Antalya Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı 2050 Yılına Kadar Hazır

01.12.2023
472
Antalya Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı 2050 Yılına Kadar Hazır

Antalya Büyükşehir Belediyesi Enerji ve iklim ile sürdürülebilirliliği için attığı adımlar hakkında bilgilendirme yaptı. Özellikle 2050 yılına kadar karbon nötr olması ile iklim krizlerine karşı dirençli bir yaşam alanı olması açısından atılacak adımlar ve yol haritası hakkında bilgilendirme yapıldı.  Atatürk Kültür Merkezinde önceki gün yapılan toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin BÖCEK bu projenin raflara kaldırılacak bir plan olmadığını üzerine basarak belirtti.

Önceki gün Antalya Büyükşehir Belediyesince hazırlanan Enerji ve İklim Eylem planı Atatürk Kültür Merkezinde yapılan toplantı ile tanıtıldı. Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek ile birlikte Demir Enerji Grubu adına Caner Demir ve TV Yapımcısı Güven İslamoğlu katıldı. Toplantıda özellikle Güven İslamoğlu’nun açıklamaları ilgi gördü.

Toplantı açılışında konuşan Başkan Böcek; Antalya’nın geleceği için çalıştıklarını belirtti. Bu anlamda hayati önem taşıyan bir günde bir araya geldiklerini söyledi. Bununla birlikte “Antalya Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı”nı tanıtmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Böcek, “Dünya kenti Antalya’nın iklim krizinden göreceği zararın ulusal ve uluslararası boyutlarda olacağının farkındayız. Tarımın ve turizmin başkenti Antalya’mızın temel dayanağının ve en kıymetli hazinesinin çevre değerleri olduğunun da bilincindeyiz diyerek konuşmasına devam etti.

Antalya Sürdürülebilir Enerji ve İklim Planı Toplantısı

Antalya Sürdürülebilir Enerji ve İklim Planı Toplantısı

15 Çevre Ödülü

Başkan Muhittin Böcek, maliyeti her ne olursa olsun temiz enerji yatırımlarına, çevre dostu ulaşım araçlarına, akıllı yapılara, yeşil şehir uygulamalarına, uzun vadeli çevre ve doğa dostu projelere yatırım yapmaya devam edeceklerini kaydetti. Son 3 yılda yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde alınan 14 çevre ödülünün çevreye karşı hassasiyetlerinin en önemli kanıtı olduğunu vurgulayan Başkan Böcek, “Türkiye Sağlıklı Kentler Birliğinden, Çevre Eğitim ve İnovasyon Merkezimiz için layık görülen 15. çevre ödülümüzün de bilgisini çok yeni almış bulunmaktayım. Başarılarımızın bu denli takdir edilmesi ne kadar doğru işler yaptığımızı göstermekte ve bizleri daha da güçlendirmektedir” diye konuştu.

Başkan Muhittin Böcek, bu ödüllere ilave olarak TSE tarafından verilen “İklim Dostu Kuruluş Belgesi’ni Türkiye’de alan ilk belediye ve ilk kamu kurumu olmanın da gururunu yaşadıklarını ifade etti.

2050 Yılında Karbon Nötr

“Şimdi sıra Antalya’yı iklim dostu kent yapmakta” diyen Başkan Böcek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Nötr karbon Antalya hedefimiz için kılavuzluk yapacak eylem planımızı hazırladık. Antalya’nın 2030 yılında yüzde 40 karbon azaltımı, 2050 yılında karbon nötr olması ve iklim krizine dirençli bir kent olması konusunda atılacak somut adımları ve yol haritasını belirledik. Eylem planımız, iklim değişikliğine bağlı olabilecek zararların önlenmesine veya en aza indirmek için tedbir alınmasına katkı sağlayacaktır. Ayrıca ortaya çıkabilecek fırsatlardan yararlanılmasına da olanak sağlayacaktır.”

Antalya Enerji ve Eylem Planı Rafta Kalmayacak

Başkan Böcek konuşmasını şöyle tamamladı: “Hiç şüpheniz olmasın ki bu eylem planı hazırlanıp raflara kaldırılan bir plan olmayacaktır. Eylem planımız ilk büyükşehir meclisimize sunulacak ve uygulanmak üzere stratejik planlarımıza geçecektir. Kimler göreve gelirse gelsin Antalya’nın geleceği için bu eylem planını esas alarak çalışacaktır. Aldığımız bu sorumluluğumuzun Antalya’mıza, ülkemize, insanlığa ve tüm dünyaya hayırlı olmasını diliyorum.”

