Antalya’da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Şelale

Antalya’da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Şelale

Dünya’nın markası haline gelen Antalya’da mutlaka görülmesi gereken 7 şelale özellikle yaz aylarında binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Öyle ki günübirlik kahvaltı için adres olarak gösterilen şelaleler şehir içerisinde gözde mekanlar olur.

Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Düden I ve Düden II ile Kurşunlu Şelalesi şehir Antalya kent merkezi içerisinde yer almaktadır. Şehir içi toplu ulaşım araçları ile çok rahat bir şekilde gidebileceğiniz şelaleler muhteşem bir ortama sahiptir. Hatta Düden II şelalesi sizleri denizde kucaklar.

Günübirlik geziler ile şehir içerisinde yer alan şelaleler birbirine yakın mesafelerde yer almaktadır. Bu sayede üç şelaleyi bir günlük gezinize sığdırma imkanınız söz konusu olabilir. Elbette buradaki doğal güzellikleri arkanızda bırakıp gidebilirseniz.

Antalya’da Mutlaka Görmeniz Gereken Şelaleler

Şelale, bu şehir ile çevrili olan güzel doğal güzelliklerden biridir. Şelale, yüksek bir tepenin üzerinden akan su kaynaklarından oluşur ve aşağıya doğru akan su buharının yaratığı bir görüntüdür. Şelale, turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir ve ziyaretçilerin fotoğraf çekmeyi ve güzel manzaraları izlemeyi sevdikleri bir yerdir.

Kurşunlu Şelalesi

Şehir merkezinde bulunan Kurşunlu Şelalesi, Türkiye’nin Antalya ilinde bulunan bir şelaledir. Bu şelale, Antalya iline 25 km mesafede yer alan Düden Nehri üzerinde bulunmaktadır. Şelale, Düden Nehri’nin yüksekliği nedeniyle yüksek bir güzelliğe sahiptir ve ziyaretçiler tarafından sıkça ziyaret edilir. Kurşunlu Şelalesi, özellikle yaz aylarında serinlemek isteyenler için mükemmel bir seçenektir. Ayrıca, bu şelalenin yanı başında bulunan Kurşunlu Şelalesi Milli Parkı, doğal güzellikleriyle de önemli bir turizm merkezidir.

Kurşunlu Şelalesi

Kurşunlu Şelalesi

Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi, Türkiye’nin Antalya ilinde bulunan bir şelaledir. Manavgat Şelalesi, Manavgat ilçesine bağlı Oymapınar Köyü’nde yer almaktadır ve Antalya iline 60 km mesafededir. Bu şelale Manavgat Çayından beslenmektedir. Şelale çevresinde oturabileceğiniz kafeler bulunmaktadır.

Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi

Uçansu Şelalesi

Antalya ili Serik ilçesine bağlı bir şelaledir. Doğal güzelliği ve manzarası ile bilinmektedir. Uçansu şelalesi iki kısımdan oluşur. Uçan 1 ve Uçan 2 şeklinde alt üst şelaleleri vardır. Birisi 68 metre diğer 70 metre üstünden dökülmektedir. Ulaşımı diğer şelalelere göre zor olsa da görülmesi gereken çok güzel bir şelaledir.

uçansu şelalesi

Uçansu Şelalesi

Düden Şelalesi

Şehir merkezinde yer alan Düden Şelalesi, Türkiye’nin Antalya ilinde bulunan bir şelaledir. Bu şelale, Antalya iline 12 km mesafede yer alan Düden Nehri üzerinde bulunmaktadır. Görülmesi gereken doğa harikası bir yerdir. Şelale içinde mağaralar bulunur ve bu mağaraları gezebilir şelaleyi alttan izleyebilirsiniz. Serin bir su başında dinlenmek isteyenlerin gelebileceği şelaledir.

Düden Şelalesi

Düden Şelalesi

Sapadere Şelalesi

Antalya ile gezebileceğiniz bir diğer şelale ise Sapadere Şelalesi olmaktadır. Türkiye’nin Antalya ilinde bulunan bir şelaledir. Sapadere Şelalesi, Alanya ilçesi sınırları içinde yer almaktadır ve Antalya iline 120 km mesafededir. Bu şelale, Toros Dağları’nın güney kesiminde yer alan Sapadere Deresi üzerinde bulunmaktadır. Yüzmek için hazırlıklı gitmeniz gereken güzelliği ile bilinen bir şelaledir. Kanyondan aşağıya doğru akan su belirli yerlerde doğal havuzlar oluşturmuş. Buralarda suya girmek mümkün. Yiyecek ve içecek getirmek yasak. Bu sebeple temiz kalabilmektedir. Seyir tepesinden kanyon ve şelaleyi geniş bir açı ile izleyebiliyorsunuz. Çocuklu aileler içinde ideal bir yer olma özelliği taşımaktadır yürüyüş yolu boyunca çocuk arabalarının gidebileceği yollar mevcuttur.

Sapadere Kanyonu Şelalesi

Sapadere Kanyonu Şelalesi

Etler Şelalesi

Antalya’nın en yüksek şelalesidir. 3 kademeden oluşmaktadır. Uzun ve yorucu bir yürüyüş yapmanız gerekebilir fakat ilerledikçe harika manzaralar ile karşılaştığınız için gittiğinize değebilecek bir yoruculuktur. Sandalyenizi alıp ayaklarınızı da su içine koyup dinlenebileceğiniz güzel bir şelale olarak sıramızda yer almaktadır. Şelale yolunda diğer havuzcukları ve akbaş göletini de yukarıdan görebilirsiniz.

Etler Şelalesi

Etler Şelalesi

Cennet Şelalesi

Güzelliği gibi ismi de gizli kalmış bir şelaledir. Şelale altında yüzmek doğanın sesini dinlemek birde üstüne güzel bir kahve ve kahvaltı yapmak harika bir deneyim olacaktır. Antalya, Manavgat ilçesine geldiğiniz zaman kesinlikle gidilmesi gereken doğal bir güzelliktir. Yürüyüş için uygun bir yolu vardır. Şelalenin oluşturduğu küçük gölette suya girmek mümkün olabilmektedir.  Doğanın güzelliğinde işletmenin de çok fazla çeşit sunmasa da yeme içme açısından yeterli bir seviyede hizmet verebiliyor. Tavşan, Ördek, Kaz, Tavuk, Tavus kuşun’dan oluşan güzel bir çiftlik, hayvanları barındıran bir bahçe ve küçük derelerde Alabalıklar mevcuttur.

Cennet Şelalesi

Cennet Şelalesi

 

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.