Delik Deniz Kral Koyu

Delik Deniz Kral Koyu

Delik Deniz Kral Koyu Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde yer alan güzide doğa harikası yerlerden bir yerdir. Bu doğa harikası yer Antalya’ya 200 km mesafede bulunmaktadır. Alanya’ya 67 km uzaklıkta olan koy Gazipaşa’ya 23 km uzaklıktadır.

Birçok habere konu olan ve merak edilen Delik deniz kral yolu Gazipaşa ilçesinin Güneyköy mevkiinde yer alır. Koy aynı zamanda antik bir kentin içinde yer almaktadır. Koylara Antiocheia Ad Cragum adını taşıyan antik kentin içinden geçilerek inilmektedir. Roma ve Bizans döneminden kalan antik kent koylarla iç içe bir doğa harikası özelliğindedir. Yaklaşık 50 km kıyı uzunluğuna sahip olan Gazipaşa’nın fantastik koyları arasında yer alan Kral koyu ilginç coğrafik yapısıyla ilgi çeker. Deniz suyu oldukça temiz ve turkuaz rengi ile can alıcıdır. Antalya merkezine uzak olmasına karşın gezi rotanıza eklemeniz gereken yerlerden biri olmaktadır.

Delik Denize Nasıl Gidilir?

Delik Deniz Kral Koyu namı diğer delik denize nasıl gidilir sorusuna yanıt aranılmaktadır. Bölgeye ulaşım için Gazipaşa Anamur yolu üzerinden Güneyköy’e varmadan Antiocheia Ad Cragum tabelası görülünce sağa sapılması gerekiyor. 3 km’lik bir yolun sonunda antik kalıntılar görülmeye başlar. Antik kentin kıyıdaki tepesinde Güney Kale’si bulunmaktadır. Kalenin solunda Delik Deniz bulunurken sağında Kral Koyu yer alıyor. Gazipaşa Delik Deniz Kral Koyu nerede sorusuna yanıt arayanlar aynı zamanda GPS ile konumu üzerinden dijital yollardan bulmaktadırlar. Bu anlamda Antalya Gazipaşa Delik Deniz arası yaklaşık 200 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Delik Deniz Kral Koyu

Antik dönemin kralı 1. Antiochos burada denize girdiği için adı Kral Koyu olarak geçmektedir. Delik Deniz ise ismini suyun içinde bulunan oldukça büyük ve delik olan bir kaya parçasından alıyor. Kral Koyu ulaşımın meşakkatli olmasından dolayı bölgenin bakir kalmış koylarından biridir. Koya asfalt yol olmaması sebebi ile yürüyerek ya da yüksek yapılı araçlar ile inilmesi gerekir. Bu sebeple coğrafi özellikleri nedeni ile çevresinde herhangi bir işletme ya da tesis bulunmamaktadır.

Delik Deniz Kral Koyu’nda Neler Yapılabilir?

Delik Deniz Kral Koyu’nda macera severler için ücretsiz kamp yapma olanağı bulunmaktadır. Özellikle kamp severler tarafından tercih edilen sessiz ve sakin bir koy niteliğindedir. Delik denize yüksek yapılı bir araç ile inebilir aracınızı ücretsiz olarak park edebilirsiniz. Ayrıca Trekking severler içinde ideal coğrafik bir yapıya sahiptir. İnişli çıkışlı yolları ile maceralı bir yürüyüş isteyenler içinde tercih edilebilir.

Koy kenarı kumsal yerine irili ufaklı kayalıklar ile doludur. Deniz suyu diğer Akdeniz bölgesi sularına göre daha serindir. Ayrıca deniz suyu oldukça temiz ve berraktır. Can alıcı turkuaz mavisiyle dikkat çeker. Coğrafi olarak engebeli yapısı nedeniyle herhangi bir tesis bulunmayan koya giderken ihtiyacınız olan bütün malzemelerinizi yanınıza almanız gerekir. Delik Deniz Kral Koyu genellikle günübirlik gezi ve yüzme için tercih edilen bir koydur. İlginç kaya yapılarıyla dikkat çeker fakat delik denizde tekne gezileri bulunmamaktadır. Kayalıklar arası dar bir yapıya sahiptir. Bu nedenle büyük tekneler için elverişli değildir. Ancak balıkçı tekneleri ile tur yapılabilir. Bunun için Gazipaşa Liman’ında tekne sahipleri ile görüşüp belirli bir ücret karşılığında turunuzu yapabilir, kayalıklar arasında bulunan havuz görünümlü suda yüzme imkânı bulabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.