Büyükşehir Belediyesinde İklim Değişikliği Daire Başkanlığı Kuruldu

Daha sonra ise Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin İklim Değişikliği konusunda yaptığı çalışmaları anlatan bir tanıtım videosu yayınladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Çevre Yüksek Mühendisi Lokman Atasoy, katılımcılara Büyükşehir Belediyesi’nin iklim değişikliğine yönelik çalışmalarını anlattı. Atasoy, eylem planının bir plan çerçevesinde hazırlandığını belirterek, “Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak ilk olarak İklim Değişikliği Şube Müdürlüğü’nü kurduk. 2022 yılında ise İklim Değişikliği Daire Başkanlığını kurduk. Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı’nı hazırlayarak, Antalya halkına sunuyoruz” dedi.

Ges Sayısı 18’e Çıkacak

Antalya yılın 365 gününün 300 günü güneş alan bir kent olduğunu anlatan Atasoy, “Güneş Enerji Santrali (GES) yatırımlarını çok önemsiyoruz. Şu an 11 tane GES’imiz var. 2023 yılında GES sayımızı 18’e çıkartmak için planlamalarımızı yaptık. GES yatırımlarımız tarıma ve çiftçiye önemli bir destek sağlıyor. Antalya’daki 51 sulama kooperatifimizin elektriğinin yüzde 74’ü GES’lerden karşılanıyor. Aylık olarak 141 bin 395 hanenin tükettiği enerjiye eş değer elektrik üretiyoruz” diye konuştu.

Kapsamlı Çalışma

Demir Enerji Kurucu Ortağı Caner Demir de Sürdürülebilir Enerji ve İklim Değişikliği Eylem Planı’nda kapsamlı bir çalışma yaptıklarını anlatarak, “Antalya’da 4.25 ton gibi bir sera gazı salımı var. Bu rakam Türkiye ortalamasının altındadır. Burada ağırlıklı olarak binalar ve ulaşım sektöründen kaynaklı bir sera gazı envanteri ön plana çıkıyor. İklim değişikliğine yönelik uyum çerçevesinde yeşil alanların arttırılması, su kullanımının yönetilmesi, halk sağlığı ve afetlerin yönetimi, altyapı ve tarımsal faaliyetlerde iklim değişikliğine yönelik çalışmalar yapılması gerekiyor”  ifadelerini kullandı.

Dünya İle Barışık Olmak Zorundayız

Toplantıda, TV yapımcısı, Doğa Aktivisti Güven İslamoğlu da “İklim Krizi bize ne anlatmak istiyor ?” başlıklı bir sunum yaptı. Küresel ısınma ve iklim değişikliğine bağlı olarak dünyayı bekleyen tehlikeleri çarpıcı örneklerle anlatan İslamoğlu, dünyanın bizlere söylemek istediklerini yorumladı. “Dünya şu anda bir meteor çarpmasına eşit yok oluşun eşiğinde” değerlendirmesinde bulunan İslamoğlu, “Bu dünyada yaşamak istiyorsak dünya ile barışık olmak zorundayız” dedi.

Ekolojik Yıkımla Karşı Karşıyayız

Ekolojik bir yıkımla karşı karşıya olduğumuzu ifade eden Güven İslamoğlu, “Bunun nedenleri aşırı nüfus, yaşam şekli, fosil yakıtlarına bağımlılık ve beslenmedir. Son 120 yılda Dünya’nın ekseni 12 metre kaydı. Bunun iki ana sebebi var. Buzulların erimesiyle karaların üstüne binen yükün azalması, küresel ısınmayla birlikte yer altı sularının aşırı kullanımıdır. Dünya ısındığı zaman kendi mekanizması var. Aşırı yağışlar, iklim değişikliği gibi etkenler bu sistemin harekete geçmesi ve kendini soğutmak için gösterdiği etkidir. Antalya’nın çok önemli bir doğa yapısı var. Buna sahip çıkılması gerekiyor. Antalya’nın dağlarını koruması gerekiyor. Çok önemli sedir ormanları var” diye konuştu.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.