Dalyan Gezilecek Yerler  (En Önemli 8 Nokta)

Dalyan Gezilecek Yerler  (En Önemli 8 Nokta)

Ege Bölgesinin en güzel coğrafi konumuna sahip olması nedeniyle Dalyan gezilecek yerler her dönem popülaritesi olan yerlere sahiptir. Öyle ki Dalyan’a ne zaman gidilir? Burada görülmesi gereken yerler sürekli araştırılmaktadır.

Ege Bölgesi Türkiye’nin mükemmel destinasyonlarından biridir. Akdeniz ile Türkiye’de deniz tatilinin en önemli yerlerini barındırmaktadır. Bunlardan biri de Dalyan ile Ortaca’dır. Marmaris ile Fethiye’ye çok yakın olan bölge doğal harikalar diyarı olarak günübirlik geziler dahil olmak üzere uzun süreli tatillerin adresi olmaktadır.

Tarihi mekanları ile binlerce yıl insanların yaşam alanı olan Dalyan, nehir kenarında bulunan kafeleri ile muhteşem bir dinlence sunmaktadır. Tarihi dokusu ile deniz ve tatlı suyu içinize çekeceğiniz yer muhteşem bir tatilin anahtarıdır. Öyle ki çok zengin bir tarihe sahiptir. Bununla birlikte nefesinizi kesecek kumsallarla ev sahipliği yapar. Tarih, doğal güzellikler, nehir ile denizin birleştiği mükemmel bir tatil bölgesi olan Dalyan, özellikle yabancı turistlerin Türkiye seyahatleri ile durak noktalarından bir olmaktadır.

Karavan tatili ile özellikle Türkiye kıyı kenar şeridi üzerinde bir rotanız bulunuyorsa Dalyan mutlaka listeye eklenmesi gereken bir yerdir. Öyle ki anılarınıza zenginlik katacağınız yer adeta bir daha gitmek istemeyeceğiniz güzellikleri ardı ardına sıralamaktadır. Zira burada yıldızlı oteller kadar, çadırlarda kamp yapanları görür, tatilinizde 24 saatin size yetmediğini anlarsınız. Bu anlamda Dalyan için gezinizde ihtiyacınız olan ulaşım, konaklama, fiyatlar ve şehir ile diğer hususlarda sizlere ayrıntılı olarak bilgiler makalemizde bulunuyor.

Dalyan İle Kounos’un Tarihi

Bölgede bulunan Dalyan nehri çevresine hayat vermektedir. Geçmişte Calbys Nehri olarak bilinen tatlı su aynı zamanda tekne turlarının başlangıç adresi olmaktadır. Dünyaca ünlü İztuzu Plajına çıkan bir yol çizerken aynı zamanda antik Likya Kaya Mezarları buranın cazibe merkezidir. Tarihi doku nedeniyle sit alanı olarak ilan edilen bölgede inşaat yapılması mümkün değildir. Bu sayede tarihi ve geleneksel yapıların korunmasına devam edilmektedir.

Dalyan tarihi olarak Kounos şehri olarak bilinmektedir. Zira antik çağlarda liman şehri olan bu yer günümüzdeki Dalyan merkezine çok yakındır. Kaunos Apollon’un torunudur. Bu şehrin kuruluşunda boşrolde olarak hikayeleri ve efsaneleri günümüze kadar gelmiştir. Bağımsız bir devlet olarak ilk adımını atmasına rağmen sonradan Likya’nın parçası olmuştur. Karşı tepelere inşa edilen antik kentin mezarları turizm ile cazibe merkezi olan Dalyan’a tepeden bakmaktadır.

Dalyan’a Nasıl Gidilir?

Dalyan’a ulaşmanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Fethiye ile Marmaris gibi geziler noktasına çok yakın bir mesafede yer almaktadır. Bu aşamada kiralık araç ile seyahat ediyorsanız ulaşmanız çok kolay olacaktır. Ancak yerel toplu ulaşım araçları ile buralara çok daha uygun fiyatlara istediğiniz saatlerde ulaşılabilmektedir. Dalyan gezilecek yerler listenizi tamamlayabilmeniz için en önemli husus ulaşım olmaktadır.

Dalyan’a Uçakla Ulaşım

Dalaman Havalimanı ile buraya ulaşım çok kolay olmaktadır. Dalyan ile Dalaman havalimanı arası yaklaşık 20 kilometredir. Bu anlamda tatilini yapanlar buradan araç kiralama hizmeti alabilmektedir. Aynı zamanda dilerseniz otellerin transfer hizmetinden faydalanılabilmektedir. Dalaman havalimanı uluslar arası uçuşlara açık bir yer olduğu için Dünya’nın her bir yerinden uçuş yapmanız mümkündür.

Dalyan’a Arabayla ulaşım

Tatilinizde araç kiralama hizmeti aldıysanız ya da kendi aracınızla Dalyan gezisi yapmak istiyorsanız çok rahat bir ulaşımdan bahsetmek mümkün olur. GPS ile buradan konumlandırma yaparak ulaşım yapabilirsiniz. Bölgesel açıdan Dalyan’ın belli noktalara uzaklıkları şu şekildedir;

 • Antalya 235 km 3 saat 16 dakika.
 • İstanbul 759 km 8 saat 15 dakika
 • Ankara 668 km 8 saat 29 dakika
 • İzmir 538 km 6 saat 26 dakika
 • Fethiye 59 km 1 saat
 • Marmaris 89 km 1 saat 19 dakika

Dalyan Transfer Hizmeti

Dalyan’da tatil programı yapıyorsanız bu anlamda tatilinizi aldığınız yerden transfer hizmeti alabilirsiniz. Burada oteller de transfer hizmeti vermektedir. Öyle ki ulaşım için hem hızlı olur hem rahat olurken hem de bir taksi ücretinden çok daha uyguna gelmektedir.

Otobüsle Ulaşım

Özellikle merkezi bir tatil bölgesi olması nedeniyle şehirlerarası otobüsler buraya çok yakın noktalardan geçmektedir. Ancak direk bir otobüs seferi bulmanız mümkün değildir. Ortaca Otogar’nı kadar otobüsle gelip buradan taksiyle kalan ulaşımınızı tamamlayabilirsiniz. Otogara uzaklığı yalnızca 8 km mesafede yer almaktadır.

Dalyan Gezisinde Ne Yapılır?

Burada tarihi antik kalıntıları gezerken, yaz tatilinde muhteşem bir sahil ile plajda denize girersiniz. Kış aylarında dinlendirici yerel kaplıcaları tatilinize eşlik eder. Bunun yanında tatilinizde ihtiyacınız olan adrenalin ve aktiviteler sizi çeker. Böylelikle Dalyan’da yapacağınız bir dizi gezi listesi ve aktiviteden bahsetmek mümkündür.

Nehir Kenarı Restoran ve Kafeleri

Dalyan nehrini çok iyi kullanan ve değerlendiren bir bölgeden bahsetmek mümkündür. Bu sebeple nehir kenarı boyunca restoran ve kafeler sizleri bekler. Muhteşem deniz ürünlerini yerken, burada yudumlayacağınız çay ve kahvenin tadı başka olmaktadır. Geceleri ise adeta bir eğlence kutusuna dönüşen Dalyan 7-24 heyecan uyandırır. Burada geleneksel olarak yemek yiyeceğiniz yerler bulunmaktadır. Özellikle The River Terrace ile River Housa Restaurant tercihiniz olabilir.

Dalyan Tekne Gezisi

Burada yapacağınız tatilinizde en önemli aktivitelerden biri tekne gezintisidir. Dalyan gezilecek yerler listenizdeki tekne gezisi farklı bir auraya sahiptir. Bireysel olarak tekne kiralamanız mümkün. Ancak biletli toplu ulaşımlardan bahsetmek doğru olmaz. Bu sebeple tekne kiralama fiyat açısından biraz beklentinin üstünde olabilir. Ancak değecek bir rota oluşturur. 20-30 kişilik tekneler olduğu kadar burada 8-10 kişilik küçük tekneler kiralayabiliyorsunuz. Gezi ile tekne sizi İztuzu Plajına kadar götürmektedir.

Dalyan Gezilecek Yerler

Dalyan Gezilecek Yerler

Akdeniz’e açılan Dalyan tekne gezisi ile burada koylarda yüzme, mağaraları inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Ancak bunun için tekne kiralama hizmetini uzun almanız gerekir. Böylelikle zamana ihtiyacınız olacaktır. Bununla birlikte bölgeyi iyi bilen bir rehber ile çok daha verimli bir gezi söz konusu olur.

İztuzu Plajı Gezisi

Kesinlikle Türkiye’nin sayılı güzellikteki plajlarından biridir. Muhteşem mavi sular size inanılmaz manzaralar sunar. Bozulmamış kumsalı size güneşin görülmemiş tadını yaşatır. Caretta kaplumbağalarının yumurtlama yeri olan burada her yıl Mayıs ve Ekim ayları arasında korama yapılmaktadır. Özellikle yumurtadan çıkan yavruların denize koşmasını bekleyen yüzlerce kişiyi burada görebilirsiniz.

Dalyan Gezilecek Yerler

Dalyan Gezilecek Yerler

İztuzu plajı şehre uzaktır. Burada gölge imkanı ile plaj hizmeti almanız mümkün değildir. Bu sebeple hazırlıklı olunması gerekir.

Dalyan Kaya Mezarları ve Kaunos

Tarihi doku ile birlikte Kaunos’un antik dünyası ve Dalyan Kaya Mezarları, şüphesiz Dalyan’ın en ilgi çekici yerlerinden biri olmaktadır. Burası aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yerini almıştır.  Bölgede tarihi olarak amfi tiyatro, akropol, bazilika, tapınaklar, kiliseler ve Roma hamamları dahil keşfedilecek birçok önemli arkeolojik alan bulunmaktadır. Tarihi ve kültürel önemi ile Dalyan gezilecek yerler arasında kaya mezarları dünyaca ünü bulunan yerlerdir.

Dalyan Gezilecek Yerler

Dalyan Gezilecek Yerler

Buradaki tarihi kalıntıları keşfettikten sonra, kayalıklara oyulmuş Kaya Mezarlarına gidebilirsiniz. Bu mezarların Likya toplumunun en önemli üyelerini barındırdığı söylenmektedir. Kral Mezarları, çarpıcı Yunan tarzı sütunlara ve tanrı tasvirlerine sahiptir. Öyle ki karşıdan görünüşü ile sizi kendisine çeker.

Dalyan Çamur Banyosu ve Kaplıcaları

Dalyan’daki diğer bir cazibe merkezi, bölgedeki çamur banyosu ve kaplıcalardır. Doğal spa alanlarından bahsetmek mümkündür. Özellikle yerel halk için vazgeçilmez bir rahatlatıcı aktivite olmaktadır.

Dalyan Gezilecek Yerler

Dalyan Gezilecek Yerler

Dalyan Pazarında Alışveriş

Yerel pazarlar tatillerde herkese mutluluk vermektedir. Bu sebeple Dalyan pazarında alışveriş yapmanız size de mutluluk katacaktır. Bu yüzden Dalyan gezilecek yerler listenize mutlaka pazarı ekleminiz gerekir. Burada yerel halk ile daha yakın olmak için Pazar önemli bir yol olur. Cumartesi günleri haftada bir kurulmaktadır. Bu sebeple burada satılan baharatlar, ballar, el işleri ile giysiler nadide olarak pazarda yerlerini alır.

Dalyan Gezilecek Yerler

Dalyan Gezilecek Yerler

Dalyan’da Konaklama

Çok çeşitli bir konaklama ile Dalyan tatili yapılabilmektedir. Burada otel tarzı yerler ile birlikte pansiyonlar sizi rahat ettirebilir. Her bütçeye göre bir konaklama mümkündür. Öyle ki kamp alanları ile çok daha uygun bir tatil seçeneği sunar. Böylelikle sezona göre farklı ücretler söz konusu olmasına rağmen Dalyan otelleri ve fiyatlarından bazıları şu şekildedir.

 • BC SPA Hotel 4 yıldızlı 876 TL
 • Han Dalyan Hotel 3 yıldız 548 TL
 • Dalyan Hotel Royal 3 Yıldız 828 TL
 • Dalyan M Hotel 5 yıldızlı 628 TL
 • Dönmez Hotel Dalyan 635 TL
 • Yolo Otel Dalyan 793 TL
 • Smyrna Hotel 525 TL
 • Dalyan Hotel Nish Caria 738 tL
 • Caunos Antik Hotel 396 TL
YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.