Antalya Kral Havuzu (Serik – Gebiz)

Antalya Kral Havuzu (Serik – Gebiz)

Antalya birçok doğal güzelliklerin olduğu nadide şehirlerimizden bir tanesidir. Kral Havuzu da Antalya’nın nadide doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Bu havuz Uçansu Şelalesi’nin zirvesinde yer alan doğal oluşumlu bir havuzdur. Dağın tepesinde oluşan geniş ve derince bir oyuğa dolan suyla oluşan bu doğal havuz görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Antalya’nın pek bilinmeyen güzelliklerinden bir tanesi olan Kral Havuzu, özellikle buraya gelen yerli ve yabancı turistler tarafından sosyal medya hesaplarında paylaşımlar yapılarak bu tanınır hale gelmiş, her gün sayısız insan tarafından ziyaret edilmektedir.

Antalya Kral Havuzu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kral Havuzu, Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Gebiz beldesinde yer almaktadır. Genellikle Antalya’ya tatile gelen kişiler tarafından tercih edilen Kral Havuzu, Antalya merkeze 70 kilometre uzaklıktadır. Genellikle suyun en fazla olduğu ilkbahar aylarında tercih edilen Kral Havuzu yerli ve yabancı turistin uğrak yerleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle dünyanın en popüler turizm merkezlerinden biri olan Antalya şehrinin Serik ilçesi sınırlarınsa yer almaktadır. Antalya’ya geldikten sonra, Antalya Serik karayoluna girerek, Gebiz levhasına doğru 65 km yol girmeniz gerekmektedir.

Kral Havuzu

Kral Havuzu

Öncelikli olarak Gebiz’e geldikten sonra Uçansu Şelalesi’nin ve Kral Havuzu’nun yer aldığı Kozan köyüne ulaşmanız gerekmektedir. Buradan sonra aşağı ve yukarı Uçansu Şelalelerinin yakınına park edip, levhalarla yönlendirilen patikalardan hareket edilmesi gerekir. Önce Uçansu şelalesi ve Kral Havuzu yolunu işaret eden tabelaları görerek, Kral havuzu tabelasının işaret ettiği patikadan ilerleyerek, kısa sürede Kral havuzuna varılmaktadır. Ayrıca kral havuzuna gidilirken, aşağı Uçansu ve yukarı Uçansu Şelalelerine de uğranabilmektedir. Kral Havuzu’ na gidilen yol, ülkemizin en uzun yürüyüş rotası olan, Aziz Paulus yolu üzerindedir. Kral Havuzu’ na bu yol üzerinden uzun bir yürüyüş yaparak gidebilir, yürüyüşün sonunda Kral Havuzu’nun serin sularında yüzebilirsiniz.

Günübirlik Gezi  Turları Düzenleniyor

Antalya Kral Koyu, burada akan şelale ve kar sularının etkisiyle, kireç taşlarının zamanla aşınması şeklinde oluşmuştur. Bu havuzun suyu Uçansu Şelalesi’nden ve kar sularından beslenerek dolmaktadır.

Bu nedenle yazın ilerleyen aylarında zaman zaman su seviyesi azalıp kuruyan bu havuz, diğer zamanlar sürekli olarak doluluk göstermektedir. Bu havuz Uçansu şelalesinin başında yer aldığı için, genellikle Uçansu şelalesini ziyaret etmek isteyenler, ya tavsiye üzerine ya da o anda keşfederek bu havuzu görmektedir. Kral Havuzu bir oyuk şeklinde olmasına rağmen etrafı bitki ve ağaçlarla kaplıdır. Bu nedenle çok daha doğal durmaktadır. Ayrıca suyu deniz suyundan farklı olarak, yeşil ve turkuaz tonlarındadır.

Bu havuz ormanın içerisinde Uçansu şelalesinin zirvesinde yer aldığı için, etrafında yakın mesafede her hangi bir otel bulunmadığından, genellikle günübirlik ziyaretçilerin durağı noktasındadır. Çoğu kişi sadece görmeye gelirken, özellikle son yıllarda kanyon, koy ve durgun sularda yüzmenin popülerleşmesiyle, buralara yüzmek için gelenlerin de sayısı artmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.