Bodrum Zeki Müren Sanat Evi Müzesi Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti

Bodrum Zeki Müren Sanat Evi Müzesi Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti

Bodrum yerli ve yabancı bir çok ünlüye de ev sahipliği yapıyor. Bu manada burada yaşamakla kalmayıp yaşadıklarından izlerini bizlere miras bırakan sanat güneşimiz Zeki Müren Sanat Evi Müzesi de bodrum gezilecek yerler listesinde bulunuyor.

Zeri Müren Sanat Evi Müzesi Açılış Kapanış Saati, Giriş Ücreti

Bodrum’un en eski simalarından olan Sanat güneşi Zeki Müren özelikle rahatsızlandıktan sonra hayatının son yıllarını geçirdiği Bordum’daki evi müzeye çevrilmiş durumda. Burası Kültür ve Turizm Bakanlığı, Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteriyor. Sabah 8:30 da açılan müzenin gişesi 17.00 de kendisi ise 17.30 da kapanıyor. Bodrum Kumbahçe Mahallesindeki müzeye 12,5 TL ücret karşılığı giriyorsunuz. Müze kart sahibiyseniz ücret ödemenize de gerek kalmıyor.

Okunmalı Bodrum Nasıl Gidilir? Nerede? Havaalanı Oto Gar Transferleri

zeki müren sanat evi müzesiZeki Müren 16 Yıl Bu Evde Yaşadı

Attığınız her adımda sanatçının hayatından kesitlere şahit olacağınız müzenin girişinde ayrıca yıllarca kullanmış olduğu aracı da cam bölme içinde sergileniyor. Aracın markası da Buick Regal’dir. Sanatçımızın burada rahatsızlandıktan sonra yaklaşık 1980 ile vefat yılı olan 1996 yılına kadar yaşadığı evi günümüzde herkesin ziyaretine açık. Konserlerinde giydiği kıyafetlerden, fotoğraflardan, özel eşyalarına kadar bir çok husus sergide sizlerin beğenisine sunulmuş.

Okunmalı Bodrum Kaç Günde Gezilir?

1951 Yılında İlk Konserini Verdi

1996 yılında katıldığı son programdaki heyecanı ile kalp krizi geçirmesinin ardından vefat eden Zeki Müren 1950 yılında TRT’nin açtığı yarışmada birincilik kazanmış ve 1951 yılında da İstanbul Radyosunda bir programda ilk konserini vermişti. Yaklaşık 100 şiiri bulunan Bıldırcın Yağmuru kitabı yayınlanmasının yanında ayrıca 300 e yakın şarkı besteledi ve 600 e yakın da plak ile kaset doldurmuştu.

Okunmalı : Bodrum Gezilecek Yerler Listesi

Müze Zeki Müren Koyunda Bulunuyor

Zeki Müren Sanat Evi Müzesi Temmuz 2000 tarihinde ziyaretlere açıldı. Ancak alt kat sanatçının yaşamına özgün dizayn edilerek müze ziyaretçilerine de açılmadı. Sanatçımızın bronz heykeli de burada sergileniyor. Heykelin yapılışın da Tankut Öktem’in imzası bulunuyor.

zeki müren sanat evi müzesi

Evin bulunduğu koya da vefatından sonra Zeki Müren Koyu denilmesi bile tanıyan tanımayan herkesi duygulandıran bir husus. Bu ev aslında Müren’in vefatı sonrası evi bir sosyolog’un satın aldığı ancak Turizm Bakanlığına devrettiği biliniyor.

Okunmalı Bodrum Denize Girilecek En Güzel Plajları

Bodrum bulunduğu cografya ve turizm açısından çok geniş bir alana sahiptir. Bu sebeple uzaklığınız ne kadar olursa olsun Bodrum gezi yerleri listenize Zeri Müren Sanat Evi Müzesi dahil edilmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.