Bayramiç Gezilecek Yerler

Bayramiç Gezilecek Yerler

İdari yapı olarak bağlı olduğu Çanakkale’ye yaklaşık 70 kilometre uzaklıktaki Bayramiç gezilecek yerler denize kıyısı olmamasına rağmen oldukça zengindir. Böylelikle kültürel amaçlı olarak günübirlik gezi yapabileceğiniz yerlerden olmaktadır.

Bayramiç Gezilecek Yerler Listesi

Yeşilin her tonunu görebileceğiniz Bayramiç özellikle günübirlik geziler yapabileceğiniz bir yerdir. Çanakkale iline bağlı olarak idari yapısı ile özellikle piknik alanları burada dikkatleri üzerine çeker. Geziniz öncesi Bayramiç gezilecek yerler listesine almanız gereken yerler şunlardır.

 • Ayazma Pınarı Tabiat Parkı
 • Bayramiç Barajı
 • Külcüler Kaplıcası
 • Hadımoğlu Konağı
 • Geyikli Plajı
 • Kebrene Antik Kenti

Ayazma Pınarı Tabiat Parkı

İlçe merkezine uzaklığı 15 kilometredir. Mesire yeri olarak özellikle bölge halkı piknik yapmak üzere buraya gelmektedir. Evciler Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu sebeple Bayramiç en güzel köyü Evciler köyü diyebiliriz.

Bayramiç Gezilecek Yerler

Bayramiç Gezilecek Yerler

Kaz dağı eteklerinde muhteşem bir doğal ortamı bulunan Ayazma Pınarı Tabiat Parkı bol oksijene sahiptir. Şelalesi ile göz doldururken insanlar burada pikniği mangal yaktıktan sonra yapar. Şelale etrafında görebileceğiniz mağaralar sizlere güzel anılar biriktirmeniz için fotoğraf çekme imkanı sağlar. Ayazma Pınarı Tabiat Parkı giriş ücreti 14-24 TL arasında alınmaktadır. Tesiste ayrıca büfe, oyun alanları ve diğer ihtiyaç duyacağınız hususlar bulunmaktadır.

Bayramiç Barajı

Karamenderes Çayı üzerine kurulmuş olan baraj özellikle Ayazma ile gün yüzüne çıkan su, Evciler Deresi ile diğer derelerin birleşmesi ile oluşmuştur. 110 kilometrelik bir uzunluğu bulunmaktadır. Böylelikle bölgeye hayat veren özelliği bulunur. Baraj özellikle piknik ve balık tutmak için günübirlik gezileriniz ile gezilecek yerler arasında alabilir.

Külcüler Kaplıcası

Kaplıca severlerin adresi Bayramiç Külcüler Kaplıcası olabilir. Kaz dağı ile gün yüzüne çıkan kaplıcanın faydaları arasında solunum yolları, romatizma, mide rahatsızlıkları bulunmaktadır. Bayramiç şehir merkezine 30 km uzaklıkta yer alır. Kaplıcaya girişler ücretlidir. Külcüler kaplıcası giriş ücreti kişi başı olarak yaklaşık 500 TL olmaktadır. Aynı zamanda üç öğün yemek servisi bulunmaktadır.

Bayramiç Gezilecek Yerler

Bayramiç Gezilecek Yerler

Hadımoğlu Konağı

Bayramiç şehir merkezinde bulunan Hadımoğlu Konağı İnönü caddesinde yer almaktadır. Konak inşa tarihi 1795 olarak bilinmektedir. Ancak 1973 yılında tekrar restore edilmiştir. Sonrasında ise müzeye çevrilmiştir. İki katlıdır. Hadımoğlu Konağı giriş ücreti 20 TL olarak alınmaktadır.

Bayramiç Gezilecek Yerler

Bayramiç Gezilecek Yerler

Geyikli Plajı

Bayramiç’e en yakın deniz Geyikli Plajı kıyı kenar şeridinde  yer almaktadır. Geyikli Plajı aslında Ezine ilçesine bağlıdır. Ancak bölge halkı denize girmek için burayı tercih etmektedir. Ata Demirer’in çekmiş olduğu filmlerle ünlenen Geyikli Plajı Eyvah Eyvah ile ön plana çıkmış ve tanınmıştır.

Bayramiç Gezilecek Yerler

Bayramiç Gezilecek Yerler

Bayramiç’te Konaklama

Özellikle Ayazma Bayramiç ile ünlenmiştir. Bölgeye yapacağınız tatil ile konaklama ön plana çıkar. Hatta kaplıca ile konaklama en popüler yerler olmaktadır. Bu aşamada Külcüler Kaplıcası gezilecek yerler arasında yer alır. Böylelikle Bayramiç kalınacak yerler şunlardır.

