Antalya’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 7 Antik Kent

Antalya’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 7 Antik Kent

Binlerce yıl öncesi güzelliği keşfedilen dünya güzeli şehir Antalya’da mutlaka gitmeniz gereken 7 antik kent kültür gezilerinizin adresi oluyor.

Antik kentlerin yapısı ve özellikleri, o dönemlerin toplumlarının yaşam tarzını, inançlarını, kültürlerini ve sanatlarını yansıtmaktadır. Antik kentler, tarihçiler, arkeologlar ve turistler tarafından incelenir ve ziyaret edilirler. Antalya’da mutlaka gitmeniz gereken 7 Antik Kent:

Antalya’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 7 Antik Kent – Perge Antik Kenti

Muhteşem bir antik şehir olan Perge Antik Kenti, Antalya ilinde bulunan Türkiye’de bir antik kenttir. MÖ 2000 yıllarına kadar uzanan tarihi, Perge’nin kuruluşunun MÖ 2000 yıllarına dayandığını gösterir. Perge, Antik Yunan ve Roma dönemlerinde önemli bir kültür, ticaret ve sanat merkezi olmuştur. Perge, tarihi yapıları, anıtları ve antik yazıtları ile bilinir. Özellikle, 2. yüzyılda yapılmış olan ve günümüze kadar ulaşan Perge Stadyumu ve 2. yüzyılda yapılmış olan Perge Tiyatrosu, Perge’nin en önemli yapılarıdır. Tepe üstünden tüm manzarayı görebilir, surlara kadar yürüme yolunda yürüyebilirsiniz.

Antalya’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 7 Antik Kent

Antalya’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 7 Antik Kent

Antalya’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 7 Antik Kent – Olympos Antik Kenti

Antalya’nın Kumluca ilçesinde bulunan bir antik kenttir. Manzarası ve doğası harika olan içerisinde buz gibi akar suyu olan başka medeniyetlere hizmet etmiş bir koy kenarına kurulmuş, antik kent içerisinde Antalya’nın en temiz denizine ulaşabileceğiniz bir yol geçmektedir. Bozulmadan saklı kalan ender antik kentlerden birisidir. Olympos’a geldiğiniz zaman deniz şortunuzu almayı tavsiye ederiz çünkü buz gibi suya girme imkanınız mevcut.

 

Antalya’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 7 Antik Kent

Antalya’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 7 Antik Kent – Olimpos

Antalya’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 7 Antik Kent – Patara Antik Kenti

Fethiye ile Kalkan arasında bir vadinin ucunda bulunan kenttir. Patara Antik Kenti Likya birliğinin başkentidir. Bu sebeple içinde heybetli bir tiyatro ve harika bir meclis binası var. Hatta bu meclis binası, Türkiye büyük millet meclisi tarafından restore ettirilmiştir. Ayrıca Patara sahiline de yakın bir bölgededir. Akşam saatlerinde gelirseniz eğer aynı zamanda kum tepelerinden güneş batmasını izleyebilirsiniz.

Antalya’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 7 Antik Kent

Antalya’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 7 Antik Kent Patara

Antalya’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 7 Antik Kent – Termessos Antik Kenti

Termessos milli parkının içerisinde yer almaktadır. MÖ 4. yüzyılda kurulmuş olan Termessos, antik dönemlerde önemli bir kültür, ticaret ve sanat merkezi olmuştur. Dağların eteğinde zor bir mimari içeren yapılardan oluşmuştur. Termessos birçok kısımdan oluşan orta ölçekli bir Antik Kenttir. Tiyatrosu, agorası devasa su sarnıçları ve manzara terasları harikadır. Mutlaka spor ya da yürüyüş ayakkabısı, yedek kıyafet, su, atıştırmalıklar yanınızda bulunmalı. Termessos Antik Kent gezmeyi sevenlerin kesinlikle umutsuzluğa düşmeyeceği bir yerdir. Antalya’nın merkez ilçesi olan Döşemealtı sınırlarındaki kent aynı zamanda piknik yapabileceğiniz bir yerdir. Kenti gezebilmeniz için aracınızı park ettikten sonra yaklaşık 20 dakika tırmanmanız gerekiyor. Tırmanış sonrası muhteşem bir Antalya manzarası özellikle antik tiyatro ile sizleri burada bekliyor olacak.

Termessos Antik Kenti

Fotoğrafçıların uğrak noktası haline gelen Termessos Antik Kenti günün belli zamanlarında güneşin konumuna göre çok güzel efektler veren yerlere sahiptir.

Antalya’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 7 Antik Kent – Phaselis Antik Kenti

Phaselis, Antalya Kemer ilçesine yakın bir konumda bulunmaktadır. Antik kent ile beraber adı da aynı olan denizi vardır isterseniz kenti gezip daha sonra girebilirsiniz isterseniz kent içerisinde bulunan kayaların yamacından denize girebilirsiniz. Çam ağaçları ve antik yapılar ile manzaralı bir gezi yapabilirsiniz.

Antalya’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 7 Antik Kent

Antalya’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 7 Antik Kent Phaselis

Antalya’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 7 Antik Kent – Simena Antik Kenti

Antalya’nın Demre ilçesinde bulunan hem koy hem antik kenttir. Binlerce yıl öncesinden kalan tarihi yapıları ve birçok çeşit kale vb. yerleşim yerleri görebilirsiniz. Deniz içerisinde lahit görmeniz muhtemeldir. Depremlerden dolayı su içinde kalmışlardır. Liman ve iç konumun bu birleşimi, arkeolojik araştırmaların odak noktasıdır. Simena Antik Kenti ile kalesine çıkıp muhteşem manzarayı izlemenizi tavsiye ederiz.

Antalya’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 7 Antik Kent

Antalya’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 7 Antik Kent Simena

Antalya’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 7 Antik Kent – Antiphellos Antik Kenti

Antalya Kaş ilçesinde bulunan bir kenttir. MS 1426 senesinde Osmanlı ve I. Dünya Savaşı sırasında İtalyanlar tarafından ele geçirildikten sonra 1921 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir parçası olmuş.  Tarih ve doğayı aynı anda görme imkanını size sunmaktadır. En meşhur yapısı tiyatrosudur. Manzarasında fotoğraf çekinebileceğiniz küçük bir Antik Kenttir. Genellikle güneşin batımına yoğun bir ilgi olduğu için insanlar günü Antiphellos Antik Kentinde kapatmaktadır. Günümüze kadar gelen ender yapılardan biri olma sırasını taşımaktadır. Antalya’da mutlaka gitmeniz gereken 7 Antik Kent gezilerinizin kültür adresleri olmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.