Cennet Cehennem Çukuru Obruğu

Cennet Cehennem Çukuru Obruğu

Yer altı sularının kireç tabakasını eriterek boşaltmasıyla meydana gelen Cennet Cehennem Çukuru Silifke ilçesi sınırlarında yer alıyor. Aynı zamanda Cennet Cehennem Obruğu denilen bölge dünya markası olmuş bir yer. Bu sebeple de önemli ziyaretçi potansiyeline sahip.

Cennet Cehennem Çukuru Özelliği

Silifke ilçe merkezine yaklaşık 25 km mesafede yer alan Cennet Cehennem Çukuru Kızkalesi’ne yaklaşık 5 km mesafede yer alıyor. Bu nedenle de ziyaretçisinin arttığını söylemek mümkündür. Obruğun oluşmasında yer altı sularının kireçleri eritmesi olarak gösterilmektedir. Çukurun ağız kısmı genişliğinin 250 metreye 110 metre olduğu belirtiliyor. Derinlik ise 70 metre.

Aşağıya inildiğinde ise 200 metre uzunluğunda 135 metre derinliğinde bir mağara sizi karşılar. Burada ayrıca kesme taşlarla inşa edilen küçük bir kilisede bulunuyor. Buraya inişler için 450 basamaklı merdiven kullanılırken son yıllarda yapılan asansörle iniş ve çıkışlarda yapılabiliyor.

cennet cehennem çukuru obruğu

Çukura Asansörle İniş Çıkış Yapılabiliyor

Cennet Cehennem Çukuruna girişlerde merdivenle inişler için 65 yaş sınırı aranıyor. Yani herkesin bu asansörü kullanması söz konusu değil. En azından şimdilik. Mersin ve Silifke bölgesinin yaz mevsimlerinde sıcağı ve nemi herkesin bildiği gibi yüksek seviyelerdedir. Ancak buraya indiğiniz zaman serin bir hava sizleri bekliyor.

Merdiven kullanılması ve 450 basamak olması nedeniyle buraya gelenlerin bir çoğu aşağıya inmekten vazgeçip gezme olanaklarından yoksun kalıyordu. Ancak yapılan asansör bu duruma kolaylık getirmiş durumda.

Meryem Ana Kilisesi

70 metrelik çukura indiğinizde sizleri kesme taşlardan inşa edilen Meryem Ana Kilisesi karşılıyor. Girişe yapılan kilisenin yazıtlarında Paulus’un Meryem Ana’ya ithafen yaptığı yazılmaktadır. Kilise içindeki iç duvarlar fresklerle süslenmiştir. Ayrıca doğu kısmında da iki kesiş odası bulunur ve kubbe ile örtülmüştür.

Zeus Tapınağı

Cennet Cehennem Çukurunun ev sahipliğini yaptığı diğer bir yapı da Zeus Tapınağıdır. Helenistik döneme dayanan geçmişi olan tapınağın duvarında Roma döneminde görev alan yaklaşık 130 din adamının ismi yazılmış. Hıristiyanlık döneminde kiliseye çevrilen tapınağın güney duvarı ise bulunmuyor.

cennet cehennem çukuru obruğu

Cennet Cehennem Çukuru Giriş Ücreti, Açık Olduğu Saatler

Burayı görebilmeniz için ödeyeceğiniz ücret güncel olarak 45 liradır. Aynı zamanda buradan aldığınız bilet ile buraya yakın bölgede bulunan Astım Mağarası’nı da ziyaret etme imkanınız oluyor. Müzenin açılış saati 08:00 kapanışı ise 17:00 olarak belirtilmiş. Bir değişiklik yaşanmadığı sürece her gün açık olan Cennet Cehennem Çukuru Narlıkuyu Mahallesi Hasanaliler Mevkiinde bulunuyor. Harita üzerinden GPS ile gidebilirsiniz.

Cennet Cehennem Obruğu Yakınındaki Gezilecek Yerler

  • Kızkalesi
  • Kanlı Divane Örenyeri
  • Ayatekla Örenyeri
  • Silifke Müzesi
  • Narlıkuyu Mozaik Müzesi
  • Uzuncaburç Örenyeri
  • Astım Mağarası

Silifke gezilecek yerler ile aynı zamanda Mersin’in markası haline gelen Cennet Cehennem Çukuru Obruğu ve Astım Mağarası bu bölgede mutlaka görülmesi gereken nadide yerlerden. Buraya günübirlik gezi düzenleyen firmalarda bulunuyor. Ancak Mersin istikametinden Antalya karayoluna çok yakın bir mevkide olan yer yolunuz üzerinde kalır. Bu anlamda da görülmesi gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.