1. Anasayfa
  2. Ege Bölgesi

Belen Kahvesi Ormancı Türküsü Eşliğinde Türk Kahvesinin Adresi

Belen Kahvesi Ormancı Türküsü Eşliğinde Türk Kahvesinin Adresi
Belen Kahvesi Ormancı Türküsü Eşliğinde Türk Kahvesinin Adresi
0

Gerçek yaşanmış bir yaşam hikayesinin konu edildiği Belen Kahvesi Ormancının acı hikayesi ve beraberinde ormancı türküsü ile ün yapmış bir yerdir. Duygu yüklü türkü sözleri ile herkesin beğenisini alan Ormancı türküsünün yakıldığı yer odun ateşinde Türk Kahvesi durağı oldu.

Ormancı türküsünü bilmeyenimiz, dinlemeyenimiz yoktur. Ancak arkasında barındırdığı gerçek dram hikayesini bilen sayısı da çok azdır. Zira bu hikayeyi bilenler yerinde görmek için Belen Kahvesi ile bölgenin çam ağacı kokularının aurasını içine çekmek ister. Böylelikle Belen Kahvesi nereye bağlı olduğu sorgulanmaktadır.

Aman Ormancı sözleri ile herkesin dudaklarında mırıldanmalara neden olan ormancı Türküsünün yazıldığı yer Muğla sınırlarında yer almaktadır. Gevenes köyü olarak bilinen bugünün Çaybükü Mahallesindeki Belen Kahvesinde sadece kahve içmek için gelen binlerce kişiden bahsetmek mümkün. Öyle ki buranın restore edilmesinin ardından on binlerce turist buraya gelmektedir. Çam havası ve zeytin ağaçları arasında muhteşem bir lezzet Türk Kahvesi, çay ve yorgunluğunuzu atacağınız bir yerdir.

Belen Kahvesi Ormancı Türküsü Eşliğinde Türk Kahvesinin Adresi

Belen Kahvesi Nereye Bağlı?

Temmuz 1946 yılına kadar uzanan Belen Kahvesi ve türküsü hikayesinin yaşandığı yer bugün halen ziyaretçi almaktadır. Bu anlamda buraya gitmek isteyenler Belen Kahvesi nereye bağlı sorusu sorar. Muğla’nın Gevenes Köyü sınırlarında yer alan kahve günümüzde ismi değişen Çaybükü Mahallesi / Menteşe olan yerdedir. Burada yaşanılan gerçek yaşam kesiti sonrası türkü Değirmenci Pisili Tahir Usta tarafından bestelenmiştir. Aradan geçen zamanla türkü Türkiye geneline yayılmış ve dinleyen herkes tarafından çok beğenilmiştir. Türküyü dinleyenlerde zamanla Ormancı Türküsünün hikayesi Nerede? Sorgusu yapmaktadır.

Ormancı Türküsünün doğmasında yaşanılan olay ormancının vefat etmesiyle başlamaktadır. Bu anlamda sorgulardan biri Ormancı ne zaman öldü olmaktadır? Bu sorgulama ressam ve öğretim üyesi Zekai Ormancı ile karıştırılmaktadır. Belen Kahvesinin hikayesindeki ormancının ölüm zamanı 1946 yılında yapılan seçimler öncesidir. Burada bahsedilen ormancı ise Mehmet İn olmaktadır. Belen Kahvesi hikayesi ile başrolde olan Mehmet İn bu kahvede vurulmuştur. Hastaneye götürülse de  yaşamını yitiren ormancı Mehmet İn Ormancı Türküsü hikayesi ile hayatlar içerisinde izler bırakmıştır.

Belen Kahvesi Ormancı Türküsü Eşliğinde Türk Kahvesinin Adresi

Belen Kahvesi Nerede?

Türkünün vermiş olduğu yoğun duygu yükü ile gezilecek yerler arasında yer alan Belen Kahvesi nerede sorgusu yapılır. Muğla’nın Gevenes Mahallesinde bulunan kahveye GPS ile rotanızı planlayarak gidebilirsiniz. Bu aşamada haritalar ile rotanızı buradan planlayabilirsiniz. Bu aşamada merak ettiğimiz husus buraya hareketimiz sonrası Belen Kahvesi Yol Tarifi olacaktır. Öncelikli olarak Muğla ile Yatağan ilçesine rotanızı planlayabilirsiniz. Zira kahve Yatağan ilçesine bağlı Çaybükü Mahallesinde yer almaktadır.

