Bozdoğan Arapapıştı Kanyonu Dünya’nın 8. Harikası

Bozdoğan Arapapıştı Kanyonu Dünya’nın 8. Harikası

Doğa ve macerayı seven bir kişiyseniz Bozdoğan Arapapıştı Kanyonu sizin mutlaka görmeniz ve keşfetmeniz gereken bir yerdir.

Doğayı severlerin Aydın, Bozdoğan bölgesindeki adresi Arap apıştı Kanyonu. Çok geçmiş tarihlerde bölgeye gelen Araplar nedeniyle ismi Arapapıştı olarak geçmektedir. Kanyon Denizli, Muğla ve Aydın üçgeninde yer almaktadır.

380 metre yüksekliği ve 6 kilometrelik uzunluğu ile muhteşem bir doğa sineması sunan Arapapıştı Kanyonunda su derinliği ise 50 metreye kadar ulaşmaktadır. Dünyaca ünlü Afrodisias’a çıkan bir uzantıdan bahsedebileceğimiz bir bölgede yer alır.

Arapapıştı Kanyonu İsmi Nereden Geliyor?

Bozdoğan, Kemer Mahallesi sınırları içerisinde yer alan kanyonun Aydın merkezine uzaklığı 95 kilometredir. Nazilliye uzaklığı ise 52 km olmaktadır. M.S. 7 yy sıralarında Arapların buraya sefer yaptığı ve kanyondan ilerleyemediği için apıştı kelimesi ile birleşiminden doğan Arapapıştı Kanyonu ismini almıştır.

Kanyon çok geniş bir alana yayılmaktadır. Dolayısıyla burada tarihi ve antik dokunun örneklerini görme imkanlarınız bulunur. Özellikle günübirlik geziler için Aydın Bozdoğan Arapapıştı Kanyonu tercihiniz olabilir.

Bozdoğan Arapapıştı Kanyonu Dünya’nın 8. Harikası

Bozdoğan Arapapıştı Kanyonu Dünya’nın 8. Harikası

Doğal güzellikleri en son demine kadar içinize çekebileceğiniz Arapapıştı Kanyonu giriş ücreti 30 TL olarak alınıyor. Öğrenciler ise 15 TL ile Dünya’nın sekizinci harikası olarak gösterilen bölgeyi gezebilmektedir.

Arapapıştı Kanyonu Tekne Turu Ne Kadar?

Yaz mevsimi gelmesi ile birlikte bölgede yoğunluk başlamaktadır. Bu sebeple tekne turu yapmak isteyen kişilerin mutlaka randevu alması mantıklı olur. Randevular telefonla alınabilirken burada yapacağınız birkaç saatlik tekne turunun ücreti 45 TL olarak alınmaktadır. Öğrenciler ise 35 TL ile tura katılmaktadır.   Burada bireysel olarak tekne kiralamanız mümkün değil. Rezervasyonu 542 305 95 85 numaralı hattan yapabilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu‘nunda ne yapılır?

Gezileriniz ile rotanız bu kanyon olması halinde burada yapacağınız aktiviteler;

  • Seyir terasından manzarayı izlemek
  • Bol fotoğraf ve video çekmek
  • Tekne turu yapmak
  • Bölgenin Kemer Baraj Gölünde yetişen balıklarından yemek.

Arapapıştı Kanyonu Denize Girilir mi?

Yüzmeyi seven kişiler heyecan olması açısından her bölgede suya girmeyi ister. Bu yerlerden bir yerde burasıdır. Ancak Arapapıştı Kanyonu denize girilir mi sorusuna yanıt arayanlar için tehlikeli bir yüzme olabilir. Bu sebeple bölgede yapacağınız gezilerde sizlere yapılan uyarıları dikkate almanız önemli olmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.