Antalya’nın Dünyaca Ünlü Köyleri

03.05.2023
453
Antalya’nın Dünyaca Ünlü Köyleri

Güneyde muhteşem bir doğal güzelliklerin markası haline gelen Antalya’nın dünyaca ünlü köyleri aynı zamanda Türkiye’nin en turistik köyleri olmaktadır. Deniz, kum, güneş ve doğal yeşil ortamları aynı anda görebileceğiniz köyler bu sebeple çok ziyaretçi almaktadır.

Tatilin adresi Antalya olunca kıyı kenar şeridi boyunca birçok koya sahip yerleşim yerleri en davetkar haliyle sizleri kendisine çeker. Özellikle köylerdeki turistik yaşam ilginizi çekecektir. Bu ilgiyi ise en küçük yaşam alanları köyler çekmektedir. Antalya’da dünyaca ünlü köylerin başında Üçağız Köyü yani Kaleköy gelmektedir. Böylelikle Antalya’da görmeniz ve tatil yapmanız gereken başlıca ünlü köyleri şu şekildedir;

Antalya’nın Dünyaca Ünlü Köyleri Hangileri

Söz konusu Antalya olunca tüm güzellikler ziyaretçilere sunuluyor. Bu anlamda tatilin adresi irili ufaklı yerleşim yerleri oluyor. Ancak binlerce yıl farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan köylerde bulunuyor. Bu anlamda Antalya’nın Dünyaca Ünlü Köyleri ilginizi çekecek özelliklere sahiptir.

Üçağız Köyü Dünyanın En Güzel Köyü

İki mahalleden oluşan Üçağız Köyü aynı zamanda karayolu yeni yapılan Kaleköy ‘den oluşmaktadır. Köyün adaları bulunur. Bu adaların bazılarında yasal olarak hak edinmiş kişilere ait villaların olduğunu söylemek mümkün. Tavşan adası ile Toros Dağlarının devamında sıkışan bir bölgede bulunan Üçağız Demre ilçesine bağlı bir köydür. Bu köyde ünlü sanatçı ve işadamlarının villaları ve evleri bulunmaktadır. Batık şehri ile dünya markası olan köyün tarihi ve turistik alanları çok fazladır. Öyle ki buradaki antik doku Dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz özelliklere sahiptir.

Antalya’nın Dünyaca Ünlü Köyleri

Antalya’nın Dünyaca Ünlü Köyleri (Üçağız Köyü)

Özellikle Rus turistlerin günübirlik geziler için buraya geldiğiniz belirtmek doğru olur. Antalya üzerinden günübirlik turlarla Demre’ye gelen ziyaretçiler önce St. Nichalous Müzesini gezmektedir. Sonrasında ise yemek molası ile buradaki Myra Antik Kenti gezilir. Daha sonra ise Demre Limanından hareket edilerek Üçağız Köyü Batık şehri gezilmektedir. Şehrin gezilmesinde teknelerin altında bulunan cam bölmeler ile suyun içerisinin görünmesi sağlanmaktadır. Zira altta depremlerde su içerisine kalmış antik bir şehir bulunmaktadır. Bu şehrin kalıntıları su üstüne adalara kadar taşar.

Kaleköyü Gezin Manzarasının Tadını Çıkarın

Üçağız Köyünde en önemli yer Kaleköy olmaktadır. Burada küçük bir kale ve kalenin çerisinde ise 300 kişilik bir küçük antik tiyatro bulunmaktadır. Kaleye girişler ücret karşılığı olurken Müze Kart sahipleri buraya ücret ödemezler. Kaleye çıkabilmek için ahşap merdivenler yapılmıştır. Bu sayede çıkışlar kolay olur. Yukarı kısma çıktığınızda dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz bir manzara sizleri beklemektedir. Hatta kaleye komşu Rahmi M. Koç’un villasını  buradan görebilirsiniz.

Kekova’nın Eşsiz Taze Meyveli Dondurmalarını Tadın

İniş yolunda en önemli zevkiniz buradaki taze meyveli dondurmalardan tatmak olmalı. Bireysel olarak kavunlu ve şeftali dondurmayı tavsiye ediyorum. Hatta isim vermek gerekirse Ankh Kafe dondurmasını yemenizi önerebilirim. Burada deniz manzaralı oturduğunuz yerde dondurma dinlence açısından da önemli. Bunun üzerine vaktiniz varsa burada konaklamanızı önerebilirim.

Antalya’nın Dünyaca Ünlü Köyleri

Antalya’nın Dünyaca Ünlü Köyleri

Burayı görmek isteyenler ayrıca Demre üzerinden karayolu ile gelebilir. Üçağız köyü girişinde aracınızı park edeceğiniz bir otopark bulunmaktadır. Zira köy içinde park yeri bulmanız mümkün değil. Üçağız Köyü Antalya’nın dünyaca ünlü köyleri arasında ilk sırada yer alır.

Çavuşköy (Adrasan)

Antalya’nın en güzel köylerinden bir diğeri Adrasan’da bulunan Çavuşköy olmaktadır. Köyün üç tarafı denizdir. Meşhur Batı Antalya ile Likya yolu üzerinde bulunan Çavuşköy’un yaklaşık 2,5 km denize kıyı şeridi bulunmaktadır. Çam ormanlarının manzarasında denize girebileceğiniz bir yerdir. Küçük otelleri ve pansiyonları ile bungalow evleri bulunmaktadır. Buralarda konaklama ile tatilinizi yapabilirsiniz.

Antalya’nın Dünyaca Ünlü Köyleri

Adrasan bölgesinden denize dökülen küçük bir dere burada sizlere ayrı bir mutluluk katar. Dere boyunca restoranlar, küçük lokantalar bulunurken aynı zamanda restoranlarda sizlere eşlik etmektedir. Antalya şehir merkezine yaklaşık bir saatlik mesafede bulunan köy Kemer ilçesine de yaklaşık 50 km mesafede yer almaktadır. Kemer ve Kumluca arasında bulunan Adrasan aynı zamanda Olimpos’a en yakın yerlerdendir.

Çıralı Köyü

Buraya yakın  Olimpos Dağı eteklerinde Antalya’nı dünyaca ünlü köyleri arasında Çıralı köyü bulunmaktadır. Buranın en önemli özelliği sahilidir. Tertemiz denizi boyunca uzanan kum sahili muhteşem bir görseli çam ağaçları eşliğinde sunmaktadır. Köy aynı zamanda caretta carettaların evidir. Zira Beydağları Milli Parkı sınırları içerisinde kalmaktadır.

Antalya’nın Dünyaca Ünlü Köyleri

Antalya’nın Dünyaca Ünlü Köyleri

Bu bilgiler ışığında kısaca Antalya ve çevresinde görmeniz gereken önemli köylere ait liste aranmaktadır. Böylelikle Antalya’nın dünyaca ünlü köyleri şunlardır;

  • Üçağız Köyü
  • Çavuş Köy
  • Çıralı Köyü
  • Akçapınar köyü
  • Çakırlar köyü ( Kahvaltının adresi)
  • Üçoluk Köyü
  • Ormana köyü
  • Aspendos (Belkıs Köyü)

Antalya’nın Dünyaca Ünlü Köyleri

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.