1. Anasayfa
  2. Balıkesir

Ayvalık Şeytan Sofrası Gün Batımı

Ayvalık Şeytan Sofrası Gün Batımı
0

Bölgede önemli gezi listesi oluştururken yapmanız gereken kalemlerden biri de Ayvalık şeytan sofrası gün batımı ile muhteşem manzaralara tanıklık yapmak olacaktır. Ayvalık gezilecek yerler rotanızı hazırlarken gezi masalı sizlerin gezilerinize ortak oluyor.

Ayvalık ülkemiz turizmi açısından çok önemli bir değere sahip. Buranın ziyaret edilmesi ve keşfedilmesinde bir çok neden bulunuyor. Bunlardan birisi de Ayvalık Şeytan Sofrası Gün Batımı. Çünkü insanlar yurdun diğer ucundan sadece buradaki manzaraya tanık olmak için gelebiliyor.

Ayvalık Şeytan Sofrası Gün Batımı Seyri Unutulmaz

Elbette deniz kenarındaki güneşin kaybolması sırasında verdiği ışık yelpazesi herkesi heyecanlandırır. Ancak bu durum Ayvalık’ta şeytan sofrasında çok daha farklı duygulara sahne oluyor. Bu sebeple sadece bu gün batımını görmeye gelenlerden bahsetmek doğru olur. Öyle ki güneşin batışı ile izlenecek bu manzara sadece birkaç dakikadan ibaret olsa da insanlar her akşam buraya bu manzarayı görmek için geliyor. Hatta en önde bu anı yaşamak adına neredeyse yarışıyor diyebiliriz.

ayvalık şeytan sofrası gün batımı
Ayvalık Şeytan Sofrası Gün Batımı

Her akşam yüzlerce kişinin güneşin batışını izlemek için geldiği Şeytan Sofrası Ayvalık’ın bir markası olmuş ve dünyanın en büyük belgesel kanalları ve dergilerine de kapak olmuştur. Denize yaklaştıkça güneşin size verdiği renk sunumu sizleri mest edecek kadar güzel ve inanılmaz duygular yaşatıyor. Bu nedenle yolu Ayvalık’a düşenlerin mutlaka buradaki gün batımını da izlemesi gerekir.

Okunmalı : Ayvalık Seyahatinde Yapılacak 5 Etkileyici Şey

Makale yazarınız olarak ben Balıkesir’in bu eşsiz güzelliğine defalarca buraya gitmeme, defalarca burada günün batımını yüzlerce kareden oluşan fotoğraf albümü oluşturmama rağmen yine yeniden gitmek isterim. Çünkü buradaki güzellikler anlatılamayacak kadar güzel yaşanılacak kadar da önemli.

Gün Batımı İçin Ön Sıralardan Yer Edinin

En ön sıradan buradaki batımı görmek bu anı ölümsüzleştirmek için fotoğraf çekmek istiyorsanız buraya akşam güneşin batımı saatinden çok daha önce gitmeniz gerekiyor. Yukarıda bulunan yerde sizlere hizmet verecek bir kafe bulunuyor. Masalarda oturup denizin, manzaranın ve batımın güzelliğinde çayınızı da yudumlayabiliyorsunuz. Burasının günübirlik gezi ile ziyaretçi aldığı için pek hassas bir hizmet verdiğini söylemek zor. Bütçe açısından da pahalı olduğunu ayrıca belirtmek doğru olacaktır.

ayvalık şeytan sofrası gün batımı
Ayvalık Şeytan Sofrası Gün Batımı

Aracınızı da biraz uzağa park etmek zorunda kalıyorsunuz. Gün batımı sonrası da bir hayli kalabalık bir trafik oluşuyor. Bu sebeple gün batımı hemen yola çıkmak yerine biraz daha beklemek doğru olur. Tepeye çıkacağınız yol biraz dar ve yolun sonunda park yeri sıkıntısı yaşanıyor. İniş ve çıkışlarda dar bir yoldan gidiyor olmanız biraz daha dikkatli olmanız gerektiği anlamına geliyor.

Gün Batımında Nasıl fotoğraf Çekilmeli?

Şeytan sofrasında gün batımında arka plan ve yüzünüzün daha net çıkması için özellikle flash kullanmanızı öneriyorum. Hatta güçlü tepe flash kullanmak çok daha mantıklı olur. Çünkü güçlü güneş ışığına karşı fotoğraf çekmek patlama yapar ve sizin yüzünüzde karanlıkta kalır. Bu sebeple suni aydınlatmalar ile yüzünüzü görünür hale getirebilirsiniz. Günümüzde fotoğraf çekimlere telefonlar ile yapılıyor. Bu sebeple bu durum sizi biraz zorlayabilir.

ayvalık şeytan sofrası gün batımı
Ayvalık Şeytan Sofrası Gün Batımı

Neden Şeytan Sofrası Deniliyor?

Buraya çıktığınız zaman şeytanın ayak izi denilen yeri de görebilirsiniz. Hatta bunun için ziyaretçi çekmek amaçlı olarak yaratılmış bir şehir efsanesi olarak ta niteleyebilirsiniz. Ancak manzarasının başka bir yerde bulamayacağınız kadar güzel olduğunu belirtmem gerekiyor. Buraya verilen isim için bir çok rivayete rastlamak mümkün. Tepenin aslında volkanik bir tepe olduğu ve kayalardan birinde ayak izine benzer bir çukurun oluştuğu için verildiği sadece bir tanesi. Hatta bu şeytanın ayağının üç tane olduğundan da söz edilir. Bu çukurun etrafı demir parmaklık ile örülmüş. Ve özellikle yabancı turistlerin buraya madeni para attığı görülüyor. Bense sadece bunun batıl inanç olduğu düşüncesindeyim.

Buraya şeytan sofrası isminin verilmesinde bir diğer hikaye de Zeus’un süt annesi İda’nın Zeus’a zarar vereceğini düşünerek şeytanı buradan kovar. Şeytan kaçarken burada ayak izi bıraktığı savunulmaktadır. Diğer kalan ayak izlerinin ise Midili adasında olduğu belirtiliyor. Kimileri de şeytanın burada sofra kurduğu ve gün batımını izlediği yönünde.

ayvalık şeytan sofrası gün batımı
Ayvalık Şeytan Sofrası Gün Batımı

Tüm bu mitolojik hikayeler bir kenara Avyalık ile Sarımsaklı beldesi arasından çıkılan tepe üzerinde deniz ve koylar arasında kalan bölgenin akşam gün batımının izlenmesinde büyük bir keyif verdiğini söylemek doğru olacaktır.

Şeytan Sofrasına Nasıl Gidilir?

Şeytan sofrasına şehir içi halk otobüsü ya da minibüsü gibi toplu ulaşım araçları gitmiyor. Buraya gidebilmeniz için ya özel aracınız olmalı ya kiralamalı yada taksi tutarak gitmelisiniz. Ayvalık’ın meşhur sarımsaklı bölgesine çok yakın bir yerde olan tepeye ayrıca akşam saatlerinde çok ziyaretçi geldiği için bu araçlardan da yardım isteyebilirsiniz. Konumuna ise buradan ulaşabilirsiniz.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *