Ayazini Kilisesi (Meryem Ana Kilisesi)

Ayazini Kilisesi (Meryem Ana Kilisesi)

Günümüzde yaşam alanı olarak kullanılan Ayazini Kasabasına ismini veren Ayazini Kilisesi, Frigler döneminden günümüze kadar gelmiştir. Ayazini bugünkü haliyle Kapadokya’nın bir benzeri olarak gösterilmektedir. Bölgedeki Kırkgöz Kayalıkları ile Kral Midas Anıtı Yazılı Kaya bölgesine oranla turizm açısından daha çok kendisini göstermiştir. Bu sebeple ziyaretçi daha çok gelmektedir.

Afyonkarahisar ile Türkiye’nin turizm markası olmaya aday yerlerden Ayazini önü açık yerleşim yerlerimizdendir. Kaplıca şehri olmasının yanında Frig Vadisinin bir kolu bu şehrin sınırları içerisinde yer almaktadır. Doğal güzelliklerinin yanında tarihi dokusu ile muhteşem bir gezi burada sizleri beklemektedir. Özellikle gezi masalı sizlerin kaleminden ve kadrajından daha renkli görüntüler vermektedir.

Ayazini Kilisesi

Ayazini Kilisesi

 Ayazini Kasabası Roma ile Bizanslılar döneminde kullanılan bir yerleşim alanıdır. Bu sebeple bölgede ailelere ait ve tek kişilik oyma mezarlar bulunmaktadır. Bölgedeki Aslanlı Mezar anıtı, Gerdekkaya Mezar anıtı gibi mimari olarak kendisini göstermese de tüflere oyulan mezarlar bulunmaktadır. Dolayısıyla bölgede birçok oyma kilise ile şapel bulunmaktadır. Bölgenin en önemli kilisesi ise Ayazini Kilise olarak görülmektedir. Kasaba girişinde kendisine yer edinen Ayazini Kilisesi tarihi ile göz dolduruyor olmasına rağmen birçok yeri tahrip olmuştur. İçerisindeki duvar ve tavan zeminleri tamamen siyah duman ve is lekesi ile kaplanmıştır.

Ayazini Kilisesi İç Görünümü

Kilisenin yazıtı bulunmadığı gibi içerisinde kiliseye bilgi verebilecek dönemi işaret edebilecek freskler bulunmamaktadır. Hatta buralarda fresk olup olmadığı da bilinmemektedir. Tüften oluşan kayalara oyulan kilise kubbesi ve apsisli olması nedeniyle inşa tarihinin 1000’li yıllarda olduğu düşünülmektedir.

Ayazini Kilisesi Nerede?

Bizanslılar ile Romalılara ait kaya oyma mezarları ile yerleşim yerlerinin olduğu Ayazini, Afyonkarahisar ile Eskişehir’in 27. Kilometresinden sağa dönülerek ulaşılan bir yerde bulunmaktadır. Yaklaşık 4,7 km içeride yer almaktadır. Bölgede bir çok kayanın oyulması ile inşa edilen eserler bulunmaktadır. Hatta bölgede kayadan oyma Andavaz Kalesi bulunmaktadır. Turizme yönelen kentte her yıl şenlikler düzenlenmektedir. Afyonkarahisar ilinin İhsaniye ilçesi sınırlarında yer alan Ayazini Kasabası ile Ayazini Kilisesi kent girişi öncesi sol tarafta sarp kayalıklara oyulmuştur.

Ayazini Oyma Mezarları

Kütahya, Eskişehir ile başlayan ve Afyonkarahisar üçgeninde yer alan geniş bir coğrafya Frig Vadisi olarak bilinmektedir. Namı diğer Frigya’nın günümüzde en çok ziyaret edilen bölgesi Ayazini olmaktadır. Burada birçok oyma mezar yerleri, yaşam alanları, kiliseler ziyarete açılmış yerler olmaktadır. Hatta Ayazini kilisesi sonrasında vadi girişinin köşesinde çok katlı oyma alan bulunmaktadır. Bu yapılar arasındaki geçişler merdivenler ve koridorlar ile birbirine bağlanmıştır.

Kuyuya Fısıldayan Berber

Çok katlı yapının karşısında turizme yapı taşları eklentiler bulunmaktadır. Kapadokya Aşk Vadisi üzerinde bulunan Salıncak Kafede olduğu gibi burada da Ayazini Salıncağı bulunmaktadır. Alt kısmında ise Midas’ın kulaklar ve kuyuya fısıldayan berber figürü bulunmaktadır.

Ayazini Oyma Mezarları

Kent girişinde bulunan sıralı oyma yaşam alanları ile mezar odalarının önü günümüzde de mezarlık olarak kullanılmaktadır. Bu haliyle eski ve yeni mezarlık yan yana varlığını sürdürmektedir. Kent girişi ile birlikte yeniden yapılanan bir cadde sizleri beklemektedir. Buradaki yapılar tamamen restore edilmiş ve modern hale getirilmiştir. Zamanla mahalle içerisindeki tüm yapıların restore edilmesi beklenmektedir. Hatta kent girişinde sergilenen fotoğraflarda eski ve yeni halleri gösterilmektedir. Hediyelik eşya dükkanları, restoran ve kafeleri ile modern bir turizm kentini andıran Ayazini mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olarak listenize eklemeniz gerekir.

Çevre bölgelerden özellikle günübirlik gezi turları yapılan Ayazini tarihi vadileri bölgenin önemli piknik alanları haline gelmiştir. Bölgede mangal yakmak serbesttir. Bunun yanında İhsaniye Jandarma Komutanlığına bağlı güvenlik kuvvetleri sürekli burada nöbet halindedir.

Buraya yakın bölge olarak gezebileceğiniz diğer yerler;

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

  1. Murat Ümit Aktaş dedi ki:

    Değerli anlatımınız ve güzel fotoğraflarınız için teşekkür ederim elinize sağlık