Avustralya’nın Liman şehri; Brisbane

Avustralya’nın Liman şehri; Brisbane

Liman şehri Brisbane Avusturalya’dan tüm dünyaya göz kırpan bir gezi rotası planlamanızda etken olan yerlerden.

Bazen insan çok uzaklara gitme düşüncesinde olabiliyor. Okyanus ötesi bir gezi planlıyorsanız Avustralya tercihinizin ilk sırasında yer alacaktır. Avustralya’nın üçüncü büyük şehri olan Brisbane geçmişte hapishane bölgesi olarak kullanılsa da günümüzün önemli gezi alanlarından birisi olarak karşınıza çıkar. Dünyanın önemli liman şehirlerinden birisi olan Brisbane, altın kumlu sahillerin tadını çıkarabileceğiniz mükemmel alanları barındırır.

Gezip görülecek yerleri çoktur. Bu sebeple çok uzakta da olsa görülmeye değer şehirler arasında yer alır. Brisbane nehrinin kıyısında olan South Bank bölgesi geziye başlamak için hatta konaklama için en ideal yer. South Bank Şehir Plajı, ülkede insanların yaptığı tek kumsal olma özelliğini taşıyor.

birisbane

Okunmalı : Yurt Dışı Gezileri

Bölgede görebileceğiniz bir diğer alan ise Roma Sokağı olacaktır. 2 binin üzerinde bitki türüyle dünyanın en büyük botanik bahçelerinden birisi olarak gösterilen bu yer aynı zaman da eğlence merkezi olarak da değerlendirilebilir. Bölgede görülebilecek diğer alanlar ise Greater Union Hoyt’s, Queensland Kültür Merkezi ve Queensland Sahne Sanatları Merkezi , Little Stanley Sokağı, London Eye’dan esinlenerek yapılan Brisbane Wheel ‘de görebileceğiniz mükemmel alanlar olarak karşınıza çıkar.

Yeme içme;

Aradıklarınız

“Güney Avustralya Mirası İkonu” ödülü alan, bezelye çorbası ve etli turtadan yapılan Pie floater de Brisbane’de kışın tüketilen en ünlü yemek. Kalamar kızartması, susamlı ton balığı kızartması, füme somon balığı salatası, okyanus alabalığı ve yengeç eti keki deniz mahsülleri yenilebilecek yiyecekler arasında yer alıyor.

brisbane

Eğlence:

Brisbane gezinizi festival tarihlerine göre düzenleyebilirsiniz. Caxton Sokağı Deniz Ürünleri ve Şarap Festivali (1 Mayıs), Ada Ritmi Festivali (28-30 Ekim), Brisbane Festivali (3-24 Eylül) katılabileceğiniz keyifli etkinlikler, eğer festivallere denk gelmediyseniz Brisbane’nin gece hayatı da gayet keyifli.

Tavsiyeler:

Sonuç itibariyle okyanus ötesi bir şehir. Avustralya ile Türkiye arasında uçakla seyahat etmek mümkün. Yolculuğun uzun ve yorucu olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bununla birlikte eğer bazı şeylerden uzaklaşmak istiyor ve bolca paranız varsa görebileceğiniz bölgelerden Brisbane ve yakın şehirler olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.