Ayvalık Seyahatinde Yapılacak 5 Etkileyici Şey

Ayvalık Seyahatinde Yapılacak 5 Etkileyici Şey

Seyahat programınız Balıkesir ile çevresi olunca Ayvalık seyahatinde yapılacak 5 etkileyici şey bölgenin keşfinde sizlerin unutamayacağı anılarınız olacaktır. Zira Balıkesir Ayvalık ile turizmin gözdesi olmaktadır. Özellikle yerli turistlerin akın ettiği Ayvalık seyahati anılarınızda derin izler bırakacak özelliklere sahip olmaktadır.

Ege bölgesinin en güzel tatil beldelerini barındıran illerimizden biri de Balıkesir’dir. Balıkesir, tüm yönleriyle ve ilçeleriyle farklı güzellikler sunan bir il olmakla birlikte meşhur Ayvalık ilçesi ile de adını daha fazla duyuran bir ildir.

Ayvalık Seyahatinde Yapılacak 5 Etkileyici Şey

Ayvalık, sakin ve bir o kadar da huzur kokan bir yerdir. Hem tarihi olması hem de modern yapılanması ile ön plana çıkması ilçeyi gezmek için geçerli nedenlerdir. Tatilde zaman ve zamanlama çok önemlidir. Bu yüzden seyahate çıkmadan önce kesinlikle uçak bileti veya otobüs bileti bulma konusunda en kapsamlı bir web siteden yararlanmanız gerekecektir.

Hatıralarınıza sevdiklerinizle derin izler bırakacak olan Ayvalık seyahatinde yapılacak 5 etkileyici şey ve gezi listenize almanız gereken yerleri sizler için belirledik.

  • Küçükköy’ü Ziyaret Edin
  • Ayvalık Şeytan Sofrasının Manzarasını içinize çekin
  • Cunda Adasında Balık Keyfi yapın
  • Ayvalık Pazarında Alışveriş yapın
  • Ayvalık Sokaklarını Keşfedin

Ayvalık tatilinizde yapılması gereken birçok husus bulunuyor. Özellikle fotoğraf sanatçılarının adresi olan sokaklar tarihin izlerini halen en taze haliyle sunuyor. Denizi ve Ege Bölgesinin nemsiz havası özellikle yaz tatillerinde sık uğrak noktanız olacak özelliklere sahip. Ayvalık Sarımsaklı yaz aylarında sabahlara kadar cıvıl cıvıl insanların bir araya geldiği bir yer. Hediyelik eşya satışları, canlı alışveriş mekanları ile cafe ve barları sizlere muhteşem bir tatil olanağı sunuyor.

Küçükköy’ü Ziyaret Edin

Diğer bir adıyla “Yeniçarohori” köyü, Ayvalık ilçe merkezinden 15 dakika kadar uzaklıkta yer alıyor. Bu köyde daha çok Boşnaklar yaşıyorlar. Ancak tarihi geçmişi biraz uzun olmasından dolayı köyde eski Rum evlerini görmek de mümkün. Rum evleri, şimdilerde dışarıdan gelen konuklar için butik otel hizmeti ve sanat atölyelerine dönüştürülerek hizmet sunuyor. Köyün sokakları, mistik atmosferiyle büyüleyici bir güzelliğe sahip.

Ayvalık Seyahatinde Yapılacak 5 Etkileyici Şey

Ayvalık Seyahatinde Yapılacak 5 Etkileyici Şey

Ayvalık Şeytan Sofrası’na Uğrayın

Ayvalık’ın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri de Şeytan Sofrası diye adlandırılan tepe. Bu tepe, sönmüş bir volkandan sonra kalmış. Adının “Şeytan Sofrası” olmasının nedeni ise burada şeytanın ayak izinin olduğuna inanılıyor ve gelenler buraya para atıp dilekte bulunuyorlar. Tabi siz buna inanmak zorunda değilsiniz. Buradan günbatımını izlemek başka bir keyfe değiştirilmez. Merkeze 8 kilometre uzaklıkta yer alan Şeytan Sofrası, Ayvalık’ta görebileceğiniz en mükemmel yerlerden biridir.

Ayvalık Cunda Adası’nda Balık Keyfi

Ayvalık Seyahatinde Yapılacak 5 Etkileyici Şey

Ayvalık Seyahatinde Yapılacak 5 Etkileyici Şey

Ayvalık’ta yapılması gereken 5 şeyden biri de Cunda Adası’na gitmektir. Cunda Adası, Ayvalık çevresinde yer alan 22 ada ve adacıktan biri olup üzerinde yerleşimin olduğu tek ada olma özelliğine sahiptir. Cunda Adası’na gelip de balık yemeden dönmek, adanın misafiri olmaya yakışık kalmaz doğrusu. Bir de unutmadan Osmanlı döneminden kalma Taş Kahve’nin kendine has lezzeti ile sunduğu kahveyi yudumlamadan da geri dönmeyin.

Okunmalı . Ayvalık’a Özgü 3 Enfes İçecek

Ayvalık Pazarında Alışveriş

Ayvalık merkezi de en az çevre köy ve adaları kadar ilgi çekici güzelliklere sahiptir. Özellikle de tatil günleriniz arasında Perşembe günü yer alıyorsa, ilçede kurulan pazara kesinlikle uğramanızı tavsiye ederiz. Burada sebze-meyvenin yanı sıra yöresel kıyafetler, antika eşyalar ve hediyelik eşya bulabilirsiniz.

Okunmalı  Ayvalık’ın Buluşma Noktası: Saatli Camii

Sokaklarını Keşfedin

Ayvalık Seyahatinde Yapılacak 5 Etkileyici Şey

Ayvalık Seyahatinde Yapılacak 5 Etkileyici Şey

Ayvalık’ı “Ayvalık” yapan sokaklarıdır. Eski Rum evleri ile döşeli olan sokakları, sizi uzun bir tarihi yolculuğa sürükleyecek. Sokaklarında gezinirken bu mistik atmosferi yaşayacak aynı zamanda yine ilçe ile özdeşleşen kedileri ile her sokak başında karşılaşacaksınız. Ege bölgesinde böylesine güzel bir yerin olması, doğrusu turistik gezi yapmak isteyenler için en güzel fırsatları sunmaya yetiyor.

Değişik bir tatil, farklı mimariler, kültürel değerler ve Ege’nin en şirin yerlerinden birini görmeye aday iseniz kesinlikle  Ayvalık otobüs bileti alabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.