Aydıncık Yerköprü Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti

Aydıncık Yerköprü Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti

Aydıncık Yerköprü Şelalesi, Mersin ilinin Mut ilçesine yaklaşık 35 km mesafede bulunmaktadır. 3 Mayıs 2011 yılında, Yerköprü Şelalesi Tabiat Anıtı olarak tescillenmiş bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 30 metre yükseklikten akan şelalenin içinde bulunan alan, çok zengin bir bitki örtüsüne sahip olduğu için 1. Derece sit alanı olarak kabul edilmiştir.

Ermenek Çayı üstünde olan bu şelale 30 metre yükseklikten akmaktadır. Ayrıca 10 metre genişliğinde, 200 metre uzunluğunda ve göl olan tabanı ise 10 ila 15 metre derinliğindedir. Bu göl olan alanda ise doğallığını hiç kaybetmemiş olan sarkıtlar ve çok zengin bitki örtüsü yer almaktadır. Aydıncık Yerköprü Şelalesi’nin aktığı yerin arka tarafında ise bir göl ve ayrıca bir de mağara bulunmaktadır. Yerköprü Şelalesi’nin suyunun en yoğun olduğu aylar nisan, mayıs ve haziran aylarıdır. Gelen ziyaretçiler için yapılmış olan iki ayrı seyir terası bulunmaktadır. Bu terasların biri suyun karşısında, diğeri ise üstünde bulunur.

Aydıncık Yerköprü Şelalesi Kamp Alanı

Özellikle bu teraslardan eşsiz manzarayı seyretmek, ziyaretçilere eşsiz bir keyif sunmaktadır. İçerisinde nar ağacından incir ağacına kadar çeşitli ağaçlar bulunmaktadır. Yerköprü Şelalesi’nin bulunduğu alan yabanıl ve sarp bir doğa içinde olduğundan dolayı kamp, dağ bisikleti, dağ ve doğa yürüyüşü gibi çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Fotoğraf çekmeyi sevenler için olağanüstü manzara ve güzelliklere sahip olan şelaleye geleceğiniz zaman fotoğraf makinenizi yanınızda getirmeyi unutmamanızı tavsiye ederiz. Yerköprü Şelalesi içerisinde yüzmek ve etrafında mangal yapmak yasaktır. Hem bu doğal tabiatın güzelliğini korumak için hem de yaşanabilecek istenmeyen problemler önüne geçebilmek için bu kararlara uymamız gerekmektedir.

Aydıncık Yerköprü Şelalesi

Aydıncık Yerköprü Şelalesi (Fotoğraflar Mut Kaymakamlığı)

Aydıncık Yerköprü Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Aydıncık Yerköprü Şelalesi’ne gidebilmeniz için herhangi bir toplu taşıma aracı bulunmamaktadır. Özel aracınızla ya da taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Mut ilçesinden Ermenek yoluna doğru yaklaşık 22 km yol gittikten sonra Evren Köyü’ne ulaşmadan sola dönmelisiniz. Daha sonra Yerköprü Şelalesi’nin tabelaları karşınıza çıkacaktır. Bu tabelaları takip ederek, yaklaşık 9 km daha devam etmeniz gerekir. Sonrasında sağa dönüp toprak yola sapmalısınız. Toprak yolda da yaklaşık 900 mt daha ilerledikten sonra Yerköprü Şelalesi’nin girişine ulaşmış olacaksınız. Buraya aracınızı park edip, yaklaşık 600 mt daha yürümelisiniz. Ve artık Yerköprü Şelalesi’ne ulaşmış bulunmaktasınız. Bu eşsiz güzelliğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Aydıncık Yerköprü Şelalesi’ne Giriş Ücretli Mi?

Aydıncık Yerköprü Şelalesi’ne giriş ücretli mi? Bu soruya evet cevabı verebiliriz. Eğer bu tabiat harikası yere aracınız ile geldiyseniz giriş ücreti 24 Türk Lirasıdır. Ya da Yerköprü Şelalesi’ne yürüyerek geldiyseniz giriş ücreti 8 Türk Lirasıdır. Fakat buradan alacağınız keyif ve manzara keyfi ise paha biçilemez olacaktır. Yolunuz Mersin’e düşerse doğal el sürülmemiş doğası, verimli toprakları ve koyları ile harika olan Yerköprü Şelalesi’ni mutlaka gezmelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.