Antalya Merkezde Mangal Yakılacak Piknik Alanları

01.05.2023
1.053
Antalya Merkezde Mangal Yakılacak Piknik Alanları

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte özellikle hafta sonu ve tatil günleri Antalya mangal yakılacak piknik alanları araştırılmaya başlanmaktadır. Bazı bölgelerde mangal ateşinin yakılmışının yasak olması nedeniyle program yapmak için mangal yakılmaya serbest bölgeler araştırılmaktadır. Antalya mangal nere yapılır? Sorusuna yanıt arayanlar için birkaç ipucu vermek istedik.

Öncelikli olarak Antalya muhteşem bir doğal güzelliklerin bir araya toplandığı nadide şehirlerdendir. Bu anlamda piknik yapmak için çok çeşitli alanlar bulunmaktadır. Fakat ulaşım kolaylığı ve avantajları ile kişiler Antalya merkezde mangal yakılacak piknik alanları arayışına girer. Bu anlamda listemiz kalabalık. Ancak hem deniz keyfini yaparken, denizin kokusunu içinize çekerken yapacağınız piknik daha önceliğiniz olabilir. Hatta hem deniz hem mangal keyfi için Antalya sahil şeridi ile şehir merkezinde mangal yakabileceğiniz başlıca piknik alanları radara girmektedir. Ücretli olduğu kadar ücretsiz olarak Antalya merkezde mangal yakılacak piknik alanları şu şekilde listelenebilir.

 • Topçam Mesire Alanı
 • Sarısu Mesire Alanı
 • Antalya Hayvanat Bahçesi ( son olarak mangal yakmak yasaklandı)
 • Tek Sarnıç Kent Parkı
 • Termessos Milli Parkı Mesire Alanı
 • Döşemealtı Düzlerçamı Mesire Alanı
 • Kapuz Kanyonu
 • Büyük ve Küçük Çaltıcak Piknik ve Mesire Alanı
 • Kepez Kent Ormanı
 • Kirişçiler Piknik Alanı
 • Ekşili Göleti Piknik Alanı

Sarısu Mesire Alanı

Antalya merkezde mangal yakılacak piknik alanları  listemizde Sarısu Mesire Alanı ilk sırada yer alıyor. Antalya kent merkezinde pikniğinizi mangal eşliğinde yapmak istiyorsanız ilk adresiniz Sarısu Piknik Mesire Alanıdır. Antalya ile Kemer yolu üzerinde yer alan Sarısu Mesire Alanı mangal yakma yerleri, lavabo, market ihtiyacınıza gün boyu çözümler sunmaktadır. Hatta buradaki marketlerden yeme içme imkanı sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte içeceklerinizi temin edeceğiniz yerler bulunmaktadır. Aynı zamanda denize girebileceğiniz yerleri ile balık tutma olanağı Sarısu Mesire Alanında yer almaktadır. Aracınız çam ağaçlarının gölgesine park ettikten sonra buradaki yerlerde gün boyu eğlence yaşayabilirsiniz.

Antalya Merkezde Mangal Yakılacak Piknik Alanları

Antalya Merkezde Mangal Yakılacak Piknik Alanları – Sarısu Piknik Mesire Alanı

Sarısu Mesire Alanı Giriş Ücreti

Antalya Sarısu Mesire alanı giriş ücreti ile girilebilmektedir. Burada aracınızla girişler serbesttir. Bu anlamda Sarısu mesire alanı giriş ücreti 10 TL olarak alınmaktadır. Bu ücret küçük otomobil için alınmaktadır.

Mangal yakmak için yerlerin yanı sıra aynı zamanda kap kacağınızı yıkayabileceğiniz lavaboların yer aldığı Sarısu Mesire Alanı Antalya’nın en meşhur piknik alanıdır. Özellikle hafta sonları ve özellikle Pazar günleri çok kalabalık olan bir yerdir.

