1. Anasayfa
  2. Akdeniz Bölgesi

Çimi Yaylası Kamp Yapanlara Yıldızları Getiriyor. Akseki Çimi Köyü Yaylası

Çimi Yaylası Kamp Yapanlara Yıldızları Getiriyor. Akseki Çimi Köyü Yaylası
0

Kamp yapmayı ve doğayı sevenlerin yaz ve kış mevsimlerinde görmesi gerektiği doğa harikası yaylalardan bir yerdir Çimi Yaylası. Akdeniz’in Toros Dağları arasında, Antalya’nın Akseki ilçesinde bulunan yayla daha çok kamp severlerin adresi.

Çimi Yaylasının Özellikleri

1450 metre yükseklikte bir yayladan bahsediyoruz. Deniz seviyesindeyken yaklaşık 1,5 saat süren yolculukla varacağınız Akseki ile bu rakıma ulaşmak ayrı bir zevk. Bölgenin Konya’ya da yakın olması ziyaretçilerini artırıyor. Özellikle yaz mevsimlerinde kampçıların adresi.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Akseki Çimi yaylasına gidenlerin yanında burayı ziyaret etmek çok daha duygusal anlar yaşatırken unutamayacağınız heyecanlara ortak oluyorsunuz. Özellikle kamp yapacakların buraya bir hafta zaman ayırması gerekir. Nitekim bu süre içinde etrafta gezilecek görülecek ve gezi masalı yazılacak çok yer bulunuyor. Yaylanın bir tarafı ormanlık alan iken diğer tarafı da çorak. Neredeyse çöl havasında. Bitki türleri gibi meraklarınız varsa burada makro çekimler yapabileceğiniz çok fazla unsura rastlayabilirsiniz.

Çimi Yaylasında Gezilecek Yerler?

Çimi Yaylası Akseki
Eylül ve Aralık ile Mart ve Mayıs ayı aralarında en güzel zamanını görebileceğiniz Çimi Yaylası’na kar düştüğü zaman bembeyaz bir ortama dönüyor

Yaylada konaklayanlar buranın temiz ve serin havasını içine çeker en derininden. Yapacağınız kamp dışında elbette etrafta gezilecek yerlerde bulunuyor. Yakın bölgelere günübirlik geziler düzenleyebilir kamp yerinizi de değiştirebilirisiniz. Çimi yaylasından gezebileceğiniz yerler;

Çimi Yaylası Balı, Peyniri En Organikleri

Organik ürün arayanların da adresi konumundadır. Burada yetişen çiçeklerin ve çamların balı, burada otlayan hayvanların eti ve sütü ile peynirleri de başka oluyor. Her mevsim kafa dinlemek için gelebileceğiniz buradan yıllık tüketeceğiniz ürünleri de organik olarak alabiliyorsunuz.

Çimi Yaylasına Nasıl Gidilir?

Antalya’ya 159 km uzaklıktaki Akseki’ye yaklaşık 15 km mesafede bulunan çimi Yaylasına adını veren Çimi Köyü’nden geçilerek varılıyor. Akseki-ibradı arası 25 km mesafede bulunuyor.  Kış mevsimlerinde kardan yolları kapanan bir yerden bahsetmek mümkün. Fotoğraf ustalarının çok rağbet gösterdiği yerde daha çok gece çekimleri ile yıldızlara ulaşmak isteyenler ön plana çıkıyor. Yıldızlara kendinizi yakın hissedeceğiniz yaylada dolunay zamanı bir başka oluyor.

Çimi Yaylasına Ne Zaman Gitmeli?

Dileyen istediği zaman diliminde gidebilir. Ancak kışın zor şartlarında burada kalmak imkansız. Yollarda kapalı oluyor. Ancak Eylül ve Aralık ile Mart ve Mayıs ayı aralarında en güzel zamanını görebileceğiniz Çimi Yaylası’na kar düştüğü zaman bembeyaz bir ortama dönüyor.

Buraya gelenler tesis, restoran aramasın. Konaklama yeri bulmanız mümkün değil. Yol güzergahında bulabileceğiniz çeşmelerden su ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Kamp yapanlar özellikle ateş yakılması burada yasaklanmış. Çölü andırdığı için odun yok, tuvalet dolayısıyla hiç yok. Çimi yaylası tamamen doğal ortamı ile sizlere ev sahipliği yapıyor.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *