1. Anasayfa
  2. Yurt Dışı Gezileri

Dünya’nın en yüksek kuleleri Nerede? Özellikleri

Dünya’nın en yüksek kuleleri Nerede? Özellikleri
0

Gezginler, çevrelerinde gördükleri her şeyi ilgiyle incelerler. Gittikleri yerlerdeki mimari yapılar, uzun kuleler ve gökdelenler gezginlerin en çok dikkat ettikleri detaylardandır. İşte sizlere dünya’nın en yüksek kuleleri.

Bugün sizlerle dünyanın farklı yerlerinde konuşlanan kuleler üzerinde konuşacağız. Uzunluklarını elde aldığım bu konuda, birbirinden ilginç yapılar hakkında bilgi edinecek belki de seyahatinizde yardımcı fikirler olarak değerlendireceksiniz. Bakalım, dünyanın en yüksek kuleleri nerelerde yer alıyor.

Taipei 101 (Taipei Finans Merkezi)

dünya'nın en yüksek kuleleri

Chang Yong Lee & Partners tarafından, Çin mimari usulü kullanılarak inşa edilen Taipei 101 (Taipei Finans Merkezi), şuan için dünyanın en yüksek kulesi olarak nam salıyor. 508 metre yüksekliğe sahip olan kule, 101 kattan oluşuyor. Tayvan’da yer alan kule 2004 yılında inşa edilmiş.

Jin Mao Kulesi

dünya'nın en yüksek kuleleri

Çin’in Şangay kentinde bulunan Jin Mao Kulesi, Şangay’ın panoramik manzarasına hâkim bir noktada 1998 yılında inşa edilmiş bir yapıdır. 88 kattan oluşan kulenin toplam uzunluğu 421 metre. “8” rakamı, Çinliler arasında “uğur getiren” rakam olarak bilinmektedir.

Okunmalı Yanı Başımızdaki Cennet Gürcistan

Sears Kulesi

1973 yılında ABD’nin Chicago (Şikago)’da kurulan Sears Kulesi, dünyanın en uzun kuleleri arasında değerlendirilmektedir. Yapıldığı dönemlerde harcanan paranın 150 milyon doları aştığı söylenmektedir. 1998 yılına kadar dünyanın en uzun kulesi unvanına sahip olan Sears Kulesi (442 metre), Malezya’da yapımı tamamlanan Petronas Kuleleri ile bu unvanını kaybetmiştir.

dünya'nın en yüksek kuleleri

Petronas Kuleleri

1998 yılında yapımı tamamlanan Petrona Kuleleri, ABD’nin sahip olduğu Sears Kulesi’nin rekorunu izale eden kuledir. 452 metre yüksekliğinde, 36,910 ton demir kullanılarak inşa edilen kule, Malezya’nın ulusal petrol şirketi Petronas tarafından inşa edilmiştir. Şirketin büroları haricinde alışveriş merkezi olarak da faaliyet gösteren kulede Petrosains Senfoni orkestrası için ve bir sanat galerisi için de alan bulunmaktadır.

Okunmalı  Dünya’nın Birbirinden Güzel Rengarenk 15 Şehri

dünya'nın en yüksek kuleleri

Burj Dubai

818 metre yüksekliğinde 160 katlı olarak Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı olan Dubai’de inşa edilen Burj, dünyanın Dubai’de inşa ettiği en yüksek kuledir. Şeyh El Maktum’un ortak olduğu Emaar Properties’in yaptığı kule, Taipei 101’den 300 metre daha yüksek bir kuledir.

dünya'nın en yüksek kuleleri

Milletlerarası Ticaret Odası

Dünyanın en yüksek kuleleri arasında değerlendirilen International Commerce Centre (ICC), Hong Kong’da bulunuyor. Kule, 484 metre uzunluğuna sahip 118 kattan oluşuyor. Milletlerarası Ticaret odası olarak hizmet veren kule, tasarımı ile de dikkat çekici bir yerdir.