Topçam Mesire Alanı

Özellikle mangal yakmak ve denize girmek için tercih edeceğiniz yer Topçam Mesire Alanı’dır. Şehir merkezine çok yakın olan mesire alanı Sarısu Mesire Alanı yolundan devam ettikten sonra Kemer yolu üzerinde yer almaktadır. En güzel tarafı karayolunun altından geçeceğiniz tünel ile giriş yaptığınız alandır. Buraya giriş ücretlidir. Topçam mesire alanı giriş ücreti her araç için farklı alınmaktadır. Şahısların girişinde 16 TL ücret söz konusu olur. Sabah saat 07:00 de açılan mesire alanı gece 22:00 saatine kadar açıktır. Burada lavabo ve ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız küçük bir market bulunmaktadır. Tatil günleri ve hafta sonları çok kalabalık olmaktadır. Özellikle hafta sonu erken saatlerde burası açılmadan önce sıra ile kuyruk oluşmaktadır. Yer alabilmek ve bulabilmek için buraya insanlar sabahın erken saatlerinde gitmektedirler.

Topçam Mesire Alanı Giriş Ücreti

Buraya girişler ücretle olmaktadır. Giriş için kullandığınız aracınıza göre ücret söz konusu olur. Böylelikle otomobil için ayrı otobüs için ayrı ücret ödemesi yapılmaktadır. Aynı zamanda yaya girişleri için ücret ödemesi yapılmaktadır. Topçam mesire alanı giriş ücreti yazımızda bu konulara ayrıntılı olarak yer verilmiştir.

Antalya Merkezde Mangal Yakılacak Piknik Alanları

Antalya Merkezde Mangal Yakılacak Piknik Alanları – Topçam Mesire Alanı

Kapuz Kanyonu Mesire Alanı

Denizden uzak tamamen doğa ile içi içe olmak istiyorsanız Kapuz Kanyonu mesire alanı tam size göre olacaktır. Ücretsiz olarak giriş yapacağınız yer Konyaaltı ilçesi sınırlarında yer alır. Bu sebeple buraya hem Konyaaltı hem Döşemealtı tarafından gidebilirsiniz. Güver Uçurumunun devam olarak niteleyebileceğiniz Kapuz Kanyonu muhteşem bir atmosfere sahip. Burada suya giren kişileri görebilirken aynı zamanda kano ile kanyonun içlerine doğru gidenleri görebilirsiniz.

Daha çok kendi imkanlarınızla mangal yakabileceğiniz piknik alanlarından bir yerdir. Burada özellikle piknik için ve mangal için yerler bulunmamaktadır. Bunun yanında market, lavabo ve WC gibi yerler bulunmuyor. Ancak doğa ile baş başa kalabileceğiniz yerlerdendir. Tatlı su akışının eşliğinde Antalya merkez mangal yakılacak piknik alanları içerisinde listemizin üçüncü sırasında yer almaktadır.

Antalya Merkezde Mangal Yakılacak Piknik Alanları

Antalya Merkezde Mangal Yakılacak Piknik Alanları – Kapuz Kanyonu

Kapuz Kanyonu nerede sorgusu yapan kişiler buranın yolunun çok karışık olduğunu düşünebilir. Korkuteli yolu üzerinde Düzlerçamından ulaşabileceğiniz kanyon ana yola yaklaşık olarak 10 km mesafede yer almaktadır. Burada yola giriş sonrası tabela yoktur. Ancak telefonlarınız ve GPS imkanları ile yol tarifi mümkündür. Kış aylarında suyun debisi yüksek olması nedeniyle kanyona ulaşım mümkün değildir. Ancak yaz aylarında suyun debisi azaldığı için karşıya geçebilir ve kanyona ulaşabilirsiniz. Kapuz Kanyonu giriş ücreti alınmadan burada piknik yapılabilmektedir. Burayla ilgili daha önce yazımız ve videomuz bulunmaktadır. Buraları inceleyerek daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

Düzlerçamı Piknik ve Mesire Alanı

Döşemealtı ilçesinde yer alan Düzlerçamı Mesire alanı mangal yakabileceğiniz yerlerdendir. Burada mangal yakma yeri yoktur. Kendi mangalınızla gitmeniz gerekir. Ancak buradaki marketlerden mangal kiralanabilmektedir. Hatta etinizi, kömürünüzü ve diğer tüm ihtiyaçlarınızı buradaki marketlerden karşılayabilirsiniz. Döşemealtı Belediyesine bağlı olarak faaliyet gösteren Düzlerçamı Mesire Alanı giriş ücreti ile girilmektedir. Buranın ücreti otomobil için 10 TL ücret ödemesi yaparak girebilirsiniz.

Antalya merkezde mangal yakılacak piknik alanları listesindeki Düzlerçamı listemizde ilk sıralarda yer alır. Hafta sonları yoğun olan mesire alanında mangal yakmak serbesttir. Bunun yanında çocuklar için oyun alanı, çocuk parkları, basketbol sahası bulunmaktadır. Marketlerde bisiklet, scooter ve elektrikli scooter kiralama hizmeti verilmektedir. Bu anlamada eğlencenizi bunlarda katlayabilirsiniz.

Antalya Merkezde Mangal Yakılacak Piknik Alanları

Antalya Merkezde Mangal Yakılacak Piknik Alanları – Düzlerçamı Mesire Alanı

Düzlerçamı Piknik ve Mesire Alanı şehir merkezine yaklaşık 15 km mesafede yar almaktadır. Korkuteli yolu üzerindeki mesire alanı Antalya’lılar tarafından çok beğenilmektedir. Bu sebeple hafta sonları çok talep görmektedir. Ayrıca Termessos Mesire Alanı ve Milli Parkına çok yakın bir yerdedir. Aynı zamanda Döşemeltı Kent Ormanı olarak anılmaktadır. Son dönemlerde Döşemealtı Belediyesinin kayıtsız kalması ile burası bakımsız kalmıştır. Lavabolar, mescitler ve oyun alanları bakımsız olarak sizleri karşılamaktadır. Hatta pandemi sürecinde kapanan mesire alanına hiç bakılmadığını belirtmek doğru olur. Özellikle lavaboların bakımsızlığı ve temizlikten uzak olması nedeniyle burayı çok tercih etmeyebilirsiniz.

Termessos Milli Parkı Mesire Alanı

Antalya’nın balkonu niteliği taşıyan Termessos Milli Parkı Mesire Alanı mangal yakmak ve piknik yapmak için ideal yerlerdendir. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren yere giriş ücreti ile girilmektedir. Ancak burada müze kart geçmektedir. Kartınız varsa ücretsiz olarak hem mangalınızı yakabilir hem milli parkı gezebilirsiniz.

Antalya Merkezde Mangal Yakılacak Piknik Alanları

Antalya Merkezde Mangal Yakılacak Piknik Alanları – Termessos Milli Parkı

Antalya Termessos Antik Kenti ve milli parkı ile ilgili izlenimlerimizi daha önce sizlerle paylaşmıştık. Burası çok güzel bir ortama sahiptir. Aracınızı park ettikten sonra bir miktar yürümeniz gerekir. Böylelikle Antik Kente ulaşır Antalya’yı en üst bölgeden izleme imkanınız olacaktır. Antalya merkezde mangal yakılacak piknik alanları içerisinde burada tarihle iç içe bir gün geçerebilirsinz.

Termessos Antik Kenti Mesire Alanı girişte yer almaktadır. Buraya kadar aracınızla gidebilirsiniz. Aynı zamanda küçük bir büfe, lavabolar ve WC burada sizlere hizmet vermektedir. Piknik için masalar bulunmaktadır. Teknik olarak denize girmeyecekseniz çok güzel bir çam ormanları havası alacağınız Termessos kesinlikle tavsiye edebileceğim bir yerdir. Daha önce defalarca gittiğimiz yer sürekli kendisine çeken özelliğe sahiptir. Hatta yürüyüş ile en tepesine gidebilirseniz burada Orman gözetleme kulesini göreceksiniz. Muhteşem bir manzarası olan kulede 7/24 nöbet tutulmaktadır. Sebebi ise orman yangınlarının önlenmesidir.

Antalya merkez mangal yakılacak piknik alanları listesi çok daha artırılabilir. Ancak deniz ve doğal ortamları tercih edeceğiniz özelliklere göre alternatifleriniz daraltabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.