Düdencik Mağarası Türkiye’nin En Derin Mağarası (Çınardibi Mağarası)

Düdencik Mağarası Türkiye’nin En Derin Mağarası (Çınardibi Mağarası)

Toroslara hakim Antalya’nın en yüksek rakımlı ilçelerinden birisi olan Akseki konumu itibariyle onlarca mağaraya ev sahipliği yapıyor. Bir diğer adı da Çanırdibi Mağarası olan Düdencik Mağarası Beyşehir yol üzerinde, Çevizli Köyü yakınlarında bulunuyor. Kendisini ön plana çıkaran özelliği ise Türkiye’nin en derin mağarası olması.

Türkiye’nin En Derin Mağarası Düdencik

Akseki’nin en derin mağara unvanına sahip Düdencik Mağarasına gitmek için Cevizli Köyüne komşu kızılçam ormanlarından geçersiniz. Bu ormanların sağ yanında bulunun dik Manavgat Çayı Vadisi sizlere rehberlik eder. Yol boyu karşınıza çıkacak olan Çınardibi ve Üzümdere Köylerinin yol ayrımı ile yaklaşık 8 kilometre mesafe sonrası orman yoluna dönülür. Yaklaşık 500 metrelik bir mesafe sonrası varacağınız Düdencik mağarasının genişliği yaklaşık 10 metre, derinliği ise 30 metre olduğu belirtiliyor. Bu sebeple mağaralara giriş zor ve ekipman gerektirir. İlk mağaranın 70 metre aşağıda olduğu belirtiliyor. Bu aşamadan sonra ikinci aşamaya geçiliyor.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Dağcı Ekipmanları ile Mağaraya Giriş Çıkışlar

Düdencik Mağarası

Bir diğer adı da Çanırdibi Mağarası olan Düdencik Mağarası Beyşehir yol üzerinde bulunuyor.

Girişinin zor ve ekipman gerektirir olması nedeniyle buranın ziyaretçisinin çok olmadığını söylemek mümkün. Ancak doğa sever dağcıların uğrak noktalarından birisi olarak aktivite açısından listenize ekleyebilirsiniz. Mağaranın keşfi için en büyük araştırmanın 1987 yılında yapıldığı belirtiliyor. Mağaranın derinliğinin 330 metreye kadar sürdüğü bilinenlerden. Ekipman sahibi olan herkesin inebileceği rahatlıkta bir mecradan bahsetmek mümkün.

Türkiye mağaralar cenneti. Bu anlamda Akdeniz bölgesi mağaralara ev sahipliği yapan ilk bölgelerden oluyor. Toroslarda bulunan mağaraların bir çoğunun keşfedilemediğini de belirtmek gerekiyor. Tesadüfen ortaya çıkan mağaralardan bahsetmek mümkün Bu anlamda Gilindire Mağarası’da çoban köpeğinin tesadüfen girmesi ile keşfedilmiş. Muhteşem doğal güzelliği ile ulusal sınırları aşan güzelliğin örneklerinin henüz  keşfedilmediğinden bahsetmek doğru olur. 

Maceraseverlerin Antalya’da heyecan duyacağı bir geziyi metrelerce aşağıya karanlıkta inmek farklı duygulara neden olacaktır. Düdencik mağarasına iniş sırasında akan sular, şelaleler eşliğinde aşağıda sizleri bekleyen güzellikler ve sırlar cazip olabilir. Bir çok mağarayı keşfetmek adına Akseki Antalya’nın en çok mağaraya sahip ilçesi konumunda bulunuyor.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.