Eceabat Gezilecek Yerler – Çanakkale Gezi Rotası

Eceabat Gezilecek Yerler – Çanakkale Gezi Rotası

Gelibolu Yarımadası ile Çanakkale’nin dolayısıyla Türkiye’nin duygusal kendi Eceabat gezilecek yerler bölgenin altında yatan yoğun anlamına değer katan yerlere sahiptir. Doğal güzellikler bir yana tarihin en önemli olaylarına tanıklık eden yerler özellikle ülkemiz açısından duygusal değerlere sahiptir.

Özellikle günübirlik gezi için yurdun dört bir köşesinden Eceabat’ta bulunun tarihi doku görülmek üzere buraya gelinmektedir. Zira Çanakkale ruhunu tam anlamıyla burada yaşayacağınız yerler bulunmaktadır. Tarihi anlamı bir yana huzur veren eşsiz koylara sahiptir. Kendisine özgü tatları ile alışveriş yapabileceğiniz mekanları burada sizleri beklemektedir.

Eceabat Gezilecek Yerler Listesi

Ecebat Çanakkale’nin küçük ama samimi bir şehri olarak size farklı bir gezi imkanı sunar. Böylelikle Eceabat gezilecek yerler şu şekilde listelenebilir.

 • Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı
 • Kabatepe Orman Kampı
 • Kilitbahir Kalesi
 • Conk Bayırı
 • 1915 Seddülbahir Ahmet Uslu Müzesi
 • Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi
 • Çanakkale Deniz Müzesi
 • Bayraklı Baba Türbesi
Eceabat Gezilecek Yerler

Eceabat Gezilecek Yerler – Fotoğraf Kültür Bakanlığı

Eceabat Çanakkale merkeze çok yakın bir mesafededir. Ancak karşı yakada olması sebebiyle zaman uzayabilmektedir. Yeni Çanakkale köprüsü ile yol ve zaman süresi kısalmıştır. Önceki dönemde karşıya vapurla geçilmekteydi. Bu anlamda çok daha fazla zaman geçmekteydi. Ancak köprü sayesinde Çanakkale Eceabat arası yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Günübirlik olarak buraya gezi yapmak üzere gidebilirsiniz. Genel itibarla yaşanan savaşlar ile birlikte burada duygusal bir gezi imkanı olur. Hatta geziler öncesi alınan rehberler sayesinde burada yaşanılanları anlatılan menkıbeler ile çok daha iyi kavrayabilirsiniz. Ancak bireysel olarak geldiğinizde Eceabatın neyi meşhur sorusu ile gezinize başlamanız mümkündür.

1354 yılında Osmanlı topraklarına katılmasından sonra kesintisiz olarak Türk şehri olan Ecebat sizlere duygu yükleyen yerlere sahiptir. Bu anlamda Eceabat’ın özellikle Çanakkale Savaşlarında yaşanılanlar ile anıtları meşhurdur. Bu anlamda Eceabat’ta neler var sorusuna daha çok savaşın kalıntıları ile buradaki anıtlar, savaş alanları müzelerdir.

Eceabat Gezilecek Yerler

Eceabat Gezilecek Yerler

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Eceabat’a kendi aracı dışında gelenler bu tarihi parka ulaşım için şehir içi araçlarını tercih edebilir. Zira arasındaki mesafe 8 kilometredir. Çanakkale Savaşının en yoğun yaşandığı yerlerden biri olarak özellikle savaşın yapıldığı bölgede kurulmuştur. Savaşta hayatını kaybeden kahramanların anısına burada birçok anıt bulunmaktadır. Zira sadece Türk askerler için değil aynı zamanda Avustralyalı, Yeni Zellandalı, Fransalı ve İngiliz askerlere adana anıtlardan bahsetmek mümkündür. Öyle ki burada 56 yerli 35 de yabancı anıt bulunmaktadır. Gelibolu yarımadası tarihi milli parkı giriş ücreti alınmadan gezilebilmektedir.

Eceabat Gezilecek Yerler

Eceabat Gezilecek Yerler

Kabatepe Orman Kampı

Eceabat’a yaklaşık 11 kilometre uzaklıktaki Kabatepe Orman Parkı Anzak Koyu güneyinde yer almaktadır. Kamp yapılması için uygundur. Zira yeşil ve mavi aynı karede yer alan nadide bölgelerden biridir. Şehir merkezinden uzak olarak ruhunuzu dinlendireceğiniz özelliklere sahiptir.

Denizin kıyıya vurduğu dalga sesleri, kuş sesleri ile huzurun adresi olan Kabatepe Orman Parkı aynı zamanda denize girebileceğiniz sahile sahiptir. Deniz ve sahil temizdir. Kabatepe Orman Parkı giriş ücreti ise 50 TL civarlarında olmaktadır.

Eceabat Gezilecek Yerler

Eceabat Gezilecek Yerler

Kilitbahir Kalesi

Osmanlı döneminden kalan Kilitbahir Kalesi Eceabat’a 4 kilometre ile yürüyüş mesafesinde yer almaktadır. Dilerseniz şehiriçi toplu ulaşım araçları ile buraya gidebilirsiniz. Osmanlı döneminde ticaret gemilerinin kontrol edilmesi ve dışarıdan gelecek tehlikelere karşı korunmak amacıyla yapılmıştır. Kalenin yapımında ise Fatih Sultan Mehmet’in imzası bulunur. Kale sayesinde boğazlardaki hakimiyet sağlanmıştır.

Kilitbahir Kalesi Pazartesi günleri hariç her gün gezilebilmektedir.  Kilitbahir kalesi açılış saati 08:00’dir. Kilitbahir Kalesi kapanış saati ise 17:00 olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda Kilitbahir kalesi giriş ücreti 25 TL civarlarındadır. Aynı zamanda müze kartı geçerli değildir.

Eceabat Gezilecek Yerler

Eceabat Gezilecek Yerler

Kilitbahir kalesi hakkında kısa bilgi edinmek gerekirse kale yonca biçimindedir. İç kısmanda ise üçgen şeklinde çok katlı olarak askerlerin konakladığı yerler bulunmaktadır. Sol tarafında ise Kanuni Sultan Süleyman dönemi ile inşa edilen kule ve duvarlar bulunmaktadır. Rivayetlere göre kuşbakışı Arapça harfleriyle Allah yazısı yazan duvarlar bulunmaktadır.

Conkbayırı

Eceabat mesafesi 7 kilometredir. 15 dakikalık mesafesi ile yüksekliği yaklaşık 268 metredir. Deniz manzarası bu haliyle çok güzeldir. Öyle ki Çanakkale Boğazı ile manzaranın tamamını görebileceğiniz bir yerdir. Conkbayırının en önemli özelliği ise Mustafa Kemal Atatürk’e şarapnel parçasının burada isabet etmesidir.

Eceabat Gezilecek Yerler

Eceabat Gezilecek Yerler – Conkbayırı

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi

Kabatepede kurulan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi şehir merkezine 9 kilometre uzaklıktadır. Böylelikle 10 dakikalık bir mesafesi bulunur. Burada Çanakkale savaşının detayları incelenebilmektedir. Tarihi açıdan savaş boyunda yaşanılanlar hakkında bilgi edineceğiniz yerdir. Üç boyutlu görseller ile savaşın ruhu aktarılmaktadır. Buraya girişler ücretlidir. Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi giriş ücreti 20 TL’dir. Salı günleri dışında her gün 09:00 ile 17:00 saatleri arasında burası gezilebilmektedir.

Eceabat Gezilecek Yerler

Eceabat Gezilecek Yerler Haritası

Bayraklı Baba Türbesi

Eceabat gezilecek yerler arasında Gelibolu bölgesinde görmeniz gereken bir diğer yer Bayraklı Baba Türbesi olmaktadır. Tarihi yarımada ziyaretinizde  burayı görmenizi tavsiye edebilirim. Öyle ki buraya sürekli Türk Bayrağı asılmaktadır. Gelibolu’nun Hamzaköy bölgesinde bulunan türbe Türk Bayrakları ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Kısa dönemde buradaki bayraklar yetkililerce alınmasına rağmen yine kısa dönemde her yer Türk Bayrağı ile donatılmaktadır. Zira bu toprakların değeri olan Bayraklı Baba’nın hikayesi ise dinleye herkesi etkiliyor. Osmanlı dönemi ile bayraktar olan Karacabey Bizansa karşı savaşı kaybedileceğini ve esir olacağını anlayınca bayrağı parçalara böler ve yutar. Fakat savaş Türk askeri lehine döner. Böylelikle Karacabey kurtarılmıştır. Ancak sancağı vermemek için yuttuğunu komutanlarına söylese de ona kimse inanmaz. Bunun için Karacabey doğru söylediğini kanıtlamak için midesini parçalar ve bayrağın ortaya çıkmasını sağlar. Ölmeden önce ise talebi mezarının burada olmasıdır. Vasiyeti de üzerinin bayraksız bırakılmamasıdır.

Eceabat Gezilecek Yerler

Eceabat Gezilecek Yerler – Bayraklı Baba

Eceabat Yemek Yeme Yerleri

Geziniz esnasında burada daha çok günübirlik geziler yapılması, gelen kişilerin bir kez daha çok uzun aralıklarla gelmesi nedeniyle olumsuz tarafları vardır. Zira Eceabat yemek yeme yerleri biraz beklentilerinizin dışında kalıyor. Hatta Mart ay’ında çok yoğun olan bir bölge olması nedeniyle aç kalmamanız bile büyük bir şans olarak tanımlayabiliriz. Elbette bu her dönem böyle değildir. Bu yüzden Eceabatta ne yenir yanıtını çok aramamak gerekir. Ancak bölgedeki restoranlarda çorba ve ızgara türü yemekler bulunmaktadır.

Eceabat’a gidiyorsanız buradaki Osmanlı anıtsal kalelerinden, savaş anılarının yoğun olarak kendisini gösterdiği koylar, anıt mezarlar ve diğer anıtlar çok geniş alana yayılmıştır. Bu sebeple Eceabat gezilecek yerler haritası çıkarılması gerekir. Yanınıza rehber alacaksanız bu çok önemli değildir. Zira kendinize ayırdığınız zamana göre rehberiniz buradaki gezi planını yapar. Rehber alımı öncesi dikkat etmeniz gereken hususlardan biri rehberlerin daha önce hani meslek dalında çalıştığı yönünde olabilir. Asker olanlar buranın daha çok askeri yönünden ağır konularına değinirken diğer meslekten olanlar farklı konulara eğilim gösterebilmektedir. Bölgeye yapılan gezilerde ayrıca Eceabat Gezi rehberi kitapçıkları ve dokümanları bulunmaktadır. Bunlar sayesinde Eceabat gezilecek yerler haritası edinilebilmektedir.

Eceabat Gezilecek Yerler

Eceabat Gezilecek Yerler

Çanakkale ruhunun yaşandığı bölgelerden biri Eceabat Kilitbahirdir. Bu anlamda Kilitbahir gezilecek yerler listesi içerisinde ela almanız gereken yerler;

 • Kilitbahir Kalesi
 • Balkan savaşları şehitliği
 • Feyzullah Efendi Mezarlığı
 • Mecidiye Şehitliği
 • Soğanlıdere Şehitliği
 • İsimsiz Topçu Yüzbaşı Şehitliği
 • Havuzlar Şehitliği ve Anıtı
 • Namazgah Tabyası
 • Çanakkale Savaşları Sergisi
 • Rumeli Hamide Tabyaları
 • Rumeli Mecidiye Tabyası

Gibi birçok şehitlik ve anıt bulunmaktadır. Burada özellikle Kilitbahir Kalesi gezilmesi gerekir. Osmanlı döneminde yapılan kalenin kuşbakışı görünümü ve tarihi önemi sizleri etkileyecek özelliklere sahiptir. Çanakkale gezinizde en çok zaman geçireceğiniz adres Eceabat olur. Bu anlamda Eceabat merkezde gezilecek yerler başlıca sorgulayacağınız hususlar olur.

Eceabat Konaklama Yerleri (Oteller – Pansiyolar)

Eceabat gezinizde konaklama son yıllarda rahatlıkla yapılabilmektedir. Çanakkale’den karşıya geçtiğinizde eskiden çok sınırlı konaklama imkanı bulunmaktaydı. Ancak günümüzde birçok otel ve pansiyon sizleri misafir edebilmektedir. Ancak gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırılmasını önermek doğru olur. Hatta Çanakkale Şehitlerin Anma zamanları ile Mart aylarında burada yer bulmanız mümkün olmaz. Zira aylar öncesinden rezervasyonlar yaptırılmaktadır. Bu sebeple gezinizden çok daha uzun süre önce mutlaka kendinize yer ayırtmanız gerekir. Bununla birlikte Eceabat konaklama otelleri ile bazıları şunlardır;

 • Denia Apart Otel 539 577 2554
 • Tepe Ev Pansiyon Kilitbahir
 • Duru Pansiyon
 • Boğaz Apart Pansiyon
 • Bozca Apart Pansiyon
 • Villa OR Apart Ev Pansiyon
 • Tığrak Pansiyon
 • Kilitbahir View Pansiyon
 • Kilitbahir Çınar Ev Pansiyon

Geziniz esnasında enerjinizi toparlayabilmeniz için yemek önemli olur. Bu aşamada sorumuz ise Eceabat ne yenir olmaktadır. Burada geniş bir yemek alternatifi edinilebilir. Deniz ürünleri ve kebap başlıca yemekleriniz olacaktır. Hatta bölgenin en çok tercih edilen yemeği Eceabat Köftesi olmaktadır. Zira bölgesel restoranlarda dahi Eceabat Köftesi satışı yapılması ününden kaynaklanmaktadır. Böylelikle Eceabat yemek yeme yerleri şu şekilde sıralanabilir.

 • Alemta Balık Evi
 • Keser Balık Evi
 • Kemalin Yeri

Burada çok geniş yemek çeşitleri ve tatlılar bulunmaktadır. Aperatif yemek olarak Eceabatta gözleme yiyebilirsiniz. Tatlı olarak ise peynir helvasını denemenizi tavsiye edebiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.