Greenland Kulesi

Çin-Nanjing’de yer alan Greenland Kulesi, en uzun kuleler arasında kendini gösteren bir kuledir. İlginç mimarisi ile dikkat çeken Greenland, 450 metre yüksekliğe sahiptir. panoramik bir manzaraya sahip olması da yine kulenin özelliklerinden bir başkasıdır.

Okunmalı Dünyanın en ilginç gölleri

Willis Kulesi

16 bin 100 pencereye sahip Willis Kulesi, Chicago’nun en yüksek kulesi olarak biliniyor. 442 metre yüksekliğinde inşa edilen kuleye, dünyanın en uzun anteni “Willis Anteni” de eklenince kulenin yüksekliği 527 metreye ulaşıyor. Kule 110 katlıdır.

Guangzhou Batı Kulesi

Yüksekliği ve mimarisi ile göz dolduran Guangzhou Batı Kulesi, dünyanın en yüksek kuleleri arasında değerlendirilen yapılardan biridir. 440 metre yüksekliğe sahip olan kule, Çin’de yer alıyor.

Okunmalı Dünyanın en az nüfusa sahip 5 ülkesi

KVLY-TV kulesi

ABD’nin Kuzey Dakota eyâletinde Cass İlçesi’ne bağlı Fargo’da yer alan KVLY-TV Kulesi de yine en uzun kuleler arasında değerlendirilmesi gereken yapılardan biridir. 629 metre yüksekliğinde yapılan yapı, görkemi ile baş döndürüyor.

Guangzhou TV Kulesi

2010 Asya Olimpiyatları’nı yayınlayan Guangzhou TV Kulesi, 610 metre yüksekliği ile dikkat çekici yapıtlardan biridir. Çin’in güneyindeki Guangzhou kentinde yer alan kule, gecenin karanlığında açılan ışıklarla bir hayli dikkat çekici bir hale geliyor.

CN Kulesi

Ontario’daki Toronto kentinde yer alan CN Kulesi, 553 metre yüksekliğe sahip, dünyanın en uzun kuleleri arasında yer alıyor. Kanada’da yer alan bina, Toronto’nun sembollerinden biridir. Yapımcısı Kanada Ulusal Demiryolu Şirketi’dir.

The City of Capitals

Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan The City of Capitals, Avrupa’nın en yüksek gökdelenleri arasında kabul ediliyor. 299 metre yüksekliğine sahip olan kule, sahip olduğu mimarisi ve panoramik görünümü ile dikkat çekici bir yapıdır.

Federasyon Kulesi

Yine Rusya’nın başkenti Moskova’da yer alan Federasyon Kulesi, üç yapıdan oluşuyor. MIBC’nin 13. Parselini kapsayan kule, toplam 448 metre yüksekliğe sahiptir. Şehrin 360 derece izlenebileceği bir noktada olması, kuleye gösterilen ilginin artmasını sağlıyor. Kuleye çıkmak için kullanılan asansör ise saniyede 18 metre yol almaktadır.

Canary Wharf

Londra’da finans merkezi olarak faaliyet gösterilen Canary Wharf, doğudaki Docklands bölgesinde yer alıyor. Toplam uzunluğu 235 metredir.

Shard Kulesi

İngiltere’nin başkenti Londra’da “Londra Köprüsü Bölgesi” adı verilen yeni gelişim bölgesinde inşa edilen Shard Kulesi, dünyanın en uzun yapıları arasında yer almaktadır. Londra’nın artan nüfusu göz önünde bulundurularak dikey şekilde inşa edilen yapı, bir seyir noktası olarak da görev görüyor. Zira kulenin 68. Katından 72. Katına kadar seyir platformları yer alıyor.

Belmont Verici İstasyonu

387 metre uzunluğa sahip Belmont Verici İstasyonu da yine dünyanın en uzun kuleleri arasında kabul edilen bir yer. İngiltere’deki bu yapı, iki yönlü bir mobil ağ sisteminde yayın yapan bir kuledir.

Belli başlı dünya’nın en yüksek kuleleri bunlar olsa da daha çok çeşitlendirilebilir.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *