1. Anasayfa
  2. Antalya

Antalya Kaleiçi Gezilecek Yerler

Antalya Kaleiçi Gezilecek Yerler
0

Muhtemelen hayatınızın en önemli gezisi olacak Antalya Kaleiçi gezilecek yerler ilginizi çekecek muhteşem bir atmosfere sahiptir. Burada dünyanın her bir ülkesinden farklı insanları görebilirsiniz. Bu sayede herkese hitap eden muhteşem bir kültürel zenginliğe sahiptir.

Antalya’nın incisi olarak literatürde yer bulan Kaleiçi sırları, yaşanmışlıklarıyla sizlerin içinizde yeniden canlanacak büyüye sahip. Antalya Kaleiçi gezilecek yerler listesi dışında buranın aurası sizleri cezp edecektir.

Kaleiçi Gezilecek Yerler

Antalya’nın buram buram tarih kokan, kültürel yapısı ile yüzlerce yıl geçmişe götüren merkezi kaleiçi mevki hakkında bilmediğiniz o kadar çok şey var ki… Turizmin başkentine gelip buraları görmeden gitmeniz bir sonraki ziyarete bırakmanız üzücü olabilir.

Binlerce yıl öncesinden bugüne hüküm süren surların çevrelediği Cumbalı evleri ile sizleri karşılayan Kaleiçi mevkiinde yüzlerce yıla meydan okuyan tarihi konaklar, caddeler sizleri huzurlu edecek. Öyle ki burada gezerken geçmişi yaşayacak hayata yeniden başlayacak evli çiftleri düğün fotoğrafı çekimlerinde burada göreceksiniz. Yılın her günü gezme, görme imkanınız olan yer Antalya’nın ilk yerleşim yerlerinden. Burada gezi planı yaparken nereden başlayacağınızda zor. Öylesine güzel yerler var ki. Bir anda tarihin içinde kendinize rol biçiyorsunuz. Kesik minare olarak ün yapmış tarihi kültürel yapıda buradadır.

Kaleiçi Gezilecek Yerler Nereler?

Her yıl milyonlarca kişiyi misafir eden Kaleiçi Antalya’nın merkez ilçesi Muratpaşa’da yer alıyor. Farklı medeniyetleri görüp günümüze kadar yerde doğal bu medeniyetlerden eserleri de görüyorsunuz. Tarihi argümanları ile görkemli bir kapı olan Hadrian Kapısı’ndan içeri girdiğiniz andan itibaren kendinizi büyülenmiş hissedebilirsiniz. Öyle ki bu kapı 130 lu yıllarda Roma  İmparatoru olan Hadrianus’un Antalya ziyareti onuruna yapılmış görkemli bir yapıttır.

1207 Yılında İlk Kez Türklere Geçiyor

Antalya ilk olarak Türklerin eline 1207 yılında Anadolu Selçuklu Devleti I. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında geçmiş. Bir dönem burası kaybedilse de ikinci kez 1216 yılında I. İzzeddin Keykavus burayı fethetmiş ve o günden sonra hep Türk şehri olarak kalmış. Bu dönemden sonra da Yivli Minare gibi bir çok tarihi yapıt Selçuklulardan sonra bugüne kadar gelmiştir. Yivli minare bugün Antalya’nın simgesi haline gelmiştir.

Özellikle akşam saatlerinden itibaren insan yoğunluğunun arttığı Cumhuriyet Meydanı üzerinden kaleiçi gezilecek yerler listenize başlayabilirsiniz. Güneşin batışı ile rahatlayan bir hava eşliğinde geziler daha rahat olabiliyor. Bu meydandan aşağıdaki limana asansör yardımıyla inilip çıkılabiliyor. Yine isteyen aracı ile aşağıya kadar inebilir. Aşağıda bir otopark bulunuyor. Buradan sonra gezinize yaya olarak devam edebiliyorsunuz.

antalya gezilecek yerler
Antalya Kaleiçi Gezilecek Yerler

Aşağıda sizleri turlar düzenleyen tekneler karşılıyor. Kıyı şeridi boyunca denizin kokusu ve havası eşliğinde karşıya kadar bir daire çizerek gidebiliyorsunuz. Burada sizi deniz feneri karşılıyor. Simgesel olarak duran fener fotoğraf sanatçılarına güneşin ışıklarıyla en güzel kareleri verme yarışında daima.

