1. Anasayfa
  2. Akdeniz Bölgesi

Antalya Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı Gözde Mekanlardan

Antalya Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı Gözde Mekanlardan
Kurşunlu Şelalesi
0

Antalya’nın sayısız güzellikte şelalesi bulunuyor. Bunlardan birisi de merkeze çok yakın bölgede bulunan Kurşunlu Şelalesi. Suyun döküldüğü yerde ana şelale ile daha küçük hacimli şelaleler söz konusudur. Yazın sıcağında buraya serinlemek ve piknik yapmak için gelenler bulunur. Antalya’nın mutlaka görülmesi gereken şelalelerinden biridir. Şelale Aksu ilçesi sınırlarında yer alıyor.

1986 yılında tabiat parkı ilan edilmesinden sonra yapılanma sürecine giren şelale daha önceleri doğal bir haldeydi. Yapılan çalışmalar sonrası turizme kazandırılması ile şelalenin döküldüğü yerden sonra oluşan gölet ve etrafı piknik yerleri olarak kullanılmaya başlandı. Göletin etrafı gezi alanı olarak ve yürüyüş alanı olarak kullanılırken aynı zamanda büfeler ve yemek yiyebileceğiniz içeceğinizi içebileceğiniz büfeler ve kafeler ile donatıldı.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Kurşunlu Şelalesine Nasıl Gidilir

Şelale Mersin karayolunun 15 nci kilometresinden sonra Isparta yoluna dönüşte 7 km kadar içeride bulunuyor. Şelaleye girmeden önce burada oluşturulan otoparklarda aracınızı park ederek kısa bir mesafe yürümek zorunda kalıyorsunuz. Şelale yolunu takip etmeniz halinde Antalya mezarlığına doğru gitmiş olursunuz.

antalya kurşunlu şelalesi
Kurşunlu şelalesi yaklaşık 18 metreden aşağı dökülürken burada küçük göletler oluşmuştur

Kalabatlı ve Akçaköprü Derelerinin Birleştiği Su Kurşunlu Şelalesinden Dökülüyor

Kurşunlu şelalesi yaklaşık 18 metreden aşağı dökülürken burada küçük göletler oluşmuştur. Bazı bölgelerinde derinlik 6 metreyi bulur ve yaklaşık 1600 metrekarelik alanı kaplar. Toplam alanı ise 5960 dekar alandan oluşuyor. Şelalenin düştüğü noktada bulunan değirmenin 17nci yüzyıldan kaldığı ve 1980 yılına kadar da kullanıldığı tespit edilmiştir. Şelaleye gelen su Kalabatlı ve Akçaköprü derelerinin birleşmesi ile akar. Suyun döküldüğü yerden itibaren yaklaşık 2 kilometrelik bir kanyon oluşur.

Şelalenin güzelliği dillere destan. Burada oluşan bitki örtüsü Akdeniz makisi ile birlikte doğal güzelliklerine daha bir canlılık katıyor. Kızılçam ağaçları ile kaplı alanda bir çok tilki, tavşan, sincap gibi hayvanları da görebiliyorsunuz. Antalya şelaleler açısından ve yabani hayat açısından önemli bir merkez.

Şelaleye Giriş Ücretli mi?

antalya kurşunlu şelalesi
Düğün ve Nişan fotoğraf çekimlerinde çiftlerin adresi kurşunlu şelalesi

Kurşunlu şelalesine girişler doğal olarak ücretle yapılıyor. Buraya girişler kişi başı 8 TL öğrencilerde indirimli 4 TL  ücret karşılığı yapılırken sabah 08:00 de açılan park akşam 18:00 e kadar ziyaret edilebiliyor.

Kurşunlu Şelalesinde Neler Yapılır?

Buraya gelen ziyaretçiler piknik yaparlar. Bol boy doğa yürüyüşü ile temiz hava gereksinimi karşılarlar. Fotoğraf tutkunu herkesin saatlerce çekim yaptığı alanlara sahiptir. Burada deve gezisi organizasyonu, olta balıkçılığı, bisiklet sporu, yaban hayatı gözlemleme gibi bir çok aktiviteyi yapabiliyorsunuz. Kuş gözlemcilerinin de ana adreslerinden bir yerdir.

Antalya merkezini ziyaret ediyorsanız, şelalenin merkezi Aksu ilçesindeyseniz, Antalya’dan Mersin istikametine ya da Isparta istikametine gidiyorsanız birkaç saatinizi yol üzerindeki Kurşunlu Şelalesi ve güzelliklerine ayırmanız sizlere mutluluk verecektir. Gezi Masalı kitabınızda yer vereceğiniz Antalya’nın güzelliklerini listelerken atlamamanız gereken yerlerden bir yer olarak gösterebiliriz.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *