Çayağzı Limanı, Çayağzı Plajı Demre Antalya’da

Çayağzı Limanı, Çayağzı Plajı Demre Antalya’da

Çayağzı Limanı Demre’nin Yat Limanı konumunda olup ilçe merkezine yaklaşık 8 km mesafede yer almaktadır. Andriake Antik Kentine komşu olan limanda Demre Yat Kooperatifinin tekneleri bulunmaktadır. Burada günübirlik geziler ve özellikle Üçağız ve Batık Şehir turları yapılmaktadır.

Çayağzı Limanından Kalkan Tekneler Günübirlik Gezi yapıyor

Antalya’ya gelen turistlerin paket turlarla Demre’ye geldiğini ve burada Myra Antik Kenti, St. Nichalous Müzesi’ni gezdikten sonra Çayağzı Yat Limanından Üçağız Köyüne gittiklerinden bahsetmiştik. Buradaki tekneler genel olarak 40-50 kişilik kapasitelerdedir. Otobüsle gelen tur misafirleri buradan batık şehri gezer.

 

Çayağzı Limanı Çayağzı Plajı

 

Sonrasında Kekova adasına çıkarak Simena Antik Kenti ve buradaki kaleyi gezerler. Kalenin manzarası eşsiz güzellikler sunar. Gezi sonrası da Kekova adasında yemek için restoranlarda konaklayan misafirler tekrar tekneyle Çayağzı Limanına döner ve buradan da Antalya kent merkezi ile konakladıkları otellere geçerler.

 Çayağzı Plajı

Çayağzı Limanı Çayağzı Plajı

Çayağzı Limanı özellikle Demre’de yaşayan insanların akşamları ve hafta sonları nefes aldıkları, yürüyüş yaptıkları ve balık tuttukları yerlerdendir. Demre’den sonra Andiake Likya Uygarlıklar Müzesine komşu olan limanın hemen karşısında da Çayağzı Plajı bulunmaktadır. Plajın sonunda denize dökülen tatlı su çok serindir ve bir çok kişi buraya gelerek tatlı suda da yüzer. Bu suyun üzerinden geçeceğiniz köprü ile Likya yoluna devam edilir. Meşhur Likya yolunun bir etabı da buradan geçmektedir.

Çayağzı Limanı Çayağzı Plajı

Çayağzı plajı kum sahili ile göz doldurur. Ancak biraz dalgalı bir denizi vardır. Uzun süre gitmeden deniz derinleşmez. İki tarafından tatlı su denize dökülür. Limanın yanında bulunan tatlı su üzerinde küçük teknelerinde gittiği görülür. Kaş’tan Demre’ye giriş esnasında yukarıdan kuş bakışı görülen Çayağzı limanı ve Plajı özellikle akşam güneş batımında eşsiz bir manzarayı sizlere sunar. Nitekim burası herkesin durup anı fotoğrafı çekindiği bir yerdir.

Çayağzı Limanı Çayağzı Plajı

Antik Kentler Kenti Demre

Demre nüfusu ve bulunduğu bölge itibariyle çok küçük bir ilçedir. Daha çok seracılık ile geçimini yapan bir ilçe konumunda olsa da; günübirlik geziler için tercih edilen yerlerdendir. Bütün bunlar bir yana özellikle antik kentler açısından çok zengin yerleşim yeri. Bu anlamda tarihi dokusu ile gezebileceğiniz çok güzel yerleri bulabileceğiniz, tatilinizi sessiz ve sakin yaparken bütçe açısından da en uygun fiyatlara konaklayabileceğiniz bir yerdir. Bu çerçevede Çayağzı Limanı ile plajı da görülmesi gereken yerlerdendir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.