Antalya Kaş Kaputaj Plajı

Antalya Kaş Kaputaj Plajı

Kaputaj Plajı Antalya ilinin Kaş ilçesinde yer almaktadır. Kaputaj Plajı kendisine has özellikleri ile ülkemizin ender ve sayılı plajlarındandır. Doğal kum ve çakıllardan oluşan bu plaj her gün sayısız ziyaretçinin akınına uğramaktadır. Özellikle yaz aylarındaki serinliği ile bilinen bu plajın Antalya ziyaretlerinde en çok tercih edilen plajları arasında yer almaktadır.

Kaputaj Plajına Nasıl Gidilir?

Antalya  ilinin Kaş, Kalkan yolu güzergâhında bulunmaktadır. Antalya’nın Kaş ilçesine 20 kilometre uzaklıkta olan Kaputaj plajı, Kaş’a yakınlığıyla, Kaş’a gelen yerli ve yabancı turistler tarafından en çok tercih edilen sahillerden bir tanesi haline gelmiştir. Kaşın Kalkan beldesine ise 7 kilometredir. Bodrum yolundan Antalya’ya gelirken, Kalkan beldesini geçtikten sonra daha kaş ilçesine yetişmeden, karşınıza dağların arasında bir viraj dönüşü çıkacaktır. Bu virajda duramayacağınız için, o civardaki otellerden birine giderek veya kaç kalkan üzerinde aracınızı park ederek, Kaputaj plajının olduğu alana yürüyerek gelmelisiniz. Bu alandan da sahile inmek için, dağ arasından 187 basamak inerek, sahilin güzelliklerini deneyimleyebilirsiniz.

Kaputaj Plajı

Kaş Kaputaj Plajı

Mavi Bayrak Kaputaj Plajı

Kaputaj plajı birçok ülkede faaliyet yürüten uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın belirlediği kriterlere uyan, bir sahil olduğundan mavi bayrağı bulunmaktadır, bu sayede ülkenin en doğal sahilleri arasında sayılmaktadır. Bu da onu doğal güzellikle ve kendine has özellikleri ile pek çok sahilden ayırmaktadır. Suyu diğer sahillere oranla daha koyu tonda olup, turkuaz rengindedir, ayrıca diğer sahillerdeki suya oranla çok daha soğuktur. Yaz sıcaklarıyla birlikte bu su ılınmakta ve girilecek dereceye gelmektedir.

Plaj iki dağın arasında konumlanmış, üzerinden yolgeçen bir kanyon çeklinde sahile uzanmaktadır. Ayrıca Sahile direk deniz yoluyla gelmeyecekseniz 187 basamaklı bir dağ yolundan inmeniz gerekmektedir. Ancak sahilin temizliği ve suyunun berraklığı sayesinde, özel bir tatil isteyenlerin en çok tercih ettiği sahiller arasında yer almaktadır. Bu plajı diğer plajlardan ayıran en önemli şeylerden biri ise plaj bölgesinde ve çevresinde yer alan büyüklü küçüklü pek çok mağaradır.

Antalya Kaş Kaputaj Plajı

Günübirlik Deniz Keyfi Kaputaj Plajında

Herkesin beklentisinden ziyade olarak çok büyük plaj olmadığı için buraya gelen ziyaretçiler günübirlik olarak gelmektedir. Bu nedenle burada konaklama yapabileceğiniz bir otel bulunmamaktadır. Ancak çevrede yakınlığı ile bilinen onlarca otel bulunmaktadır. Genellikle bu plaja gelenler çevre otellerde kalarak, gelmektedirler. Bu plaja en yakın otel 2 kilometre uzaklıkta olup, buraya ulaşım son derece kolaydır. Ayrıca bu plaj bir halk plajı olup, kesinlikle girişlerde ücret alınmamaktadır. Kaputaj sahili Antalya’ya tatile gelen sayısız yerli ve yabancı turist tarafından merak edilerek, ziyaret edilmektedir.

Kaputaj sahilini önemli kılan ise tamamen doğal oluşum olması ve suyunun turkuazım tonlarında olmasıdır. Bu yönüyle bir okyanus sahilini andırmaktadır. Plaj doğal yollarla dağların yarılmasıyla oluşan bir kanyon sahili olarak, ülkemizdeki ender sahiller arasında yer alarak, birçok yat ve teknenin de uğrak durakları arasında yer almaktadır.  Ayrıca bölgeye yakın olanlar için Kalkan Gezilecek Yerler önemli ipuçları içermektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.