Aydıncık Şeytan Deresi Kanyonu, Adam Kayalar Gezi Rotası

Aydıncık Şeytan Deresi Kanyonu, Adam Kayalar Gezi Rotası

Yıllardır insanoğlu akarsuların ya da diğer dış kuvvetlendirdiği yerlere hep bir gizem atfetmiştir. Aydıncık Şeytan Deresi Kanyonu da bu yerlerden biridir. Aydıncık Mersin’in bir ilçesidir, coğrafi olarak Gülnar ile Bozyazı arasında bulunur. Bu kanyonun hemen dibinde oldukça etkileyici olan Adam Kayalar, yerli ve yabancı turistlerin merak ettiği yerlerdendir. 2 bin 400 yıl önce yapılan bu efsanevi oluşumlara mutlaka bir göz atmalısınız.

Şeytan Deresi Kanyonu, Mersin’in karstik yapısını ortaya çıkaran bir şekilde kıvrılır. Şeytan Deresi, Silifke ve Erdemli’yi birbirinden ayıran konumda bulunur. Adamkayalar ise bu kanyonun yamacında yer alır. Kanyon uzayarak Mersin Kız Kalesi’ne kadar uzanmaktadır. Ama biraz dik ve zorlu olduğu gerçeğini de unutmamak gerekiyor.

Kayalarda Erkek, Kadın, Çocuk Figürleri

Karstik araziyi delip geçen Şeytan Deresi, oldukça dik sırtlara ve yamaçlara sahiptir. Bu yamaçlardan birine yaklaşık 2 bin 400 yıl önce yapıldığı düşünen Adamkayalar, buraya gelen turistlerin en çok merak ettiği yapılardandır. Aslında bu kadar basit olmayan bu oluşumlar dünya da eşine az rastlanacak bir özelliktedir. Bu kayalara tam 11 erkek, 4 kadın, 2 çocuk ve bir de hayvan figürü işlenmiştir.

Aslında bu figürlerin en büyük gizemi ne sebeple ve kimler tarafından yapıldığının bilinmeyişidir. Bu yüzden gizemli bulunan Adamkayalar, yerli ve yabancı birçok turistin merakını çekiyor. Oldukça sık ve dik kayalarda yer aldıkları için de bu güne değin çok büyük oranda tahrip olmadıklarını söyleyebiliriz.

Aydıncık Şeytan Deresi Kanyonu Adam Kayalar

Aydıncık Şeytan Deresi Kanyonu Adam Kayalar

Aydıncık Şeytan Deresi Kanyonu Nasıl Gidilir? Ücretli Midir? Adam Kayalar Nerede?

Adamkayalar’ı görmek için Kız Kalesi’nden Erdemli’ye doğru ilerlemeniz gerekiyor. Zaten meşhur ve aranan turistik bir yer olduğu için, Adamkayalar tabelasını göreceksinizdir. Tabelayı görünce gelmişsinizdir. Bundan sonrası için araçla gidemezsiniz. Kayalıkların üzerinden figürlere bakabilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. Ama bu yolculuğun zorlu olduğunu da belirtmek gerekir.

Adam Kayalar Giriş Saatleri

Türkiye’de bir yeri ziyaret etmek istediğimizde ilk merak ettiğimiz şey giriş ve çıkış saatleri olmaktadır. Ancak Adamkayalar giriş saatleri uygulaması yoktur. Yani doğal ve gizemli bir güzellik olduğu için burayı istediğiniz her zaman ziyaret edebilirsiniz.

Şeytan Deresi Kanyonu da bu özelliğe sahiptir. Yani aslında bu iki oluşum birbirinden bağımsız düşünülemiyor. Şeytan Deresi Kanyonu ziyarete gelenler, biraz meşakkatli de olsa, Adamkayalar’ı da görmeye çalışıyor.

Kanyon biraz, fazla dik ve korkutucu görünebilir. Dibinde Kazıderesi akıyor, tabi yöre de buraya Şeytan Deresi deniyor. Kanyonda tırmanış yapmak biraz tehlikeli bu yüzden dikkatli olmak da fayda var. Çünkü kanyonun bazı kısımlarının dikliği neredeyse 90 dereceyi bile buluyor.

Bu tırmanışı gerçekleştiren birçok yerli yabancı turistin, Adamkayalar’a ulaştıklarında hissettikleri ilk duygu, bu kadar zahmete değdiği duygusudur. Figürler, insana gerçekten garip ve gizemli hissettiriyor. Bu değişik keşif yolculuğuna çıkmak isterseniz, Mersin Aydıncık’a doğru yol almaya başlayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.