Ceneviz Koyu

Ceneviz Koyu

Ceneviz Koyu ulaşımı sadece deniz yolu olması nedeniyle Akdeniz bölgesindeki bakir kalmış nadir koylardan biridir. Hatta bakir kalma özelliği ile Türkiye içerisinde koruma altında tutulan sayılı koylar içindedir. Doğa ve orman ile iç içe olan koy görsel şölen niteliğindeki oldukça dikkat çekici koylar arasında yer almaktadır. Bu haliyle çevre yerlerden buraya tekne turları düzenlenmektedir.

Ceneviz koyuna sadece deniz yolu ile ulaşımın sağlanması bakir kalmasındaki en büyük etken olmaktadır. Öyle ki çok merak edilen Ceneviz Koyu tatil beldeleri ve bölgeleri ile ünlü olan Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı Adrasan beldesinde yer almaktadır. Kamp alanları, eğlence mekânları ve denizi ile ünlü olan Adrasan bölgesinde sessiz ve sakin yer arayan kampçılar için Ceneviz Koyu önerilebilir. Özellikle bu konuda Adrasan tekne turu nerede yapılır sorularına yanıt aranılmaktadır. Bölge doğal güzelliklere yakın olması nedeniyle çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu anlamda;

Adrasan bölgesinden hareketle yapabileceğiniz tekne turları olmaktadır.

Ceneviz Koyuna Nasıl Gidilir?

Gezgincilerin merak ettiği yerlerden biri olan koy herkesin ilgi odağıdır. Doğal güzellikleri adeta sizleri kendisine çekmektedir. Bu sebeple çevre bölgelerde bulunan kişiler günübirlik geziler ile buraya gitmek istemektedir. Bu sebeple Ceneviz Koyuna nasıl gidilir sorusuna yanıt aranmaktadır.

 

ceneviz koyu

Adrasan’ın Yıldızı Ceneviz Koyu

Antalya ve Adrasan Koyu arasındaki mesafe 90 km’dir. Ceneviz Koyu ziyareti için Antalya’dan ve Adrasan’dan kalkan tekne turları bulunmaktadır. Adrasan ve Olimpos arasında kalan koy turkuaz rengi duru ve temiz deniz suyu ile oldukça ilgi çekmektedir. Beydağları Sahil Milli Parkı içinde kalan Ceneviz Koyu sit alanı olarak koruma altındadır. 11. Ve 15. yüzyılda Cenevizlilerin ticari koy olarak kullandıkları koy Porto Ceneviz Koyu olarak da anılmaktadır. Musa Dağı’nın eteklerinde bulunan Ceneviz Koyu hemen arkasındaki Yalancı Koy ile sırt sırta durmaktadır.

Ceneviz Koyuna Tekne Turu Fiyatları

Karayolu ile gidilemiyor olması nedeniyle tekne turları Ceneviz Koyunun en güzel yerlerine yapılmaktadır. Bu sebeple burada denize girmek isteyenler ayrıca görmek istenler tekne turlarını araştırmaktadır. Böylelikle önceliği bütçesi olanlar Ceneviz Koyu Tekne Turu Fiyatları ile ücretleri hakkında bilgi edinmek istemektedir. Tekne turları mevsime ve sezonuna göre farklı ücretler ile yapılabilmektedir. Bu anlamda bulunduğunuz sezonda teklif almak gerekecektir. Sezonunda Adrasan’dan kalkan teknelerin yemek dahil tur fiyatları kişi başı yaklaşık 350 Tl olduğunu belirtmek gerekiyor.

Ceneviz Koyu’nun Özellikleri

Ceneviz Koyu Akdeniz fokunun yaşam alanıdır. Ayrıca caretta carettalara da sıkça rastlanmaktadır. Ceneviz Koyu’na kara yolu ile ulaşım bulunmamaktadır. Koy gezisi için Antalya ve Adrasan’dan kalkan yat turları bulunmaktadır. Birçok seçenek bulunan yat turları arasında işletmelerin sundukları servis hizmetleri de farklılık gösterebilir. Günübirlik yeme içme ve eğlence hizmetleri sunan yat turları ile görüşülebilir koy gezisi ve bölge üzerine bilgi alınabilir. Yat turları ile koy koy gezen tekneler genellikle sakin yapısı ve doğal güzelliği ile dikkat çeken Ceneviz Koyunda uzun süre mola vermektedir. Yaz aylarında yerli ve yabancı birçok turist ağırlayan koy iç kesimlerindeki siyah çamuru ile de ünlüdür. Deniz suyu ile karıştırılarak tüm vücuda sürülen siyah çamurun eklem ağrılarına ve cilde iyi geldiği söylenmektedir.

Antalya bölgesindeki Adrasan mevkii aynı zamanda tatil beldesi niteliğindedir. İçerisinde birçok otel, butik otel ve bungalov evlerden oluşan konaklama seçenekleri bulunur. Fakat Adrasan mevkii kampçılar için de sık sık tercih edilen bölgeler arasında yer almaktadır. Deniz ve ormanın iç içe olduğu coğrafik yapısı nedeniyle birçok ücretli ve ücretsiz kamp alanlarına ulaşmak mümkündür. Ceneviz Koyu Adrasan mevkiinde sessizlik ve sakinlik arayan kampçılar için vazgeçilmez koylardan bir tanesidir.

Ceneviz Koyunda Kamp Alanları

Adrasan bölgesinde bulunan tekneciler ile özel olarak anlaşıp Ceneviz Koyunda kamp yapılabilmektedir. Koyda herhangi bir tesis bulunmaması sebebi ile kampçıların olası tüm ihtiyaçlarını yanlarına almaları gerekir. Ceneviz koyu dalgıçlar ve dalış meraklıları içinde özel bir yerdir. Deniz suyunun temiz ve oldukça berrak olması nedeniyle su altı yaşamını keşfetmek için özel sayılan yerlerden biridir. Ceneviz Koyunda Su altı dalışları için hizmet veren tekne turları da bulunmaktadır.

Ceneviz Koyu Nerede? Haritası

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.