Bodrum Yel Değirmenleri

Bodrum Yel Değirmenleri

Filmlere, Aşklara, Dizilere konu olan Bodrum Yel Değirmenleri. Muhtemel izlediğiniz filmde ve dizide karşınıza çıkacak olan güzellik değirmen’in nerede olduğunu araştırırsanız ilk alternatiflerden birisi Bodrum olacaktı. Nitekim Bodrum Yel Değirmenleri sayısı ile güzellikleri ün yapmış yerlerdendir.

Bodrum Yel Değirmenlerinin Özellikleri

Tüm kıyı şeritlerinde olduğu gibi burada da değirmenlere rastlamak mümkün. Bodrum Yel Değirmenleri de bir anlamda buranın simgesi. 1850 li yıllarda bol rüzgara sahip tepelere yapılan değirmenler için MS Çin’de pirinç tarlalarının sulanması için kullanıldığı belirtiliyor. Ülkemizde de kule tipinde yapılan değirmenler Akdeniz ve Ege Bölgesi kıyı şeridinde sıkça rastlanıyor. Bodrum ve Milas dolayısıyla Muğla’da sıkça karışınıza çıkan değirmenlerin inşasında kesme ve moloz taşların kullanılarak silindir şekilde yapıldığı görülüyor.

Okunmalı : Bodrum Gezilecek Yerler Listesi

bodrum yel değirmenleri

Silindir değirmenin üzeri ahşap bir çatı ile örtülür. Bazen duvarlarının kireçle badana yapıldığı bazılarının da taşıyla bırakıldığı örülür. Küçük mazgal pencerelere sahip değirmenler ayrıca katlı olarak inşa edilmiştir zemininde de buğday öğütecek taşlar ile mekanizmaları konulmuştur. Bazı değirmenlerinde depolarının olduğu görülmektedir. Bodrum’a ne zaman gidilmeli sorusunun yanıtı da gezi planlamanız için önemli bir husus.

Bodrum Yel Değirmenleri Nerede Bulunuyor?

Bodrum’a has yel değirmenlerinin inşası için Bodrum ile Gümbet’in koylarında yüksek yerler tercih edilmiştir. Özellikle Yalıkavak bölgesinde sıkça rastlayacağınız değirmenlerin en verimli halde çalışması için rüzgarı en çok alan yerlere kurulduğunu belirtmek gerekiyor. İnşa sırasında etrafında bulunan taşların yardımıyla silindir şeklinde yapılmıştır. 1700 lü yıllarda yedi tane yapıldığı ve 20 nci yüzyıla kadar kullanıldıkları da bilgiler arasında yer alıyor.

Binlerce yıl öncesine üretime damgasını vuran değirmenler özellikle rüzgarın bol aldığı bölgelere yapılmıştır. Bu sebeple en güzel manzaralara sahip yerlerde karşımıza çıkar. Bu güzellikler nedeniyle filmlere, aşklara ve dizilere konu olan değirmenlerin en zengini olan Bodrum sizlerin gezi masalınız için önemli bir argümanı oluşturacaktır. Bodrum’da karşımıza çıkacak değirmenlerinin dışında gezi listesine almanız gereken yerler şu şekilde sıralayabiliriz.

bodrum yel değirmenleri

  • Apostol Kilisesi
  • Yalıkavak Kral Mezarları
  • Bodrum Yel Değirmenleri
  • Osmanlı Tershanesi
  • Madnasa Antik Kenti
  • Venedik kalesi
  • Dibekli Han Kültür ve Sanat köyü
  • Zeri Müren Müzesi
  • Bodrum’un Nesi Meşhur

Bodrum Yel Değirmenleri gezinizde güzel manzaraya dalarken yudumlayacağınız çayınız ve kahveniz sizde ayrı tatlar bırakacak. Mutlaka gezi planlaması öncesi listeye almanız gereken yerlerden olacağını söyleyeceğimiz değirmenlerin bölgeleri özellikleri fotoğraf sanatçılarının adresi olmuş durumda.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.