 • Koç Termal Tesisleri
 • Pedasos Altınel Otel
 • Dağbaşı Hotel
 • Salkım Butik Otel
 • Otel Karaoğlu

Bayramiç çok küçük bir ilçedir. Bu sebeple Bayramiç konaklama imkanı biraz kısıtlı olmaktadır. Ancak yakınlığı ile Çanakkale ve çevre yerlerde kalınabilir. Özellikle Bayramiç denize uzaklığı ne kadar gibi sorulara yanıtlar aranmaktadır. Bayramiç denize uzaklığı Geyikli ile birlikte yaklaşık 45 kilometredir. Zira Geyikli Plajı Bayramiç gezilecek yerler listesi ile alternatifleriniz arasında olmalıdır.

Bayramiç Gezilecek Yerler

Bayramiç Gezilecek Yerler

Bayramiç’te Ne Yenir? Yemek Yeme Yerleri

Günübirlik geziler ile ulaştığınız Bayramiç’te ne yenir? Sorusu doğal olarak sorgulayacağınız temel taşlardan biri olur. Bayramiç neyi meşhur derseniz bu aşamada öncelikli olarak yiyebileceğiniz Türkmenli sucuğu ile yapılan tostu örnek olarak gösterebiliriz. Bununla birlikte burada kasap köfte, sucuk ekmek, dürüm, gözleme, hamburger gibi alternatif yiyecekler tüketebilirsiniz.

Bayramiç yemek yeme yerleri ise çok zengindir. Şehir merkezinde onlarca restoran ve lokanta bulabilirsiniz. Böylelikle Bayramiç yemek yeme yerleri;

 • Ayşe Konak & Cafe Restoran
 • Evrenin Yeri Et Mangal Çorba Salonu
 • Zengin Köfte Çorba
 • Yahya Chep Pide Kebap Salonu
 • Hacıkayyum Yeşil Park
 • Dayının yeri Izgara Köfte ve Sulu Yemekleri
 • Amerikıın Restaurant
 • Lokanta Harun
 • Taş Köprü Çorba Izgara Yemek Tantuni
 • Ömür Lokantası
 • Çınaraltı Pide Kebap Salonu

Olarak uzayıp gitmektedir. Gezi öncesi kişiler daha çok Bayramiç nasıl bir yer araştırması yapmaktadır. Bayramiç hakkında kısa bilgi vermek gerekirse yüzde 63’ü ormanla çevrilidir. Bu sebeple yeşilin her bir tonu görülebilen bir yer olmaktadır. Bölgenin özellikle meyveleri meşhurdur. Zira Elma, Şeftali, Armut, Badem ve zeytini ile ünlenmiştir. Akdeniz iklimine sahip olan yerde kaplıca olmasının yanında doğal güzellikleri ve mitolojisi ile özel bir yerdir.

Bayramiç Gezilecek Yerler

Bayramiç Gezilecek Yerler

Bayramiç’te Ne Yapılır?

Bölgeye geldikten sonra Bayramiç’te ne yapılır sorusuna yanıt arayabilirsiniz.  Yerleşim yeri çok küçüktür. Bayramiç merkezde gezilecek yerler açısından çok sığdır. Hatta çok gezilecek bir yeri olmadığını söylemek gerekir.

Bölgesel açıdan burada yaşayan insanlardan biri olmak istiyorsanız size hitap eden bir yerden arsa alarak kendinize uygun bir ev inşa edebilirsiniz. Bu anlamda doğal güzelliği ile sakinliğe sahip olması Bayramiç satılık arsa arayışlarına neden olmaktadır. Hatta şehir içinde kalmak isteyenler Bayramiç satılık ev alarak burada yaşamak istemektedir.

Bayramiç’te tam bir yayla havası ile nemden ve sıcaktan uzak bir tatil yapılabilir. Bunun yanında Geyikli Plajı ile deniz keyfi söz konusudur. Zira Bayramiç’e çok yakın mesafede yer almaktadır. Tatil ve konaklama için Bayramiç’in en güzel köyü seçilebilir. Bu anlamda çok fazla alternatifiniz olduğunu söylemek zordur. Bayramiç hakkında kısa bilgi edinmek gerekirse 4 mahallesi bulunur. Ancak Bayramiç’in 75 köyü bulunmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.