Cunda Adası Gezilecek Yerler (Alibey Adası)

Cunda Adası Gezilecek Yerler (Alibey Adası)

Alibey Adası namı diğer Cunda Adası gezilecek yerler ile Ayvalık’tan daha çok ismini duyuran yerlerden biri olma özelliği taşıyor. Öyle ki yıllar öncesinden birçok ülkenin konsolosluğunun bulunduğu bir bölgeden bahsetmek mümkündür.

Cunda adası denildiği zaman insanların akıllarına deniz turizmi en son gelen husus oluyor. Bir anlamda kültür turizminin önemli duraklarından bir yer olmaktadır. Burada dört mevsim önemli güzellikler sizleri beklemektedir. Böylelikle Cunda gezilecek yerler, neler yenir, nereler görülmeli birçok soruya yanıt aranmaktadır.

Turizmin başkentini uluslararası arenada Antalya olarak görebilirsiniz. Ancak Ege Bölgesi özellikle yerli turistler açısından çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu aşamada gezinizin Ege’nin hangi eşsiz güzelliğine yapmak isteyeceğinizi sorgulayabilirsiniz. Özellikle Ayvalık, Bozcaada, Alaçatı, Bodrum… Hangisini seçeceğinizde en önemli unsuru Cunda etkilemektedir. Nihayetinde hepsi Ege kıyıları olarak görülmektedir. Ancak hepsinin birbirinden farklı bir aurası, güzelliği ve özellikleri bulunmaktadır. Balıkesir Cunda ile sizleri çağırmaktadır.

Cunda Adasında Ne Yenir?

Rumlardan kalma bir miras olarak görülen ve Girit mutfağının özelliklerini sunan tatlar ile Cunda sizlere muhabbetin, gezinin kapısını aralamaktadır. Özellikle Cunda adası akşamları rakı balık sefalarının yaşandığı başkent haline gelmektedir. Deniz kenarında birbiri ardına sıralanmış restaurantlar sizlere muhteşem tatlar vermektedir. Buranın en önemli özelliği mezeleridir. Hatta Cunda demek meze demek kadar geniş bir tabir kullanılmaktadır. Bölgedeki restaurantların ünlü şefleri 100’ün üzerinde mezelerini burada tatma olanaklarınız bulunmaktadır.

Cunda adası gezilecek yerler özelikle deniz kenarında olması nedeniyle doğal olarak deniz ürünleri yenilen bir yer olmaktadır. Mevsimine göre farklı balık çeşitlerinden bahsetmek mümkündür. Burada soslu dil balığı, kalamar dolması yenilmektedir. Kışları ise canlı ve soslu kabuklular tercih edilmektedir. Tabi kahvaltılarda ve atıştırmalık olarak Ayvalık Tostu tercih edilebilmektedir.

Cunda Adasında Gece Hayatı

Özellikle bayram ve özel günlerde günübirlik geziler ile çok yoğun bir bölge haline gelen Ayvalık ve dolayısıyla Cunda adasından bahsetmek mümkündür. Sabahın ilk ışıklarına kadar cıvıl cıvıl alışveriş mekanları, barları ile canlı bir yaşamın içerisinde kendinizi bulacağınız bir yerden bahsetmemiz yanlış olmayacaktır. Adım attığınız yerden müzik sesleri gelir. Özellikle barlar canlı müzikler ile sizleri karşılamaktadır. Slow müziklerle başlayan mekanlar ilerleyen saatlerde gecenin son demine Ankara havası eşliğinde ilerler. Özellikle yerli turistlerin akın ettiği bölgede eğlenceli oyun havaları sokaklara taşar. Gündüzü ile çok güzel olan Cunda gecesi ile bir başka güzelliğe bürünür.

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Cunda Adası Gezilecek Yerler Gece Hayatı

Eğlenmesini bilenlerin adresi olan Cunda adası kişilere farklı eğlence kültürü aşılamaktadır. Hatta kendisini ziyaretlerde bir kenara çeker ve ziyaretçilerin eğlenmesini kendisinin üstlenmesini ister bir tavrı vardır. Büyük eğlence merkezleri olmayan yerde barlar en önemli eğlenilecek yerler olmaktadır.

Cunda adasının diğer bir ismi Alibey Adasıdır. Bunun nedeni kurtuluş savaşında düşmana ilk kurşunun burada sıkıldığı ve sıkan kişinin adının Alibey olmasıdır. Bu durum Yunan işgalinde ilk direnişin adresi olma hüviyeti kazandırmıştır.

Cunda Adasına Ne Zaman Gidilmelidir?

Dört mevsim ziyaret gerçekleştirebileceğiniz bir yer olan Cunda Adası özellikle bayram günlerinde en yoğun dönemini yaşamaktadır. Bu sebeple mümkün olduğu kadar özel gün ve tatillerde buraya gitmemek gerekir diye düşünüyorum. Hatta zorunluluğunuz yoksa okulların tatil olmadığı bir dönemde buraya gidilmelidir. Böylelikle daha az nüfusun olduğu yerde daha geniş ve rahat bir gezi imkanı bulabilirsiniz. Sezon olarak ise Nisan ay’larında sezonun başlaması ve Eylül aylarında sezonun bitmesinde gitmek gerekir. Kış aylarında çok rüzgarlı  olması nedeniyle sizler için soğuk bir gezi olacaktır. Bu anlamda geceleri yaz aylarında olduğu gibi cıvıl cıvıl bir hareketi göremeyebilirsiniz.

