1. Anasayfa
  2. Günübirlik Geziler

Ayrıcalıklı bir kayak keyfi için; Palandöken

Ayrıcalıklı bir kayak keyfi için; Palandöken
0

Tarihin her döneminde elverişli bir şehir olarak dikkat çeken Erzurum, gerek tarihi gerek kültürü gerekse de doğal güzellikleriyle adından söz ettirir. Doğal güzelliklerin başında ise Palandöken Kayak merkezi gelmektedir.

Türkiye’nin en soğuk, aynı zaman da ülkenin damı olarak nitelendirilen Erzurum’da, Palandöken dağı, turizmin önemli bir kısmını karşılayan ve muazzam tesislere ev sahipliği yapan eşsiz bir alan olarak karşınıza çıkıyor. Palandöken dağları, Erzurum’un güneyinde yer alan ve doğu-batı yönünde uzanan tektonik tipteki dağlardır. 3 bin metrenin üzerinde yüksekliği bulunan ve yılın 6 ayını karlı bir şekilde geçiren bu dağ, kayak turizmi için Türkiye’de ki en ideal nokta olarak dikkat çekmektedir.

palandöken kayak merkezi
Ayrıcalıklı bir kayak keyfi için; Palandöken

Palandöken Kayak Merkezinde Neler Var?

Palandöken Kayak Merkezinde sezonun açılışı Kasım ay’ında oluyor. Bazı sezonlar Aralık ayı başında başlıyor.  Nisan ayı sonuna kadar devam eden kayak turizminden bahsetmek mümkün. Uzun bir sezon olması sebebiyle de her yıl yüz binlerce turist bölgeye gelmekte ve kayak sporunu yapmaktadır. Dünyanın en uzun ve en dik pistlerinin yer aldığı Palandöken Kayak Merkezi, pistlerinin toplam olarak 28 kilometrelik devasa uzunluğu ile hem profesyonel hem amatör sporculara hizmet etmektedir.

Okunmalı : Saklıkent Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi Pisti Nasıl?

Kayak Merkezi uzun pisti ile önemli bir sıralamada kendisine yer bulmuş. Kesintisiz en uzun pist olarak 12 Km’ye kadar uzanmaktadır. Palandöken Kayak Merkezinin Ejder ve Kapıkaya isimli pistleri, Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları için tescilli pistlerdir. Sadece kayak değil snowboard içinde elverişli bir bölgedir Palandöken. Palandöken Kayak Merkezinin saatte 5 bin kişiyi taşıyabilen 5 adet telesiyeji, saatte 300 kişi kapasiteli 1 adet teleski’i, toplam bin 800 kişi kapasiteli 2 adet baby lifti ve saatte bin 500 kişi kapasiteli 1 adet gondol lifti bulunmaktadır.

palandöken kayak merkezi
Ayrıcalıklı bir kayak keyfi için; Palandöken

Palandöken Kayak Merkezinde Konaklama;

Palandöken konaklama için misafirlerine alternatifler sunabilmektedir. 5 yıldızlı otellerden 3 yıldızlı otellere kadar farklı tercihleri yapabilmeniz mümkün. Binlerce kişiyi aynı anda ağırlayabilecek kapasitede ki oteller, sunmuş olduğu hizmetlerle de kaliteli bir yaklaşım sunmakta ve harika olanakları misafirleriyle paylaşmaktadır. En yüksek noktası Ejder Tepesi olan Palandöken Kayak Merkezinde, konaklama, günübirlik kayak turları için özel tesisler, özel kayak dersleri, kayak malzemeleri kiralama hizmetleride profesyonel anlamda sunulmaktadır.

Tavsiyeler;

Eğer farklı bir deneyim yaşamayı istiyorsanız Palandöken sizin için en ideal noktalardan birisi olacaktır. Bölgede konaklama ve ulaşım anlamında ki sorunların tamamen çözüme kavuşması, bu bölgeyi dünyanın en önemli kayak merkezlerinden birisi haline getirmiş. Aynı zaman da devlet yatırımlarının en üst seviyede tutulması, farklı bir deneyim için ideal alternatiflerin gün yüzüne çıkmasına olanak tanımış. Palandöken Kayak Merkezine Günübirlik Geziler de düzenlenebiliyor.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *