Bodrum Kızılağaç Köyü, Bugünün Kızılağaç Mahallesi

Bodrum Kızılağaç Köyü, Bugünün Kızılağaç Mahallesi

Bodrum Kızılağaç Köyü kent merkezine üç kilometre uzakta olmasına karşın burası son Büyükşehir Yasası sonrasında mahalleye dönüştü. Burada ikamet eden halk halen Kızılağaç Köyü olarak hitap etse de günümüz idari yapısında Kızılağaç Mahallesidir.

Bodrum Kızılağaç Köyü Adını Kızılçam Ağaçlarından Almış

Adından da anlayacağınız üzere kızıl çam ağaçlarından ismini alan Kızılağaç yakın dönemde büyük bir yangın felaketine sahne almasına rağmen özellikle köy halkının attığı adımlar burada yeni ağaçların yeşermesine olanak sağlamış. Köy olması buranın yerleşimini de biraz dağınık halde olmasının sebebi. Bölgenin her yerinde zeytin ağaçlarına rastlamak mümkün. Köy halkı bir ve iki katlı binalardan kendisinin barınma yerlerini yapmış.

Okunmalı Bodrum Tuzla Kuş Cenneti

bodrum kızılağaç köyü mahallesi

Bodrum gibi dünyaca marka olmuş bir turizm bölgesinde olmasına rağmen yollarda göreceğiniz tavuklar, göreceğiniz ahırlar ve gelen kokuları, sokakta gezinen köpekleri ile tam bir köy havasında. Tek farklı tarafı buraya getirilen ancak terk edilen cins köpeklerinin başı boş olması. İnsan böyle görünce üzülüyor elbette. Köy halkının da şikayeti bu yönde. Her yaz bırakılan köpekler evsiz sahipsiz kalıyor.

Okunmalı : Bodrum Gezilecek Yerler Listesi

Bodrum Kızılağaç köyünde Neler var?

Kızılağaç köyü merkezine doğru ilerledikçe evler daha bir sıklaşıyor. En çok merak edilen Köy kahvesi. Burada da bir kahve var elbette. Köylünün ihtiyacını karşılayacağı bakkal, kasap ve sağlık ocağının da olması büyük bir avantaj.

Okunmalı Günbatımı Plajı Nerede? Nasıl Gidilir?

Bodrum’dan Yalıçiftlik Mahallesine gidişte ve Yalıçiftlik plajına gitmek için buradan geçebilirsiniz. Bu plaj denizinin temizliği ile ün yapmış bir yer. Nede olsa mavi bayraklı hani. Özellikle yaz aylarında buranın kalabalığına şahit olursunuz ya. Kışları da bir o kadar yalnız.

bodrum kızılağaç köyü mahallesi

Bodrum Kızılağaç Köyünde Pazar Kuruluyor

Kızılağaç’ın köy olduğuna bakmayın. Burada birde Pazar kuruluyor. Ege pazarları özellikle Bodrum’un yöresel pazarları sizlerin dikkatini çekecektir. Bu anlamda da en organiğinden ürünlere ulaşabileceğiniz Kızılağaç Köyü Pazarı da bir hafta sonu ziyaretiniz olabilir.

Okunmalı Gümüşlük Halk Plajı Nerede Ücreti Ne Kadar Nasıl Gidilir?

Bodrum’un üç köyünden biri Kızılağaç Köyüdür. Nazıköy ve Karakaya Köyü aslında Büyükşehir yasasının çıkmasının ardından mahalle olarak idari yapıya büründü. Fakat halen bir köy havasında yaşantısını sürdüren Ege Bölgesi köyü.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.