Antalya’da Görülecek 4 Antik Kent

Antalya’da Görülecek 4 Antik Kent

Antalya’da Görülecek 4 Antik Kent – Gizemli bir dünya nasıl olur? Bir yanında modern yapılanmaların yer aldığı, öte yanından tarihin derin sayfaları olan bir kent “gizemli dünya” tarifine yeterli olur mu? Öyle ise Antalya’nın gizemli yönlerini keşfetmeye ne dersiniz?

Antalya’nın dört bir yanına yayılmış antik kentler, günümüz turizm dünyasının ilgi odağı halinde. Plajları, koyları ve doğal güzelliklerinin yanında bir de tarihi bir gizeme sahip Antalya’da görülecek 4 antik kent hakkında bilgi vermeye çalışacağız siz değerli ziyaretçilerimize. Yaz sezonunun kapanmasını fırsat bilerek ucuz uçak bileti fırsatlarını değerlendirerek Akdeniz’in bu gizemli kentinde seyahat edebilirsiniz. En avantajlı fırsatların sunulduğu bilet fırsat siteleri bunun için en ideal adres olacaktır. Bilet işini hallettiyseniz, şimdi dilerseniz bu güzel kentin gizemli antik kentlerine şöyle bir göz atalım.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Perge Antik Kenti

Aradıklarınız

Antalya’nın Aksu ilçesi sınırlarında yer alan Perge Antik Kenti, Helenistik dönemin kalıntılarını günümüze taşıyor. Burası, UNESCO’ya (dünya mirasları listesi) aday bir yerdir. Yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında Helenistik döneme ait heykeller bulunmuş ve Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir. Döneminin önemli şehir merkezlerinden bir yer olduğu tarih kaynaklarında yer almaktadır. Okuyun : Perge Antik Kenti

Antalya’da Görülecek 4 Antik Kent

Aspendos Antik Kenti 

Milattan Önce 10. Yüzyılda “Akalar” tarafından yaptırılan Aspendos Antik Kenti, Anadolu’da sahnesi ile günümüze yetişen tek yerdir. Turizm dünyasında önemli bir yere sahip olan antik kent, Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Belkıs Köyü sınırları içerisinde Köprüçay (Eurymedon) nehri kenarında yer almaktadır. Antalya’da görülecek 4 antik kentten biri olan bu gizemli yere uğramanızı öneririz.

Antalya’da Görülecek 4 Antik Kent

Sillyon Antik Kenti 

Troia Savaşı’ndan sonra yapıldığı tahmin edilen Sillyon Antik Kenti, uzun dönemlere tanıklık ederek günümüze harabeleriyle ulaşan yerlerden biridir. Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Yanköy Köyü sınırları içerisinde yer alan Koçhisar Tepesi üzerinde yer alan Sillyon Antik Kenti, denizden 12 km. içeridedir. Yöre halkı arasında “Asar” olarak adlandırılan bu tarihi yer, Antik dönemin en zengin yerleşim yerlerinden biridir.

Antalya’da Görülecek 4 Antik Kent

Phaselis Antik Kenti 

Biletinizi aldıktan sonra seyahat rotanızın son noktasında uğramanızı önerdiğimiz bir diğer antik kent ise Kemer ilçesinin 16 km. batısında yer alan Phaselis Antik Kenti olacaktır. Rodoslular tarafından M.Ö. 7. Yüzyılda yaptırılan antik kent, uzun bir dönem Likya’nın doğu kesiminde yer alan önemli kentlerden biri olmuştur. Kuzey Limanı, Savaş Limanı veya Korunmuş Liman ve Güneş Limanı olmak üzere dört limana sahip olan Faselis’in (Phaselis) en önemli limanının “Güney Limanı” olduğu aktarılmaktadır. Antalya’da görülmesi gereken 4 antik kentten biri olan bu yer, gizemi ve tarih dolu yönüyle Antalya gezinize renk katacaktır.

Antalya’da Görülecek 4 Antik Kent

Tarih, kültür ve medeniyetler kenti Antalya’yı yerinde görmek, gizemli yönlerini keşfetmek için şehre yakın bir yerde yaşıyorsanız mutlaka gidip görmenizi tavsiye ediyoruz. Uzak bölgelerden Akdeniz’e gelmek isteyenler için en güzel avantajları, internette bulunan bilet fiyatları karşılaştırma sitelerinden alabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.