Bölgede ovaya hakim bir noktayı kendisine ev sahibi edinen Belen Kahvesi Türk Kahvesi ile duygusal anılarınızı zenginleştiriyor. Ormancı türküsünün sözleri eşliğinde içeceğiniz taze Türk Kahvesi kokusu ile sizleri burada mest ediyor. Bu esnada merak edilen hususlardan biri Ormancı Türküsü Ne Zaman Çıktı? Oluyor. Devlet sanatçısı olan Nazmi Yükselen tarafından yazılan ve bestelenen Ormancı Türküsü olayın yaşanmasından sonra oldu. 1926 yılında Milas’ta dünyaya gelen ünlü sanatçı 1958-1962 yıllarında İzmir Radyosunda çalışmıştı. 42 plak dolduran sanatçı Kültür Bakanlığınca devlet sanatçısı seçilmişti. Nazmi Yükselen 89 yaşında hayatını kaybetti.

Belen Kahvesi Ormancı Türküsü Eşliğinde Türk Kahvesinin Adresi

Ormancı Türküsü Hikayesi

Belen Kahvesi hikayesi olarak adlandırılan Ormancı Türküsü hikayesi gerçek bir yaşam hikayesidir. Kahve ziyaretinizde aynı zamanda bölgenin atmosferine uygun olarak gözleme yiyebiliyorsunuz. Peynirli ve otlu gözleme en meşhur olan yiyeceği durumunda. Doğal olarak burada sürekli Ormancının türküsü çalınıyor ve dinleniyor. Türkü eşliğinde keşfedeceğiniz kahvenin kaderi ise burada yaşanılan olaydan 62 yıl sonra oldu. Dönemin muhtarı Necati Cezayir mekanı restore ettirdikten sonra buraya türkü dinlemeye gelenler ile dolduğunu anlatır.

Türkü’de dönemin muhtarı Tevfik Cezayir’dir. Restore ettiren Necati Cezayir’in dedesi olan Tevfik Muhtar için yanlışlıkla öldürüldüğünü açıklamaktadır. Herkesin merakla araştırdığı Ormancı Türküsü ve hikayesi şu şekilde ağıtlara yazıldı.

1946 yılında Muhtar Tevfik Cezayir ile Mustafa Şahbudak dama oynamaktadır. Bu sırada Orman Memuru Mehmet İn gelir. Mehmet in’in lakabı ise Sarı Mehmettir. Mehmet geldiğinde sarhoştur. Olaydan bir gün önce komşu köyde çıkan yangın vardır. Bu yangın ile evraklarının götürülmesi için memur bekçiyi ister. Ancak dönemin seçim evrakları ile sonuçlarının ulaştırılması gerekmektedir. Bu aşamada seçim evraklarının önceliği vardır. Buna izin vermeyen muhtar ile ormancı arasında tartışma çıkmıştır.

Çıkan tartışma sonrası Mustafa Şahbudak kazayla dostu Tevfik Cezayir’i vurmuştur. Tevfik hemen hastaneye yetiştirilir. Ancak kurtarılamaz ve ölür. Bu yaşanan olay Pisili Tahir Usta tarafından sözleri yazıldıktan sonra bestelenir. Öyle ki türkü bestelenmesinin ardından ünlü isimlerce yorumlanır. Bunlar arasında dönemin ünlü şarkıcısı Müzeyyen Senar, İbrahim Tatlıses ve Kubat gibi sanatçılar bulunmaktadır. Böylelikle Ormancı Türküsü sözleri ağızlardan hep birlikte dökülür.

Çıktım belen kahvesine, Baktım ovaya baktım ovaya

Bay Mustafa çağırdı dam oynamaya, Ormancı da gelir gelmez

Yıkar masayı yıkar masayı, Laf anlamaz ormancı çekmiş kafayı

Aman ormancı canım ormancı, Köyümüze getirdin yoktan bir acı

Köyümüzün suları hoştur içmeye, İçinde köprüsü var gelip geçmeye

Yârimi vurdular – bir hiç hiçine, Yazık ettin ormancı köyün gencine

Aman ormancı canım ormancı, Köyümüze getirdin yoktan bir acı

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *