Demre Kuş Cennetine Nasıl Gidilir? Hangi Kuş Türleri Burada Bulunuyor?

Demre Kuş Cennetine Nasıl Gidilir? Hangi Kuş Türleri Burada Bulunuyor?

Çayağzı Limanına gidiş yönündeki Andirake Uygarlıklar Müzesinin manzarasını oluşturan Andriake Demre Kuş Cenneti Demre Belediyesi’nin attığı adımlar neticesinde yaklaşık 1000 hektarlık bölgede ilan edildi. Bazı kaynaklarda Noelbaba Kuş Cenneti Olarak geçer.

Demre Kuş Cennetinde Kaç Tür Kuş Bulunuyor?

Zaman zaman artan türlere rağmen güncel olarak 150 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan Demre Kuş Cennetinde yoğunluk olarak Karabatak, Yaban ördeği ve Meke ile balıkçıllar görülüyor. Son yıllarda flamingolar’da görülmeye başlandığı belirtiliyor. Türlerden 61 tanesi de burada üreme yaptığı istatistiklere yansımış Bölgede oluşan sazlık ve su birikintileri ile bataklık türündeki yerlerde ayrıca sazan balığı da yetişiyor. Demre’li vatandaşlar ve özellikle turizm çalışanları buradaki kuşların korunması içinde çaba sarf ediyor.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Herkesin ilgi odağı olmamasına rağmen kuşlarla yakından ilgilenen kişilerin belli adreslerinden birisi konumunda kuş cennetinde sesleri dinlemeye gelenler kadar onların yakın portrelerini çekmeye çalışan fotoğrafçıları da görebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında buradaki kuş türlerinde artış yaşanır.

Demre Kuş Cenneti

Yaklaşık 1000 hektarlık alanda ilan edilen Demre Kuş Cennetinde yaklaşık 150 tür kuş bulunuyor.

Demre Kuş Cennetine Nasıl Gidilir?

Demre Çayağzı Limanı üzerinde bulunan cennete gitmek isteyenler Antalya’dan 140 km mesafedeki yere kendi araçları yada otobüsler ile gelebiliyor. Saat başı Demre’ye hareket eden otobüsler bulunuyor. Bu otobüslerin buraya gelişlerindeki zaman süreci ise yaklaşık 3 saat gibi sürüyor. Kendi aracınızla gitmeniz halinde ise Antalya’dan yaklaşık 2 saat sonra Demre’ye varmış oluyorsunuz.

Demre merkezi henüz şehir içi otobüs hatlarına kavuşmuş değil. Bu anlamda son dönemde Demre Belediyesini adımları söz konusu ancak kuş cennetine gidiş için şehir içi hattı yok. Burada genelde insanlar motosiklet kullanmaktadır. Ancak kiralayabileceğiniz araçlarla da gidiş söz konusu. Fakat şehir merkezine çok yakın olduğu için buraya yürüyüşler yapan kesinde bulunuyor.

Demre kuş cenneti

Demre Kuş Cennetinde son dönemlerde Flamengolarda görünmeye başlandı.

Kuş Cenneti Demre Merkezine Yürüyüş Mesafesinde

Demre Kuş Cenneti yaklaşık 7-8 km mesafe ile yürünebilecek yerlerden. Burada temiz hava almak için yürüyüşte olanları da görebilirsiniz. Bazı kuş meraklıları sabahın erken saatlerinde buraya gelerek kuşları yakından görmek için konaklamayı tercih ediyor.

Andriake diğer adıyla Likya Uygarlıklar Müzesinin ön tarafını oluşturan Demre Kuş cenneti girişi ücretsiz. Ancak müzeye girişlerde ücret söz konusu. Bu anlamda da sınır bulunuyor. Ancak yol üzerinden belli noktalara ücret ödemeden gitmek mümkün oluyor. Buraya gitmek isteyenler aynı zamanda müzeyi de gezebilir.

İlginizi çekmeyebilir ancak ortamı ve güzel doğallığı ile havasını teneffüs edebileceğiniz yerlerden olan Demre Kuş Cenneti Akdeniz Bölgesi gezilerinizdeki listenize eklenebilir. Son yıllarda pandemi süreci ile buranın ziyaretçisi de artmış durumda.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.