Antik Döşeme Yolu Döşemealtı İlçesine İsmini Vermiş

Antik Döşeme Yolu Döşemealtı İlçesine İsmini Vermiş

 Antik Döşeme yolu sizin ilk kez duyduğunuz bir terim olabilir. Ancak Antalya’nın merkez ilçesi konumundaki Döşemealtı’na ismini vermiş olan bir yerdir. İlçeye ismini vermesine rağmen gereken önemi görmeyen bir yer olarak gösterilebilir.

Öyle bir yer düşünün ki bu yol binlerce yıl yöre halkına hizmet etmiş, antik çağda yaşayanların Pamfilya ve Pisidia kentlerini birbirine bağlamış, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi medeniyetlere yarenlik yapmış bir yoldan bahsediyoruz. Şimdilerde yalnız ve kendisine mahkum bırakılan Antik Döşeme Yolu  ve dahasını sizler için yazdık.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Antik Döşeme Yolu Döşemealtı İlçesine İsmini Verdi

Yalnızlığa terk edilmiş bir tarihi yapı konumunda olan Antik Döşeme Yolu  Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde bulunuyor. 2008 yılında ilçe olması sonrasında adını aldığı Antik Döşeme Yolu maalesef gereken ilgiyi görmüyor. Yakın bir gelecek zamana kadar bu yol Yörüklerin göç yolu olarak kullanılmış. Tarihine bakıldığından antik çağlardan bugüne kadar gelmesine rağmen gerekli restorasyon çalışmaları bir yana koruma çalışmaları da bir hayli uzak.

4 metrelik bir genişlikte taşın döşenmesi ile yöre halkınca döşeme denilmesi, bu yolun geçtiği boğaz olan yere Döşeme Boğazı denilmesi tesadüf değil. Yüksek bir kesimden bahsetmek mümkün. Bu çerçevede antik döşeme yolunun aşağıda kalan kısmına da Döşemealtı denilmesi buranın 2008 yılında Büyükşehir olması sonrasında Döşemealtı ismini almasına vesile olmuş.

Neden Döşemealtı Deniliyor?

Antik Döşeme Yolu Döşemealtı Antalya

Döşemealtı kısmına gelindiği sırada oluşan tarihi yapılar halen mevcut. Buraya askerin konaklayacağı yerler yapılmış. Nitekim yolun denetimi askerlerce yapılmış ve bu askerlerin konaklayacağı yerlerin yapılarına ait duvarlar halen ayakta. Döşemealtı  Burdur yolu üzerinde ilk girişte sizi bu askerlerin mekanları karşılıyor. Tamamen olmasa da duvarların ayakta kalan kısımları sizlere geçmişi anımsatıyor. Meral Sezgin’in Eskici şarkısında belirttiği gibi “ Şu camları örten perdeler neler gizlediler, neler gördüler, Bir konuşabilseler neler derdiler neler” cümlesinde olduğu gibi bu duvarlar konuşabilseler geçmişten günümüze neler yaşadılar, neler gördüler. Bir söyleyebilseler burada daha çok önem verirdik diye düşünüyorum.

Yolun bitiminde buradan geçenlerin askerlerce kontrolü yapıldığı bir gerçek. Şimdiki Burdur yolundan yaklaşık 10 km içeride bulunan bu yer sessiz ve sakin. Şimdilerde yalnızlığa terk edilmiş durumda. Şehre adını vermesi merak konusu olmuş. Bu yüzden ziyaret etmek isteyenler bulunuyor. Aksi takdirde varlığından bile kimsenin haberinin olmayacağını söylemekte mümkün.

Antik Döşeme Yoluna Nasıl Gidilir?

Antik Döşeme Yolunu görmek isteyenler navigasyonlar’ından destek isteyecek. Ancak buradaki yol güzergahının sizi yanlış yerlere götürebileceğini de belirtmek gerekiyor. Çünkü yol üzerinde bir tabela yok. Asfalt yol bir yere kadar. Sonrasında GPS sizlere yol bile göstermiyor. Arada kalan yerde bazı yerleşim yerleri, evler, çiftlikler görebilirsiniz. Ancak gece karanlığında buraya gitmek istemeniz sizleri ürkütebilir ve korkutabilir. Zira gündüz aydınlığında bile buraya gitmek sizleri korkutacak kadar diyebilirim.

Antik Döşeme yolu Antalya kent merkezine 45 km mesafede yer alıyor. Burada bağlı olduğu ilçe merkezine de 25 km mesafede. Romalı’ların imzasını taşıdığı yol ne kadar deprem ve afet yaşamış olmasına rağmen halen ayakta diyebiliriz. Günübirlik gezi yapmak isteyenler için önemli bir yürüyüş yolu. Bu anlamda bazı tur firmalarında günlük geziler de düzenleniyor. Buraları bilen bu turlar ile burayı ziyaret etmek ve gezmek doğru olabilir diye düşünüyorum.

Tarihi mekanlarımıza ve antik kentlerimize önem vermek gerekir. Bu anlamda kurum ve kuruluşlar gerekli özeni gösteriyor olsa da; Döşemaltı Antik Yolu bu özenden uzak tutulmuş görünüyor. Umarım gelecekte gereken önemi görür ve gerekli adımlar atılır.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.