Arykanda Antik Kenti

Arykanda Antik Kenti

Arykanda Antik Kenti Antalya Finike Arif Köyü’nde bulunmaktadır. Kentin tarihi MÖ 5. yüzyıla kadar dayandırılmaktadır. Antik kentler açısından zengin bir ilçe olan Finike Arkykanda Antik Kentine nasıl gidilir? Nerededir? Kentte neler bulunur sizler için derledik.

Arkyanda Antik Kentine Nasıl Gidilir Nerededir?

Finike’ye ulaşım hem karayolu hem de havayolu aracılığıyla mümkündür. Tarihi bir bölge olması nedeniyle Antalya Havalimanı’na ulaşılması sonucu, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin özel alarak tahsis ettiği araçlar vesilesiyle ulaşmak mümkündür. Karayolu ile Finike, İzmir’e 479 km, Ankara’ya 629 km, İstanbul’a 815 km, Antalya’ya ise 114 km uzaklıkta yer almaktadır.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Arykanda Antik Kentinin Özellikleri

Tarihçiler ve arkeolojik kazı çalışmalarına katılan bazı bilim insanları kent hakkında daha birçok sırrın açığa çıkarılamadığını belirtmektedir. Arkeolojik kazı çalışmaları sonucu elde edilen buluntularda Geç Kalkolitik Erken Bronz Çağı’ndan eserlere rastlanıldığı açıklanmıştır. Kent 240 yılında şiddetli bir depremle sallanmıştır. Bu deprem sonucunda kentin büyük bir bölümü hasara maruz kalmış, bazı yerleşim yerleri kullanılamaz hale gelmiştir.

Arykanda Antik Kenti

Orykanda, Akalanda İsimleriyle Anılıyor

Depremin yıkıcı etkisi bölgede ki sosyal ve siyasi ortamda sıçramış, insanlar kültürel evrilme yaşamıştır. Sosyal yaşantı da bu depremin ağır sonuçları çerçevesinde epey değişiklik yaşamıştır. Deprem her ne kadar yok edici nitelikte olsa da yerli halk kısa bir sürede kenti onarmayı başarmıştır. Kent Likyalıların yanı sıra Bizans egemenliği altında da var olmuştur. Bölgede Bizans’ın hüküm sürdüğü zamanlarda kentin adı Orykanda veya Akalanda isimleriyle anılmıştır.

Özellikle Bizans’ın kenti hakimiyeti altına alması yerlilerin siyasi açıdan ezilmelerine ve sınıf ayrımı sistemi sayesinde özlük haklarının gasp edilmesine yol açmıştır. Bizans’ın kentteki bu ayrımcı ve saldırgan politikası, halkın ayaklanması sonucu son bulabilmiştir.

Arykanda Antik Kenti

Arykanda Antik Kenti Finike gibi kültür sentezlerinin buluşma noktası konumunda yer alan bölge üzerine kuruludur, zira Finike’de birçok antik kent vb. tarihi dokulara rastlamak epey kolaydır. Antalya’nın Finike İlçesi bu özelliğiyle, özellikle Antik Yunan tarihine ışık tutmuş bir ilçedir. Bölgede Likyalıların hüküm sürdüğü sırada hukuk ve adalet sistemi büyük gelişme göstermiştir. Yerel mahkemelerin yanı sıra yüksek mahkemelerin de varlık gösterdiği söylenebilir. Yerli halkın o yıllarda devletine sadık vatandaşlar olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz.

Arkyanda Antik Kentinde Neler Yapılır?

Ziyaretçiler kentin büyüleyici havasını her fırsatta dile getirmekten geri durmazlar. Bölgenin siyasal ve tarihi geçmişi derin izler taşımaktadır. Ziyaret etmek isteyenler bu izlerin izini sürerek bir maceraya atılabilirler. Ayrıca Arkyanda Antik Kenti internet aracılığıyla da gezilebiliyor.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.