Delhi Gezi Rehberi

Delhi Gezi Rehberi

Yurt dışı gezisi planlamanızı Hindistan’a yapmayı düşünüyorsanız burada gitmek isteyeceğiniz yer Delhi gezi rehberi sizin ihtiyacınız olan bilgiler hazinesi olacaktır.

Delhi, Hindistan’ın en büyük şehri, aynı zaman da başkentidir. Eski ve Yeni Delhi olmak üzere şehir ikiye ayrılmış ve güzel tarihi eserleriyle dikkat çeker. Uçağın karaya inmesinden önce havadan kuşbakışı görünümünün size vereceği heyecanı ve enerjiyi şimdiden içinizde hissetmeye başlayın.

Delhi Gezilecek Yerler

Hindistan, genel anlamda temizlik ve hijyen kurallarının olmadığı yerlerden birisidir. Tren yolu ağı oldukça gelişmiştir. Buna rağmen bir çok kötü durum da bu metropol şehirlerde kendini gösterebilir. Bu sebeple Delhi gezisi öncesinde dikkatli ve uyanık olmanızda fayda olacaktır. Yurt Dışı Gezi için ideal tavsiyemiz 2 gün olacaktır. Bu iki gün içinde dişlerinizi fırçalarken şişe su kullanmaya dikkat edin. Ayrıca banyo içinde güvendiğiniz bir otel de konaklama yapmaya çalışın. Eğer bu imkanları bulamıyorsanız banyo ve temizlik işlerinizi başka bir ülkede giderebilecek şekilde planlamanızı gerçekleştirin. İşte sizlere güzellikleri ile Delhi’de gezilecek yerler;

Gezilecek çok alan vardır ama iki günlük bir gezi ideal yaklaşım olacaktır.

delhi gezi rehberi

Swaminarayan Akshardham: 

Burası aslında bir tapınaktır. Her köşesinde el işçiliğinin en naif örneklerini görebileceğiniz bu tapınak, dünya üzerinde eşi benzeri olmayan niteliklere sahiptir. Tapınağın her yerinde büyüleyici manzaralarla karşılaşmak mümkün. Ana yapının hemen başında figürlere ve sembollere rastlayabilirsiniz. İçeri girmek öyle kolay değil. Üzerinizde ki tüm eşyaları (elbiseleriniz hariç) dışarıda bırakmak zorundasınız. Bunun yanı sıra bölgede fotoğraf çekmek katiyen yasak.

Hümayun’un Türbesi: 

Delhi’nin en turistik yerlerinden olan Babür yapısı olarak karşınıza çıkıyor, aynı zaman da kültür mirası listesinde yer alıyor. İslam ve Babür mimarisinin en somut örneklerinden birisi. Huzur içerisinde gezebileceğiniz bu yapı, muhteşem bir bahçeye sahip.

delhi gezi rehberi

Lotus Tapınağı: 

Lotus çiçeği şeklindeki ilginç mimarisiyle özellikle Hint turistlerin akınına uğradığı için birçok kez Hindistan’ın, hatta dünyanın en çok ziyaret edilen yapısı seçildi. Bahai dinine ait tapınak 1986 yılına inşa edilmiş.

Ghandi Smriti: 

Gandhi’nin son 144 gününü geçirdiği ve öldürüldüğü ev, müzeye dönüştürülmüştür.

Raj Ghat: 

Gandhi’nin 1948’de öldürüldükten sonra yakıldığı taş, parkın içinde anıta dönüştürülmüş.

Chattarpur Tapınağı: 

Chattarpur Metro durağı’ndan kolaylıkla ulaşabileceğiniz oldukça büyük bir Hindu tapınağı. Bulunduğu parkta devasa Hanuman Heykeli de bulunmakta.

Hindistan Delhi’de Ulaşım:

Tren ve metro ağı mükemmel özelliklere sahip. Özellikle tren yolculuklarında üzerinize polar tarzı bir eşya almanızda fayda var. Zira klimalar deli gibi çalışıyor. Bunun yanı sıra Hindistan genel anlamda pis bir şehir. Dikkat etmek gerekiyor. Sağlık konusu, en çok dikkat edeceğiniz husus olacaktır.

delgi gezi rehberi

Delhi’ye Nasıl Gidilir?

Hindistan’nın başkenti Delhi’ye uçakla gitmeniz mümkün. Ülkemizden İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’dan kalkan uçaklarla gidebilme imkanınız oluyor. Aktarmalı olarak gidebileceğiniz kente Dubai üzerinden, Özbekistan’dan ve Doha’dan aktarmalı olarak gidiyorsunuz. Uçak Biletinizi önceden alırsanız çok daha ekonomik alabileceğinizi hatırlatmak gerekiyor. Anlık bilet alımları ise 5 bin 600 liradan başlıyor. Duruma göre 100 bin liranın üzerinde fiyatlara bilet satışlarının yapıldığını hatırlatmak doğru olacaktır.

Delhi ve Yeni delhi gezinizi yapmak için paket turlar almak sizin için çok daha ekonomik olacağını söylemek mümkün. Gidiş geliş yolculuk biletleri, konaklama ve diğer hizmetler için paket turlar çok daha uygun.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.