Kale içine bakan surların bir çoğu yıkılmış durumda. Ayakta kalanları ise geçmişin ihtişamından sunumlar veren örnek niteliğindedir. Bu yapıların hepsi Helenistik, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar’dan kalan kültür mirasımızdır. Geçmişte 80 burçtan bahsedilse de günümüzde çok az sayıdadır.

Kaleiçi sokakları dar ve kıvrımlı olarak sizleri nereye çıkaracağını şaşırır. Sanki sizin buradan gitmenizi istemezcesine inişli çıkışlı sokaklarda gezerken eski yapıların otel olduğu yerlerde de konaklama imkanınız olabiliyor. Burada pansiyon ve oteller oldukça bol. Yaklaşık 3 bin evin burada tarihi güzelliği ile halen ayakta olduğu belirtiliyor. Zaman zaman tadilatlar ile yenilenen evler olsa da burası farklı kültür ve uyruktaki insanların yıllardır beraber yaşadığı nadir mekanlardandır.

Kaleiçi’nde Nereler Gezilebilir?

Burada müzelere girişlerde ücretler söz konusu olabiliyor. Ancak yat limanı, Yivli Minare ve kale içi sokakları için bir ücret söz konusu değil. En önemlisi buranın atmosferidir. Böylelikle Antalya Kaleiçi gezilecek yerler içerisinde en önemlileri şunlardır.

Yivli Minare Camii ve Külliyesi

Antalya’nın simgesi ve sembolü olan Yivli Minare ayrıca reklam yüzü olarak karşınıza çıkar. Kaleiçi, Muratpaşa’da yer alan Yivli Minare Selçuklulardan kalan ilk İslam eseridir. Cami olarak bilinmesine rağmen aynı zamanda külliye olan bu yer Atabey Armağan Medresesi, İmaret Medresesi, Mevlevihane, Yivli Minare Hamamı, Nigar Hatun Türbelerinin oluşumundan ibarettir. 8 yivden oluşan minare nedeniyle ismine Yivli Minare denilmiştir. Sekiz köşe ve sekiz sayısı ile minarenin özelliği bulunmaktadır.

antalya gezielcek yerler
Antalya Kaleiçi Gezilecek Yerler

Tarihi Saat Kulesi

Cumhuriyet meydanından yivli minareyi ve denizi sağınıza alarak devam ederseniz sizleri burada Tarihi Saat kulesi karşılar. Yivli minareden sonra sembol olarak bir çok reklamda ve fotoğraflarda bu saati görürsünüz.

Hadrian kapısı

Roma İmparatorunun şehri ziyareti için yapılmış olan kapı çok gösterişlidir ve tüm ihtişamıyla ayakta sizleri karşılar. Burada herkesin fotoğraf çektirdiğini görürsünüz. Özellikle düğün fotoğrafı çekimleri de burada yapılmaktadır. Şehirde üç kapılar olarak bilinir. Bunun nedeni de 3 açıklık ile sizleri karşılamasıdır.

Suna – İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

Kaleiçi gezinizde ziyaret edebileceğiniz bir yerde Suna- İnan Kıraç Etnografya müzesidir. İş Adamı Vehbi Koç’un kızı Suna Kıraç ve eşleri İnan Kıraç adına açılan müze. Korunması gereken tescilli bir binada yer alan müzede geleneksel Türk evi, Ortodoks Kilisesi bulunuyor.

Antalya Etnografya Müzesi

Kaleiçi sokakları arasında kalan Etnografya Müzesi size kısa sürede çok güzel anlar yaşatacak tarzda bir yer. Burada daha çok Antalya insanı ve yaşamına dair izler bulunuyor. Kaleiçi gezilecek yerler açısından müzeler önemli yer tutuyor.

Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi

Muratpaşa’da yer alan müze Türkiye’nin ilk deniz biyoloji müzesidir. 2014 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesinin restoresi sonrasında açılan müzede sizleri kalamarlar, ahtapotlar, vatozlar, karides, istakoz ve deniz kestaneleri gibi 500 çeşit deniz canlısı bulunuyor.

Antalya Oyuncak Müzesi

Kaleiçi’nin ev sahipliğini yaptığı müzelerden biri de Antalya Oyuncak Müzesidir. Çocuklu olan ailelerin mutlaka gezmesi gerektiğine inandığımız bir yerdir. 2011 yılında açılan müzede yaklaşık 3 bin oyuncak sergileniyor.

Gezi planlaması yaparken Antalya merkezi için Muratpaşa’yı ve dolayısıyla Kaleiçi gezilecek yerler mutlaka listenize dahil edilmesi gerekiyor. Fotoğraflar Antalya Valiliği sitesinden alınmıştır.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *