Avrupa’da Oturum Alarak Vizesiz Seyahat Rehberi

Avrupa’da Oturum Alarak Vizesiz Seyahat Rehberi

Gezginlerin en büyük sorunları gezmek istedikleri ülkeler için vize alma sorunudur. Bu sebeple daha çok vizesiz seyahat edebilecekleri ülkelere yoğunlaşırlar. Bunun üzerine nasıl vizesiz seyahat alabileceklerinin de yollarını bulmaya çalışırlar. Bu çerçevede ihtiyacınız olan oturum izni almaktır. Avrupa’da oturum izni alarak vizesiz seyahat rehberi de sizin için önemli ipuçlarını verecek nitelikte.

Vizesiz Seyahat Etmenin Yolu Oturum İzni Almak

Avrupa seyahatleri, Türk vatandaşları için çoğu zaman bir çile yumağına dönüşür. Vize alma, pasaport çıkartma, gel-git vs. her biri seyahat ederken kişilerin önüne çıkan engellerdir.

Sık seyahat edenlerin bazı konularda bilgi sahibi olmalarında fayda vardır. Vize, pasaport ve diğer sıkıntılardan kurtulup Avrupa seyahatine daha rahat çıkmak adına hukuki boyutu ile değerlendirebileceğiniz birkaç öneri ile çok rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Araştırmalar yaparak bu yöntemler ve yöntemleri nasıl kullanabileceğiniz ile ilgili bilgileri derleyerek sizlere sunmak istedim. Şimdi hep birlikte göz atalım.

vizesiz seyahat

Vizesiz seyahat edebilmek için uygulanabilecek yöntemler

  • ABD’de oturum almak, dünyanın her yerine kolaylıkla seyahat etmek demektir. İnternet sitelerinde veya ilgili kurum reklamlarında sık rastlamışsınızdır. Green card (Yeşil Kart) ile ABD’de oturum alma çekilişleri. Bu çekilişlere katılıp Green Card aldıktan sonra ABD’de oturum almış sayılıyorsunuz. Bununla da istediğiniz ülkeye rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.
  • AB ülkeleri, ABD ve Kanada gibi ülke pasaportları, 100’ün üzerinde geçerlidir. Bir alternatif olarak bu ülkelerden birinin vatandaşı ile evlilik yaparak yine seyahatinizin kolaylaşmasını sağlayabilirsiniz.
  • Bazı ülkeler, “yatırım” ve “hibe” karşılığında vatandaşlık vermektedirler. Büyük çapta çalışan iş adamları için bu uygulama seyahatte rahatlık için bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

vizesiz seyahat yurt dışı gezileri

Seyahat etmek, özellikle de yurt dışı gezileri çileli bir hal alabilir. Sebebi ise yukarıda saydığımız resmi protokollerdir. Bu protokol işlemlerinden birini eksik yaptığınızda karşınıza bir takım sorunlar çıkabilir, çıkmasa bile seyahat programınız istediğiniz düzeyde ilerlemeyebilir. İş adamı iseniz veya bir fuara katılmak zorunda iseniz gerekli resmi evrakların geç tamamlanması yüzünden seyahatinize engel takılabilir. Bununla birlikte tatil için çıktığınızda ise alışık olmadığınız veya sık tatile çıkmadığınız için unutmuş olduğunuz evraklar olabilir, zamanında yetiştiremediğiniz belgeler olabilir…

Saydığımız tüm olumsuz etkenler, seyahate geç çıkmanıza ya da bir dizi programlara katılımınızı geciktirebilir veya tamamen iptal etmek durumunda kalabilirsiniz. Bu nedenle yukarıda sizlere sunduğumuz önerilerden birini kullanarak seyahate çıkarken sorun yaşamadan vizesiz seyahat ve gezilerinizi keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.