Depremzedeleri Misafir Eden Otellere Vergi Muafiyeti Getirildi.

09.02.2023
354
Depremzedeleri Misafir Eden Otellere Vergi Muafiyeti Getirildi.

Yaşanan afet sonrası işletmesini açan otellere yaptıkları harcama, masraflar için gider gösterilmesi dolayısıyla vergi muafiyeti getirildi.

Kahramanmaraş merkezli olarak 10 ilde yaşanan deprem afeti sonrası konaklama ihtiyacı için otellerini açan işletmeler vergi ödemeyecek. Bununla birlikte yaptıkları masrafları da gider gösterebilecek. Böylelikle depremzedelerin kaldığı, konakladığı otellerde Konaklama vergisi ile KDV hesaplanmayacak.

Yaşanan deprem sonrası vatandaşların konaklama ihtiyaçlarına destek olan oteller tüm yurtta vatandaşlara kapısını açtı. Bu anlamda Antalya ve İstanbul gibi büyük şehirlerdeki otellerde afette evsiz kalan vatandaşları misafir etmeye başladılar. Bu anlamda ücretsiz olarak depremzedeleri ağırlayan oteller konaklama vergisinden muaf tutuldu. Aynı zamanda yapılan masraflar gider gösterilerek vergilerden düşülebilecek. Böylelikle depremzede vatandaşları misafir eden oteller vergi ve KDV ödemeyecek.

Afet sonrası olağanüstü yaşanan şartlar nedeniyle işletmeler kapılarını afette zarar gören vatandaşlara açtı. Bedelsiz olarak verilen bu hizmetler kazanç oluşturmadığı gibi KDV ve vergi hesaplanmayacak. Bunun yanında işletmelerin zarar görmemesi adına yaptıkları masraf ve giderler için işletmelere vergi muafiyeti getirilmiş oldu.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.