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Cunda geziniz bir anlamda tarihi bir müzeyi gezmek gibi bir duygu bırakacaktır sizlerde. 1920’li yıllara kadar Rum yerleşkesi olan yerde yaklaşık 30 bin Rum yaşarmış. Bu süreçte yaşayan Türk sayısı 200’lü sayılarda kalmıştır.

Görülmesi Gereken Önemli Yerler

Cunda Adası gezilecek yerler görülecek yerler arasında özellikle;

  • Cunda Yer Değirmenleri
  • Rahmi M. Koç Müzesi
  • Taş Kahve
  • Cunda Despot Evi
  • Cunda Tarihi Pazarı
  • Anelemmatik Güneş Saati
  • Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Görülmesi gerekmektedir. Burada yaklaşık 1 saatlik yürüyüş ile birçok yeri görmeniz mümkündür.

Cunda Adası Yeldeğirmenleri

Cunda Adası Yel değirmenlerinin bir çoğu günümüzde zamana yenik düşmüştür. Bu sebeple hepsini ayakta görmeniz mümkün değildir. Koça ailesinin uzun uğraşlar sonrası restore ettirdiği Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı burada görmeniz gereken bir yer olmaktadır. Yine yürüyüş ile ulaşım sağlayabileceğiniz, Hıristiyanların önemli betimlemeleri ile sahneleri bulunan fresklere sahip Agios Yannis kilisesi burada görmeniz gereken yerler olmaktadır.

Taksiyarhis Kilisesi

Koç ailesinin restoresi ile turizme kazandırdığı bir başka yer ise Taksiyarhis Kilisesi olmaktadır. 2014 yılı ile açılışı yapılan müze bir anlamda İstanbul ile Ankara’da bulunan Rahmi M. Koç müzelerinin devamı olmaktadır. Öyle ki bu kilise Cunda’nın en önemli sembolü konumundadır.

Taş Kahve’nin Sakızlı Türk Kahvesi

Adanın en önemli ünlü mekanlarından biri Taş Kahve bir çok kilise ve müzeden daha çok ismini duyurmuştur. Öyle ki Cundaya gelen herkesin buluşma noktası ve kahve mekanı haline gelmiş olan Taş Kahve sakızlı Türk kahvesi başta olmak üzere, ada çayı, Ayvalık Tostu, kavunlu dondurmaları ve sabah kahvaltılarındaki tulum peyniri ile yapılan omleti ile meşhurdur. Kahve geleneksel olarak taş havanlarda dövülür. Bu haliyle sakızlı aroması ile herkesin ilgi odağı olan kahve burada zevkle yudumlanmaktadır. Buraya gelmişken taş kahvenin öyküsünü dinlemeyi unutmayın.

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Ayışığı Manastırı

Cunda Adasına tekne ile ulaşımda uzaktan ilginizi çeken mimari yapısıyla güzelliği adadan kendisini ayıran Ayışığı Manastırı olmaktadır. Rumlardan miras olan manastırın Rumcada Aydimitri Ta Selina olarak geçtiğini belirtmek gerekir. Tarihi geçmişinde define avcılarının hedefi haline gelen yer Suzan Sabancı Dinçer tarafından satın alınmış ve restore edilmiştir. Açık olması halinde gezebileceğiniz bir yer olan Ayışığı Manastırı 1923 yılındaki şekline göre restore edilmiştir. ,

Rahibe Okulu

Uzaktan merakla izleyeceğiniz bir diğer tarihi mimari yapı ise Rahibe Okulu’dur. Cunda adası gezilecek yerler arasında bulunan okul özel bir mülktür. Komili ailesince satın alınması sonrasında sadece tekne turunda uzaktan görebileceğiniz  okulu yakından görmeniz mümkün değildir.

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Anelemmatik Güneş Saati

Cunda adasına geziye gitmenit halinde merkezde bulunan güneş saatini görebilirsiniz. 2004 yılında yapılan saat bölgenin sevilen ismi Ahmet Erol Keskin adına yapılmıştır. Ayvalık Belediyesinin gayretleri ile yapılan saat güneş ışınları ile gölgesine bakarak saati göstermektedir. Bu heyecanı yaşamak isteyenlerin sıraya girdiği Anelemmatik Güneş Saati görülebilecek yerlerden olmaktadır.

Cunda Plajlarında Keyf

İlk etapta Cunda deniz turizmininden önce kültür turizmi için anılan bir yerdir. Ancak denizi ile muhteşem sahilleri de bulunmaktadır. Öyle ki burada suyun içinde bulunan masalarda yeme içme imkanı veren plajlara sahiptir. Aynı şekilde suyun içindeki salıncaklarda salınma olanakları vermektedir.

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Cunda Adası Gezilecek Yerler – Cunda Adası Sizleri Çağırıyor

Cunda adası çok küçük bir yerdir. Ancak içerisinde barındırdığı hatıralar ile muhteşem bir gezi imkanı vermektedir. Çok keyifli Cunda sokakları eski evler ile her yer yağhane ve şaraphane olarak karşınıza çıkabilir. Ayvalık, Şeytan Sofrası, Sarımsaklı gibi yerlere çok yakın bir yer olması Cunda Adasını vazgeçilmez kılmaktadır.

Deniz, müzik, eşsiz lezzetler, müthiş manzaralar, eğlenceler ile Cunda Adası gezilecek yerler ile sizleri çağırıyor.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.