanacaklar için büyük avantaj sağlıyor. Havaalanına haritalardan yol tarifi almak için buradan ulaşım sağlayabilirsiniz.

PCR ve Antijen Testi Yapılıyor

Son dönemde yaşanan küresel pandemi nedeniyle PCR testleri Antalya havalimanında da yapılmaktadır. Uçuş öncesi ve şehre girmeden önce talep edilen PCR ile antijen testleri 1 nci ve 2 nci dış hatlar terminali çıkışlarında yapılıyor. Burada yapılan testlerin sonuçları da yoğunluğa göre 3-8 saat arasında alınabiliyor. Antijent test sonuçları ise bir saat içinde alınıyor.

Uluslararası Antalya Havalimanı, uçuşlar ve diğer hususlarda ayrıntılı güncel bilgiye ulaşmak için aynı zamanda Antalya Havalimanı Mobil Uygulaması da sizlere büyük bir rehber olacak nitelikte.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *