Damlataş Mağarası Turizme Açılan İlk Mağara Olarak Alanya’da Bulunuyor

Damlataş Mağarası Turizme Açılan İlk Mağara Olarak Alanya’da Bulunuyor

Liman inşaatı esnasında bulunmasıyla tesadüfen bulunan mağaralar listesine giren Damlataş Mağarası Antalya’nın en büyük ilçesi olan Alanya’da bulunuyor. Şehrin merkezinde olan mağara Alanya Kalesi’nin batısında ziyaretçilerini bekliyor. İçerisindeki damlayan suların meydana getirdiği sarkıtlar ve bu sarkıtlardan su damlaması nedeniyle buraya Damlataş adı verilmiştir. Türkiye’de turizme açılarak ziyaretçi almaya başlayan ilk mağara özelliğini taşımaktadır.

Damlataş Mağarası İsmi Nereden Geliyor?

Alanya Limanının yapımı esnasında taş ihtiyacının karşılanması için yapılan kazılar sırasında 1948 yılında bulunan Damlataş’a girişinde 50 metrelik bir geçit bulunur. Bu geçidin yüksekliği 15 metreyi bulduğu yerler vardır sonrasında silindir şeklinde bir boşluktan geçilir. Buradan geçildikten sonra mağaranın tabanına ulaşılır. Burada sarkıtlar bulunur ve yüzlerce yılda oluşan sarkıtlardan aşağı sular damlar. Bu sebeple buraya Damlataş Mağarası denilmiştir.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Damlataş Mağarası

Alanya Limanının yapımı esnasında taş ihtiyacının karşılanması için yapılan kazılar sırasında 1948 yılında bulunan Damlataş’a girişinde 50 metrelik bir geçit bulunur.

Damlataş Mağarası Astım Hastalarına Şifa Kaynağı Oluyor.

Güneyde bulunan bir çok mağara gibi Damlataş astım hastası olan kişilere şifa verir. Öyle doktor tavsiyesi ile burada tedavi amaçlı olarak 21 günlük kür uygulandığı bilinmektedir. Mağaranın sıcaklığı her mevsim 22 derecedir ve değişmez. Rutubet oranı yüzde 95, basıncı ise 760 mm’dir. Yine mağara içerisinde havayı barındıran iyonlar içerisinde yüzde 71 azot, yüzde 20,05 oksijen, bir miktar radyoaktivite ve onbinde 2,5 karbondioksit olduğu belirtiliyor.

Damlataş Mağarasına Nasıl Gidilir?

Antalya Alanya arası mesafe yaklaşık 145 kilometredir. Alanya merkezine yaklaşık 3 km mesafesi olan mağara Alanya Kalesi batısında kalır. Hemen yanında da Damlataş Plajına komşudur. Bu nedenle buraya şehir içi ulaşım imkanları ile ve yürüyerek te gidilebilmektedir. Bu nedenle turistler tarafından da çok ziyaret alır.

Kaynaklarda mağaranın oluşumunun yaklaşık 15 bin yıl önce dayandırılıyor. Yağmur yağdığında mağaranın tavanından akan kireçli sular zaman içerisinde burada sarkıtları meydana getirmiş. Yere damlayan suların üzerinde de oluşan dikitlerler söz konusu.

Damlataş Mağarası Damlataş Plajına Komşu

Güneyde bulunan bir çok mağara gibi Damlataş astım hastası olan kişilere şifa verir.

Damlataş Mağarasına Giriş Ücreti Ne Kadar?

Burayı ziyaret edip görmek isteyenler ücretle giriş yapabiliyorlar. Güncel bilet fiyatları 12 TL. Oto arka araç park etme ücreti de 6 TL.  Burada müze kart geçmiyor. Mağaranın ziyaretinde ise yaz ve kış mevsimi olarak iki farklı zaman dilimi kullanılıyor.

Yaz : 10:00 – 19:00

Kış : 10:00 — 17:30

Mağaraya girişteki atmosfer kişileri büyülerken doğal oluşumlar insanı mest ediyor. Burası özellikle tur otobüsü ile gelen turistler esnasında çok kalabalık oluyor. Bu gibi durumlarda onların mağaradan ayrılmasını beklemek mantıklı olabilir.

Antalya’nın denizi, güzellikleri, doğası, mağaraları, şelaleleri ile ülkemizin önemli markası. Bu anlamda ekonomik olarak ta gelir kaynağı olarak ülkemize döviz gelmesinde önemli roller üstleniyor. Özellikle gelen yabancı turistlerin burada Damlataş Mağarası gibi güzelliklerimizi görmesi, gittikleri yerlerde anlatarak tanıtımına yardımcı olması önemli bir husus.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.